Niezwykły pomnik na 100-lecie odzyskania niepodległości

Niezwykły pomnik na 100-lecie odzyskania niepodległości

W piwnicy jednego z domów w centrum Jeleniej Góry powstaje niezwykły pomnik. Zostanie odsłonięty w jeleniogórskim kościele łaski w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Bardzo ciekawa jest zarówno forma pomnika, jak i jego  autor.

11 listopada na ścianie kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze zawiśnie duża replika orderu Virtuti Militari.

Uroczyste obchody Święta Niepodległości

Obok krzyża umieszczone zostaną tablice z nazwiskami kawalerów tego orderu, którzy pochodzą z naszego regionu.

Na drugiej tablicy upamiętnieni zostaną ludzie zasłużonych dla budowania nieodległej ojczyzny. Uroczystość odsłonięcia pomnika zakończy msza z udziałem mieszkańców, wojska, pocztów sztandarowych, harcerzy i oficjalnych gości.

To będzie jeden z ważniejszych akcentów obchodów Święta Niepodległości w naszym mieście. Przygotowano ponadto ciekawe koncerty i wystawy.

Niezwykłe dzieło i autor

Dzieło zapowiada się niezwykłe. Krzyż Virtuti Militari odtworzony został ze wszystkimi detalami. Krzyż ma cztery równe ramiona rozszerzające się ku końcom. Pośrodku jest orzeł w koronie otoczony wieńcem laurowym.

Wykonanie pomnika wymagało szczególnych umiejętności, cierpliwości i pracowitości.

Pomnik wykuwa w tytanowej blasze Adam Wolak, 73-letni jeleniogórzanin, jeden z nielicznych w Polsce specjalistów od rzeźbienia w blasze. Człowiek wielu talentów, które odkrył w sobie po przejściu na emeryturę.

 

Więcej o jeleniogórskich obchodach 100-lecia odzyskania niepodległości, niecodziennym pomniku i jego autorze przeczytacie w najnowszych "Nowinach Jeleniogórskich" z 6 listopada 2018 r.

adam wolak  (3)s.jpg

Komentarze (9)

Obchody 100 lecia na ziemiach niemieckich

Niemieckich???Słonka za dużo było w tym roku i główkę przegrzało?Z tego co wiem to te ziemie 73 lata temu po kilkuset latach wróciły do Polski.A tak uściślając to dlaczego akurat na ziemiach niemieckich, a nie czeskich?Przecież te ziemie przez około 300 lat należały również do Czech.

Dlaczego niemieckich a nie czeskich? Przecież był czas, że Śląsk był pod panowaniem czeskim a godło Śląska jest nawet elementem godła czeskiego.

Brawa dla pana Adama oraz inicjatorów i fundatorów.Jezeli to główna uroczystość jubileuszu odzyskania niepodległości w mieście to pozwolę sobie zadać pytanie Co UM i podległe mu instytucje przygotowały na tę wyjątkową okazje?

Może spotkanie westernowe będzie, oni taką mają tradycję na świętowanie

U szeryfa POkoja z PO?
Schet i Czaskowski bedom?

W kościele łaski dalej ten pijak B. rządzi czy już go kuria się pozbyła ?

To jest pomnik czy tablica związana z kultem religijnym? Wydawałoby się że co ma jedno do drugiego, ale w myśl zasad religijnych "co cesarskie cesarzowi, a co boskie Bogu!". Jeżeli to jest pomnik to czy była uchwała Rady Miejskiej w sprawie postawienia pomnika, jeżeli to jest tylko element małej architektury to już nie. Drugie! Czy to będzie na ścianie budynku na terenie należącym do kościoła, czy na murze ogrodzenia czyli na terenie należącym do miasta? Jeżeli do miasta to czy jest uchwała rady miejskiej zbywającej ten teren na rzecz kościoła? Bardzo chciałbym aby przedstawiciele wspólnoty katolickiej do której i ja należę działali zawsze zgodnie z prawem! Może redaktor ALKA na te pytania uzyska odpowiedź.

PO'PiS i Prezydent'Elekt Jeleń nie wyrazi zgody.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.