To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Nowe ławki w kościele. Skąd takie oburzenie?

Nowe ławki w kościele. Skąd takie oburzenie?

- Zabytkowy, piękny kościół garnizonowy w Jeleniej Górze jest oszpecony – zaalarmowała nas czytelniczka. Chodzi o ławki. Odnowiono je i pomalowano na nowy kolor. Jasnoniebieski.

 - Ten nowy kolor jest okropny. Nie pasuje wcale do cennych wnętrz świątyni – twierdzi pani Maria. Jej zdaniem, poprzedni wygląd ławek (były tylko zabejcowane na ciemno) nie zakłócał wnętrza kościoła i nie rozpraszał wiernych. Teraz ławki są na pierwszym planie. 

Zapytaliśmy o zdanie Krzysztofa Kurka, kierownika delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Okazało się, że konserwator zabytków od nas dowiedział się o zmianie koloru ławek w zabytkowym kościele.

- Te prace nie zostały nam zgłoszone i zostały wykonane bez zezwolenia konserwatora zabytków – wyjaśnia Krzysztof Kurek. Zostanie zatem powołana komisja konserwatorska i wszczęte postępowanie wyjaśniające. Krzysztof Kurek podkreśla, że  ławki były współczesne i nie podlegały ochronie konserwatorskiej. Czy ich niebieski kolor jest właściwy? To oceni komisja.

Konserwator zabytków wyjaśnia, że dawniej w kościołach ewangelickich,a takim jest kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze, na ogół nie pozostawiano ławek w naturalnym kolorze i je malowano. Na przykład w kościele w Cieplicach ławki są białe, w kościele w Wojanowie  szaro-niebieskie.

Krzysztof Kurek dodaje, że po zakończeniu prac komisji konserwatorskiej poznamy opinię, czy nowy kolor ławek w kościele garnizonowym znacząco wpłynął na zabytkowy wystrój świątyni. Zdania  wiernych są podzielone. Jednych cieszy, że po wielu latach ławki w kościele garnizonowym zostały odnowione. Wyraźnie widać było na nich znak czasu.  Innych bulwersuje nowy kolor.

Cenny zabytek

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze (dawniej Kościół Łaski Pod Krzyżem Chrystusa, kościół garnizonowy), dawny ewangelicki kościół łaski znajduje  się w Jeleniej Górze przy ulicy 1 Maja. Otoczony jest parkiem z 19 kaplicami grobowymi patrycjatu miejskiego powstałymi w latach 1717–1770 tj. okresie ożywionego handlu lnem. Kościół Łaski Pod Krzyżem Chrystusa był największym spośród sześciu luterańskich kościołów łaski. Ukończenie budowy zlecono do 1709 roku. Architektem świątyni był Martin Frantz, który zaprojektował kościół w stylu barokowym. Tuż po wybudowaniu długość razem z pomieszczeniem na zakrystię wynosiła około 74 metry, a wysokość, łącznie z krzyżem na szczycie kopuły – 57 metrów. Świątynia otrzymała bogate wyposażenie wnętrza, na które składają się m.in. freski w nawie głównej pędzla Felixa Antona Schefflera, freski Johanna Franza Hoffmanna w sklepieniu kopuły i nawach poprzecznych. Stojąca na skrzyżowaniu naw ambona, ufundowana przez Melchiora Bertholda, została wykonana z jednego bloku piaskowca w 1717 roku. Ołtarz został wybudowany w 1727 roku i ma charakter budowli jednokondygnacyjnej. Nad nim mieści się, wybudowany również w 1727 roku prospekt organowy, będący pozostałością po organach Michaela Rodera z Berlina, a za nim organy z 1905 roku (wybudowane przez świdnicką firmę Schlag & Söhne), które obecnie posiadają 4571 piszczałek, podzielonych pomiędzy 3 manuały i pedał oraz pokaźną sekcję perkusyjną (dzwonki oraz Pauken).

Kościół posiada 4020 miejsc siedzących, drugie tyle osób może stać.

W 1745 roku w kościół uderzył piorun, co spowodowało zerwanie liny podtrzymującej „daszek” ambony, który spadając zabił pastora, wygłaszającego kazanie (na południowej elewacji świątyni jest zachowane epitafium pastora z wizerunkiem pioruna uderzającego w ambonę). 16 listopada 1806 spłonęły dach, wieże i kopuła kościoła. Zniszczenia usuwano do 1811 roku. Po II wojnie światowej i wysiedleniu ludności niemieckiej kościół został przejęty przez państwo i przekazany Kościołowi katolickiemu.

Nowe ławki w kościele. Skąd takie oburzenie?

Komentarze (22)

Łomot wyborczy narodowego socjalizmu pisbolszewizmu w wyborach w Rzeszowie. Narodowa zaraza będzie siedziała.

Ponoć mają ogłosić żałobę narodową!

Samozwańczy zbawca narodu wolskiego, mały kulawy hitler kałczyński pewnie śpi smacznie ( wiek robi swoje) ale od rana będzie w Polsce zabawa a w Pisbolszewii jak nadprezes porażkę odkryje, będzie niewesoło i.ujowo w około .Więc wyjątkowo gratuluję porażki wzorowo i bardzo narodowo job ich pisbolszewicka mat'! Od poniedziałku mały już nie będzie wspaniały a nawet jego udział osobisty ,był raczej nieczysty, coś tam powiedział cos trochę pomylił ,czym się przychylił lecz do porażki a nie wygranej! To go zaboli do jutra najdalej! Będzie wkurzony i rozjuszony, Ktoś będzie jutro już obrażony!?

Goń narodnika pis.bolszewika w każdej go postaci,
bo to jest twój największy dzisiaj wróg.

Byłem tam kiedyś na ślubie. Kościół pełen ludzi, komunię przyjęła tylko panna młoda i jej matka. Przyjemny widok.

Po prostu ktoś zarobił .
Może to będą miejsca tylko wierzących Piślaków ,ONR czy dziewic konsekrowanych .
Zmieńcie sobie proboszcza bo może nie pali na wszystkie gary.

Trzech dyżurnych POsranców łechcze sobie wzajemnie odbyty. Nie zapominajcie o wazelinie.....

Niech się ksiądz tak nie unosi ...

"- Te prace nie zostały nam zgłoszone i zostały wykonane bez zezwolenia konserwatora zabytków – " - co sacrum, to nie profanum, ale jak trzeba pieniędzy na to sacrum, to argument ochrony zabytków sakralnych (czytaj: katolickich) będzie dominującym! A, pieniądze będą od profanum - wyłącznie!

Konserwator w JG czepia się wszystkiego, ale tutaj spuchł, bo chodzi o kościół i jego naruszenia. Żałosne, że i tutaj wychodzi natura funkcyjnego z nadania partii.

Te niebieskie ławki są okropne ! Takim kolorem to karuzelę można pomalować.

kosciol to taki "wesoly ogrodek" dla bezmozgow, wiec lawki w kolorze karuzeli sa na miejscu.

Robią z was pajaców to i kolor macie cyrkowy.

Zabrakło złotej farby?

Ludziska przestają wierzyć w biskupie wyznanie wiary:

- dajcie złoto i dolary

wspaniała polska , katolicka świątynia

To nie kolor cyrkowy, tylko niebiański. Zazwyczaj umieszczany jest nad głowami wyznawców, a tu księżą umieścili go pod tyłkami. Cóż też poeta chciał przez to powiedzieć?

Teraz kościół znowu może zmienić nazwę. Tym razem na Kościół Niebiańskich Ławek.

Autor wysila się pisząc historie kościoła, a jej nie zna - dużo błędów w tekście. Komentujący zapewne w kościele nie byli i nie widzieli nowego wystroju, jedynie ze zdjęć. Ławki nie są zabytkiem, pochodzą z początku lat 70-tych ubiegłego wieku, wymienił je ks. proboszcz kapelan płk Wilhelm Kubsz, wtedy też dach pokryto blachą miedzianą.
Niektórymi wpisami powinna się zająć prokuratura.

I tak nic nie zrobią.kosciol w tym kraju jest ponad prawem.
.

Zadziwia mnie poziom nienawiści i braku kultury u niektórych piszących. Ludzie zatruwacie nimi samych siebie!
Natomiast mnie, podoba się nowy wystrój świątyni, która jakby ożyła i poweselała.
Kolor wyremontowanych ławek wpisuje się, bowiem w barwę kolumn i balkonów.
Dlatego jestem wdzięczny chorującemu proboszczowi, któremu gratuluję tego nowego przedsięwzięcia, podnoszącego walory jednego z największych zabytków miasta i regonu.

Wystarczyło wybrać jeden z kolorów, które już są we wnętrzu świątyni i na taki pomalować ławki, wtedy wszystko by do siebie pięknie pasowało. A tak na nowych zdjęciach promujących świątynie bedzie widać na pierwszym planie niebieskie ławki a nie dzieło sztuki jakim jest Kościół Łaski.