Nowe oblicza miasta

wizualizacja centrum po rewitalizacji: UM Zgorzelec; wizualizacja dworca po przebudowie "PKP SA

Niemal w tym samym czasie pojawiły się dwie bardzo dobre informacje, które na pewno ucieszą mieszkańców Zgorzelca. Miasto zdobyło środki unijne na III etap rewitalizacji śródmieścia, co ma sprawić, że Zgorzelec będzie miał prawdziwe, miejskie centrum. Do tego PKP podpisała umowę z firma, która przebuduje i wyremontuje dworzec kolejowy na Ujeździe.  

Starania miasta o remont i ponowne uruchomienie dworca, a najlepiej o stworzenie tam centrum przesiadkowego trwały ponad   pięć lat (czyli odkąd zamknięto ten dworzec). Teraz już wiadomo, że zostały zwieńczone sukcesem. PKP S.A. poinformowała o podpisaniu umowy z firmą Berger Bau Polska, która wygrała przetarg na realizację inwestycji. Inwestycja ma być zrealizowana do końca marca przyszłego roku. Obiekt zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, w budynku zamontowane zostaną ścieżki dotykowe dla osób niewidomych i niedowidzących, tablice multisensoryczne i oznaczenia w alfabecie Braille'a. Pojawią się także pętle indukcyjne dla osób niedosłyszących oraz toaleta dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Inwestycja odmieni wygląd dworca. W ramach prac odnowiona zostanie elewacja obiektu, wymieniona zostanie stolarka okienna i drzwiowa, a pomieszczenia wewnątrz obiektu zostaną przebudowane i dostosowane do nowych funkcji. Część powierzchni budynku zostanie przekazana na harcówkę. Wykonawca zagospodaruje również teren przy dworcu i wykona miejsca postojowe. Koszt realizacji prac budowlanych wyniesie ok. 7 mln zł

Realizacja drugiego przedsięwzięcia: "Projekt rewitalizacji Śródmieścia w Zgorzelcu - etap III" będzie możliwa dzięki dofinansowaniu pieniędzmi Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO. Pozyskana kwota, to popnad 6,5 mln zł przy całkowitej wartości inwestycji przekraczającej 12 mln zł. Zmiany obejmą przede wszystkim ul. Bohaterów Getta, która zmieni się gruntownie i po przebudowie ma przyciągać funkcjonalną, estetyczną i przyjazną przestrzenią, przyjmując rolę miejsca spotkań i życia społecznego, ale też pełniąc funkcję centrum usługowo – gastronomiczno – handlowego.

Aby osiągnąć ten cel zaplanowano m.in.: uporządkowanie i zaprojektowanie zieleni miejskiej, zmianę organizacji ruchu, przebudowę istniejącego układu komunikacyjnego (przebudowa skrzyżowania w rondo, zwężenie jezdni), modernizację wolnostojących pawilonów i stoisk handlowych na Ryneczku Kwiatowym, budowę fontanny, montaż elementów małej architektury.

dworzec3.jpg
dworzec2.jpg
Zgorzelec centrum3.jpg
Zgorzelec centrum2.jpg
dworzec.jpg

Komentarze (16)

Podczas gdy większość miast rewitalizuje swoje śródmieścia w Jeleniej Górze nic się nie dzieje. Miała być rewitalizacja ul. Bankowej,okolic Podwala. Ul. Jasna po zamknięciu galerii najciemniejszą ulicą w centrum tuż przy Placu Ratuszowym. Sam Plac niedostatecznie oświetlony. Dlaczego od 30 lat nie można naprawić latarni na kamieniczkach okalających rynek. W technologii LED można oświetlić wszystkie kamieniczki na Placu. W Bolesławcu jakoś można...

W Zgorzelcu można,w innych miastach - np. Bolesławiec , Wałbrzych też można.A Jelenia G.umiera.

Dziś w dobie środków unijnych (do 85% dotacji przy 15% lub nieco większym wkładzie własnym), to dla miasta nie zbyt wielki ciężar do udźwignięcia.

Oprócz rewitalizacji, trzeba koniecznie pomyśleć o zwiększeniu miejsc parkingowych, bo brakuje ich na każdym kroku.
Do centrum już nie chodzę, bo niczego tam nie kupię. Moja obecność w centrum ogranicza się jedynie do wizyt lekarskich, w urzędach, w filharmonii i JCK.

Straż Miejska, zamiast wykazać zrozumienie dolewa tylko oliwy do ognia:

"Żółta Kartka od Straży Miejskiej

Informujemy, że pozostawił(a) Pan(i) pojazd w miejscu zabronionym. (Zakazu nie było - szeroki chodnik, ale niech im będzie). Ostrzegamy przed możliwością założenia blokady i zastosowanie środków przewidzianych przez prawo.
Mamy świadomość problemów i uciążliwości z jakimi borykają się w Naszym Mieście kierowcy (Czyżby?:P), prosimy jednak nie lekceważyć tego ostrzeżenia i nie łamać w przyszłości obowiązujących przepisów. Dziękujemy STRAŻ MIEJSKA W JELENIEJ GÓRZE"

Oprócz tego brakuje terenów zielonych. Oprócz parków w Cieplicach i centrum - Wolności, Głowackiego, Morcinka brakuje miejsc rekreacyjnych. Na Zabobrzu są tylko place zabaw z urządzeniami do ćwiczeń, ale to nic dla starszych osób. Młodzi ludzie pójdą do lasu, a starsi i chorzy woleli by park.

Kolejną bolączką są stare, grożące zawaleniem budynki, pustostany - niedoszła galeria na Pijarskiej stoi pusta - miasto nie obliguje inwestora do sprzedaży obiektu, czy do jego adaptacji na inną działalność i dzierżawę (miał być rzekomo hotel, ale nici z tego).

Targowisko Flora - prawie pusty w fatalnym stanie - coś z tym trzeba w końcu zrobić. Wykorzystać teren np. na miejsca parkingowe.

Mocno kulejąca infrastruktura, to kolejny temat rzeka.

Siedząc i zakładając ręce, niczego się nie stworzy.

Handlu w centrum już nigdy nie będzie z powodów oczywistych. Ci co tam jeszcze są to pewnie z czasem się zawiną. Nawet banki, które były solą tego centrum wycofują się powoli. Tylko i wyłącznie knajpki i restauracje. Chociaż w tej materii też nie jest wesoło, bo "ludziom przeszkadza hałas"

Centrum, to centrum i trudno, by było cicho, jak na peryferiach miasta.

Banki się wycofują? To dlaczego tuż obok empiku na miejscu byłego Mc Donalds powstał bank Credit Agricole?

Knajpki miałyby powodzenie, ale problemem jest jak zwykle parking. Większość miejsc jest we władaniu miasta. Parkometry nie przystosowane do przyjmowania płatności kartą, czy banknotem, tylko gotówką i co najgorsze - nie wydaje reszty. Ostatnio znajoma była w centrum w urzędzie i nie miała drobnych na parking. Z wielką łaską sklepikarz rozmienił pieniądze z ch.amską uwagą, że trzeba dbać o drobne :/

Żyjemy w XXI w. Jeśli pójdziemy rozmienić pieniądze, narażamy się na mandat, bo co rusz ekipa czyha na parkujących, jak psy tropiące na kontrabandę, by tylko wlepić mandat. Rozumiem, gdy ktoś nie zapłaci, ale gdy chce zapłacić, a nie ma drobnych, jest traktowany, jak złodziej.

Foto nr. 1 ) A co to za chwasty na dachu - wejścia do metra

Hahaha wejście do metra, dobre.

Wladze naszego miasta calkowicie wypalone. Zajete tylko soba i imprezami gdzie sie moga pokazac. Ewidentnie widac,ze nie daja rady-albo nie potrafia.Wszyszy do zwolnienia.Czekamy na wybory.

Centrum naszego pieknego miasta wyglada tak jak by tam przeszla Dzuma. Ta Dzuma nazywa sie PO-PSL-SLD. Czyszby oni potrafili tylko krasc?. Bo na pewno potrafia obiecywac gruszki na wierzbie. O to im idzie swietnie. Nikodemy Dyzmy-Cieniasy.

Chyba masz problem z ortografią i z logicznym myśleniem. Pozdrwaiam

Inwestycje w Zgorzelcu zasługują na uznanie, ale brak informacji o głównym dworcu PKP. Ten budynek to "szkielet" i stanowi zagrożenie dla pasażerów. Przed paroma laty pisano, że z okien budynku odpadały kawałki szyb :/ i cudem nikt nie został ranny.

Jeszcze samorządy coś robią, ale już niedługo skończą się środki unijne a nasi ministrowie przyznają sobie kolejne nagrody. Od 2020 r. może już nie być wyremontowany żaden rynek czy dworzec. Wyborco pomyśl zanim wybierzesz kolejnego nawiedzonego miernego narodowego psychopatę.

I znowu przez Niemców wszystko. Zachciało im się Hirschbergu. A w nim jeszcze tramwaje, mosty i wiadukty, jakiś teatr na dodatek i jeszcze inne niepotrzebne składniki. Część już zaprzepaszczono i zlikwidowano, ale i tak dużo jeszcze zostało do zdewastowania. Na szczęście mamy zdolne w tym zakresie władze.

Zgorzelec to już ruina, a remont ul. Getta to wręcz obowiązek a nie łaskawa inwestycja. Na tej ulicy non stop ktoś łamie kończyny. Chodniki pamiętają jeszcze wojnę. Druga sprawa to dworzec. Ciekawe ile miast w Polsce nie ma dworca PKP i PKS? Tu już nawet psom d..ani nie chce się szczekać

A w Jeleniej brud,smród i ubóstwo dziękujemy panom ZAWILE i dwóm zastępcom.

,, za moich czasow,gdy przyjechalem na Ziemie Odzyskane
to nie bylo jeszcze Zgorzelca.Bylo Georlitz i nie bylo tam Katolickiego Kosciola,bo mieszkali tam niemcy

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.