Nowe samochody dla straży pożarnej

Nowe samochody dla straży pożarnej

O dwa nowoczesne pojazdy wzbogaciła się jeleniogórska Państwowa Straż Pożarna. To warta 3,7 miliona złotych autodrabina i samochód osobowy do działań operacyjnych.

– Mieszkańcy będą bezpieczniejsi – cieszyła się obecna na uroczystości przekazania pojazdów wiceminister edukacji Marzena Machałek.

Straż otrzymała nową, 42- metrową autodrabinę Magirusa na podwoziu Iveco. Pojazd ten kosztował 3,7 miliona złotych.

– To ogromna kwota, próbowaliśmy przeliczyć ją w naszym strażackim gronie na liczbę radiowozów policyjnych. Wyszło nam, że byłoby ich ponad 30 – mówił brygadier Radosław Fijołek, komendant Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze. – Bardziej obrazowo nie się przedstawić skali tej pomocy. Dodał, że jeśli spojrzeć na to oczyma księgowych, to nowoczesne ratownictwo jest bardzo kosztowne.

– Jeśli jednak popatrzymy na wszystko przez pryzmat ratowanego życia ludzkiego to wiemy, że to najlepsza lokata, jaką możemy sobie wyobrazić – mówił komendant jeleniogórskiej straży. – Dzięki tym nakładom nasze działania są szybkie, skuteczne i w pełni profesjonalne. Jeśli połączymy ten nowoczesny sprzęt z dobrym wyszkoleniem naszych strażaków, to społeczeństwo lokalne może czuć się bezpiecznie.
Autodrabinę zakupiono ze środków Interreg 5A Republika Czeska – Polska, w którym beneficjentem była Komenda Wojewódzka PSP we Wrocławiu. Nowy wóz zastąpi wysłuzonego, kilkunastoletniego Jelcza.
Drugi z samochodów to osobowa kia ceed. Została zakupiona ze środków starostwa powiatowego oraz wszystkich gmin powiatu jeleniogórskiego.
– Sprzęt ten będzie użytkowany w taki sposób, aby służył społeczeństwu – zapewnił komendant PSP Jelenia Góra.
– Modernizacja straży pożarnej to ważna sprawa, dlatego bardzo mnie cieszy, że jeleniogórska jednostka otrzymała dwa wozy – powiedziała Marzena Machałek, wiceminister edukacji, która była obecna przy przekazaniu pojazdów.
W uroczystościach uczestniczył też komendant wojewódzki straży starszy brygadier Adam Konieczny, senator RP Krzysztof Mróz a także wielu samorządowców z Jeleniej Góry i powiatu jeleniogórskiego.
Komendant Fijołek wspomniał też o planach na przyszłość.
– Na początku 2018 roku przystępujemy do realizacji lokalnego unijnego projektu, którego beneficjentami są Miasto Jelenia Góra i Powiat Jeleniogórski, a także komenda wojewódzka straży pożarnej w Libercu – mówił. – Dzięki temu projektowi prezydent zakupi nowoczesny średni samochód gaśniczy a także doposaży jednostki straży w sprzęt. Powiat jeleniogórski natomiast utworzy i doposaży transgraniczne centrum zarządzania kryzysowego.
Ten projekt jest jeszcze niepewny, gdyż radni powiatu jeleniogórskiego dotąd nie podjęli stosownych decyzji, umożliwiając skorzystanie z tych środków. Pisaliśmy o tym. Nie mogą jednak zwlekać w nieskończoność, decyzję mają podjąć do 13 grudnia. Na dzisiaj (wtorek, 12 grudnia) została zwołana sesja nadzwyczajna w tej sprawie. Możliwe, że na niej odłożą na bok partyjne spory i zagłosują tak, aby umożliwić realizację tego zadania.
 

IMG_1810.JPG
IMG_1816.JPG
IMG_1822.JPG
IMG_1831.JPG
IMG_1842.JPG
IMG_1851.JPG
IMG_1854.JPG
IMG_1860.JPG
IMG_1861.JPG
IMG_1864.JPG
IMG_1868.JPG
IMG_1871.JPG
IMG_1874.JPG
IMG_1877.JPG
IMG_1882.JPG
IMG_1890.JPG
IMG_1894.JPG
IMG_1908.JPG
IMG_1914.JPG
IMG_1924.JPG
IMG_1938.JPG
IMG_1943.JPG
samochody1sl0.jpg

Komentarze (23)

Jak by Pani Machałek kupiła ten sprzęt z własnej kieszeni to by było wydarzenie a tak to co ona reprezentuje

Dwa przecięcia wstęgi. Jeden dla samorządowców a drugi dla obecnie rządzących. Za mocno rozwarstwia się polskie społeczeństwo. Powstają coraz silniejsze napięcia a ich rozładowanie może być dla nas bardzo bolesne. I tylno Niemiec i Rusek zacierają ręca, jak zawsze.

a modlitwa nie wystarczy...?

Drabina na jelczu nie była kilkunastoletnia, tylko dokładnie 30-letnia. Została wyprodukowana w latach '80 ubiegłego wieku. Byliśmy ostatnim tak dużym miastem w tej części kraju, które użytkowało tak stary sprzęt. Oczywiście nowa drabina bardzo cieszy, ale trzeba się też zastanowić - gdzie był i co robił Zawiła wraz z Łużniakiem, którzy od 2 kadencji rządzili miastem? Ta drabina powinna być wymieniona 10 lat temu. Regularnie się psuła i była wycofywana. Pamiętam pożary, w których brał udział podnośnik z Kamiennej Góry lub drabina ze Złotoryi, bo nasza była niesprawna. Na szczęście wtedy nie była konieczna ewakuacja ludzi przez okna i nikt nie ucierpiał, ale to tylko szczęśliwy przypadek. Do nowej drabiny miasto nie dołożyło ani grosza. To wszystko zasługa zakupów centralnych, finansowanych przez rząd, na który tak głośno narzekacie. Gdyby nie rząd, dalej strażacy jeździliby 30-letnim jelczem.

Cóż za wspaniałomyślny rząd! Dał kasę! Prawda jest taka, że ten zachwalany, cudowny rząd ma pewną obstrukcję (sraczkę, gdybyś nie zrozumiał) w temacie podwyższania ego jednego niewysokiego szeregowego posła. Sraczka ta objawia się kupowaniem DRABINEK (podestów też) i tu też mamy taki przypadek - pomyliło się komuś słowo "drabinka" z "drabiną", "Jasna Góra" z "Jelenią Górą" i proszę, mamy drabinę... ty wszystkowiedzący, wpi.erdalający się w każdy temat onanisto.

Panie Łużniak, to Pan? Jak mi przykro...

Nie, onanisto. Masz już manię prześladowczą, to się leczy.

Kumple z pewnej instytucji sprawdza mi to IP. Jeśli to prawda, to będzie wesoło "na rewirze" :)

Weź mnie szczochu nie rozśmieszaj...

Zakup finansowany przez rząd? Nie ośmieszaj się. "Rząd" łaskawie dołożył 15%, bo zakup drabiny sfinansowano w 85% ze środków Unii Europejskiej - której ten rząd nienawidzi... ale jak widać nie przeszkadza to Pisowcom piersi wypinać i przecinać wstęgi.

Ta, bo unia to wspaniałomyślnie kasę wykłada za darmo. Brytyjczycy z unii wyszli i teraz rachunek do zapłaty dostali. 80 miliardów euro. W unii nie ma nic za friko. Najpierw wpłacamy, godzimy się na niekorzystne dla nas przepisy, a potem dopiero możemy brać dofinansowanie. Poza tym o dofinansowanie trzeba się ubiegać, żeby je dostać. Zawiła i Łużniak nawet się nie ubiegali. Jesteś kolejną ofiarą Tuska i jego nieprawdziwych teorii na temat super hojnej unii, gdzie wszyscy nas kochali, a teraz przestali?

Ciebie to już nawet leczyć szkoda...

A co robiła Pani Machałek, Pan Mróz i Panowie radni Łojek, Szymański, Kubicki i inni. Nawet nie napisali interpelacji w tej sprawie.Teraz podpinają się pod wszystko co było załatwiane w latach 2010-2015 bo tyle trwają procedury unijne i zamówienia publiczne.
Ps.
Tak na marginesie pisze się Pan Zawiła i Pan Łużniak.

Wymienieni nie rządzili tym miastem. Miastem rządził i dalej rządzi Zawiła i Łużniak. Pisanie, że PiS skorzystał na tym, co zamówili ci dwaj, to kpina. Miasto Jelenia Góra w ogóle nie jest beneficjentem tego konkretnego programu i nie brało w nim udziału. "Pan" można pisać, gdy się ma do kogoś szacunek. Gdy się nie ma, to po nazwisku. Tak właśnie robię, a szacunku nie mam, bo ci dwaj szkodzą miastu, a więc i mnie.

Tobie to już nic nie jest w stanie zaszkodzić.

Autodrabinę zakupiono ze środków Interreg 5A Republika Czeska – Polska, w którym beneficjentem była Komenda Wojewódzka PSP we Wrocławiu.
Trzeba czytać ze zrozumieniem i wiedzieć skąd idzie kasa.
Ci wymienieni też rządzą miastem jako radni i też biorą kasę. Szacunek trzeba mieć do wszystkich nawet do przeciwników politycznych bo ktoś ich też wybrał. Pisanie Pan nie świadczy o szacunku a o kulturze i wychowaniu.

Komenda Wojewódzka podlega pod Główną, a ta pod MSWiA, czyli rząd. Nie ma tam nigdzie mowy o radnych, ani o naszym mieście. Po prostu nie brało w tym udziału. Łużniak z czystej przyzwoitości nie powinien tam przyłazić. Trzeba się orientować, zanim się innych zacznie pouczać.

Pooglądaj teleekspres kabaretu Neonówka to zrozumiesz wszystko.

Kabaret jest dobry, żeby poprawić sobie humor - oglądam dość często. Jest to niestety kiepskie źródło, jeśli ktoś chce się dowiedzieć jakichś konkretów. Współczuję, jeśli kabarety, to Twoje źródło informacji. Widać to w komentarzach. Ja wiedzę czerpię raczej z ustaw i rozporządzeń.

A czasami nawet z doopy mojego przyjaciela! To jest dopiero wiedza! DOGŁĘBNA!!!

Jasny gwint, jakie szopki odstawiają, żal na to patrzeć. Trzeba pokropić, przemawiać, stać na baczność koło samochodu - średniowiecze.

Aluzju nie paniał?

Wracaj do swojej wschodniej ojczyzny. W Polsce mówi się i pisze po polsku.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.