Nowe zakażenia. Bolesławiec pełny. Prezydent chce kupić aparat do testowania.

Fot. Pixabay

Dziewięć nowych potwierdzonych zakażeń koronawirusem w Jeleniej Górze i powiecie, to bilans ostatniej doby. W tym okresie doszło też do zakażeń w powiatach bolesławieckim, lwóweckim, zgorzeleckim i złotoryjskim. W regionie jeleniogórskim potwierdzono dotąd 171 zakażeń.
W Bolesławieckim szpitalu jednoimiennym, do którego dotąd trafiali m.in. pacjenci z Jeleniej Góry i okolic, wszystkie miejsca są już zajęte. Chorych trzeba będzie kierować do innych placówek.
Prezydent Jeleniej Góry wystąpił z inicjatywą zakupienia urządzenia do przeprowadzenia szybkich testów na obecność koronawirusa. Liczy na wsparcie innych samorządów.

Nowe zakażenia
Informacje dotyczące nowych zakażeń, ich lokalizacji i skali pandemii w regionie stają się coraz trudniejsze do zweryfikowania. Są niespójne, podawane z opóźnieniem, z różnym – w zależności od powiatu - stopniem uszczegółowienia.
Kilka dni temu prezydent Jeleniej Góry informował o zmianach w danych liczbowych z uwagi na determinowaną miejscem zameldowania zmianę umiejscowienia przypadków zakażeń. Wczoraj poinformował, że (z polecenia wojewody) o nowych przypadkach może informować z dobowym opóźnieniem. Więc choć dziś od rana wiadomo, że dziś są nowe zakażenia w Jeleniej Górze, powiecie jeleniogórskim i powiecie bolesławieckim, to dane dotyczą wczorajszego wieczora.
Zgodnie z nimi potwierdzono sześć nowych zakażeń w Jeleniej Górze (łącznie 73) i trzy w powiecie jeleniogórskim (łącznie 29). Dziś nowe zakażenia.
Jedno z zakażeń potwierdzono u pacjentki neurologii jeleniogórskiego szpitala, co sprawiło, że oddział został ponownie zamknięty. Ograniczenia funkcjonowania w jeleniogórskim szpitalu dotyczą też oddziałów internistycznego, ginekologicznego i położniczego. Problemy skończyły się na pediatrii.
Dwa nowe przypadki zakażeń potwierdzono w powiecie lwóweckim. Dotyczą gminy Lwówek i Wleń. Łącznie jest tam 7 zainfekowanych osób, ale dzisiaj są nowe przypadki.
W powiecie bolesławieckim liczba zakażonych wzrosła do siedmiu – o dwóch pielęgniarkach z koronawirusem na chirurgii bolesławieckiego szpitala zakaźnego informowaliśmy już wczoraj. Wczoraj wymazy pobrano od całego personelu tego szpitala, ale ich wyniki nadal nie nadeszły. W powiecie są jednak nowe, dzisiejsze zakażenia.
Dwa nowe przypadki zakażenia potwierdzono w powiecie zgorzeleckim (łącznie 7); jeden to osoba przypisana z racji zameldowania, ale nie przebywająca na terenie powiatu. Dziś nie raportowano nowych infekcji.
Nowych infekcji nie raportowano też na ternach powiatów lubańskiego (łącznie 29) i kamiennogórskiego (łącznie 4).

Szpital w Bolesławcu pelny
O wyczerpaniu się miejsc w bolesławieckim jednoimiennym szpitalu zakaźnym poinformował prezydent Łużniak.
- Chorzy z Jeleniej Góry mogą być przewożeni do Wałbrzycha (jeśli ich stan określony jest jako „lekki”), albo do Legnicy w przypadkach poważniejszych ze względu na towarzyszące dolegliwości neurologiczne, czy kardiologiczne – przekazują służby prasowe miasta.
Dyrektor bolesławieckiego szpitala Kamil Barczyk potwierdza, że dostęp chorych do jego placówki będzie utrudniony.
- Wszystko zależy od szybkości z jaką napływać będą wyniki testów. Pacjentów, u których zakażenie nie zostanie potwierdzone, będziemy mogli wypisywać i to zwolni nam łóżka, ale oczywiście szybko zajmą je nowi chorzy, co oznacza ograniczenie przyjęć – wyjaśnia.
W bolesławieckim szpitalu wczoraj było 53 chorych, z czego 23 z wynikiem pozytywnym; trzy osoby na w procedurze intensywnej opieki.

Będzie aglomeracyjny aparat do testów?
Z inicjatywą zakupu urządzenia do przeprowadzania szybkich testów na obecność wirusów (nie tylko SARS cov2, ale też odpowiedzialnych za wirusowe zapalenie wątroby, grypę, itp.) wystąpił prezydent Łużniaka (także jako przewodniczący Aglomeracji Jeleniogórskiej).
– Wirusów się nie pozbędziemy – mówi prezydent – a szybkie przebadanie potencjalnych pacjentów przy przyjmowaniu do szpitala ułatwi decydowanie, czy mają być kierowani na oddział specjalistyczny, czy od razu – na zakaźny. Uchroni to też „biały personel” i zapobiegnie licznym kwarantannom. Koszt zakupu – to od 300 do 400 tys. zł. Jako miasto deklarujemy co najmniej 100 tys. zł, pozostała kwota mogłaby być pokryta ze środków 23 gmin Aglomeracji, jeśli ich samorządy przystąpią do tej inicjatywy.
Pytani o przyłączenie się do takiego zakupu samorządowcy są „za”, ale…
- To oczywiście ciekawy pomysł, ale z podobnym wystąpił przed kilkoma dniami starosta jeleniogórski. Apelowałbym więc aby starosta z prezydentem przed zgłoszeniem takich inicjatyw dogadywali się i nie powielali rozwiązań. Momentami mam wrażenie, że rywalizują ze sobą, zamiast - co byłoby korzystniejsze współpracować, – usłyszeliśmy od jednego z szefów gmin.


Komentarze (19)

„Stacja TVN powstała na zlecenie służb? Jak Urban Waltera zachwalał”
W 2012 r. Antoni Macierewicz wygrał w sądzie z Mariuszem Walterem, któremu nie podobało się, że polityk przypomniał o związku ITI z wojskowymi służbami specjalnymi PRL. Temat ten wzbudza emocje do dziś. Jak wynika z dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej, na pomysł stworzenia spółki ITI, która stworzyła telewizję TVN, rząd PRL wpadł w czasie stanu wojennego. W lutym 1983 r. Jerzy Urban osobiście rekomendował Czesławowi Kiszczakowi Waltera jako osobę odpowiednią do planowania „przedsięwzięć i operacji o znaczeniu propagandowym”, oraz główną siłę koncepcyjno-fachową przy „realizowaniu czarnej propagandy” przez komunistów

Co to ma co jasnej cholery wspólnego z artykułem ?

Słabo kojarzysz. Rozjuszony Obatel, były SBek wściekle ujadający tutaj w komentarzach na nasz rząd pochodzi z tego samego matecznika co TVN. Ich bolszewicki sojusz trwa już potajemnie kilkadziesiąt lat i jest dozgonny. Dosłownie... Ta wściekłość ma swoje podstawy...

Weź gościu zluzuj gumę, bo ci z tej nienawiści pęknie jakaś żyłka i twój własny jad cię zatruje.

byc moze n j mają

Panie prezydencie zootechniku. Żadnych aparatów, tylko INSPIRATORY. Tako rzekła kandydata na prezydętę KODawa-Błońska :)

Tak, jasne. Powstali, by emitując Szkołę, Szpital oraz Na Wspólnej torturować prawdziwych Polaków. Oj, puknąłbyś sie w dekiel jeden z drugim...

"Zarząd Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych potępia atak TVP na prof. Krzysztofa Simona z Wrocławia. Ten ośmielił się krytykować sposób złożenia kwiatów pod pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej.

Prof. Simon, konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych na Dolnym Śląsku, od dawna jest na celowniku. W związku z jego wypowiedziami (krytykował m.in. zaopatrzenie w środki ochrony osobistej personelu szpitali) wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko zakazała konsultantom wojewódzkim we wszystkich dziedzinach medycyny wypowiadania się w sprawach związanych z epidemią bez wcześniejszego uzgodnienia tego z konsultantem krajowym i Ministerstwem Zdrowia."

"Według Institute for Health and Evaluation (Instytutu Wskaźników Zdrowotnych i Ewaluacji) University of Washington szczyt zachorowań w Polsce z powodu Covid-19 nastąpi 27 kwietnia. Wówczas w ciągu doby może umierać nawet ponad 70 osób.

Specjaliści podkreślają jednak, że jest to tylko prognoza obarczona błędami. "

do PAPjeż chłopie artykuł jest poważny dotyczący naszych obecnych problemów a ty idz po prostu do lekarza.

Dzisiaj o 9 rano szpital zakazny w Bolesławcu przestał przyjmować chorych.
Jest przepełniony.
Pozostaje Wałbrzych i Legnica.

Czy wejdziemy zgodnie z przepowiedniami profesora Simona w scenariusze włoskie?

"Profesor Simon: Będzie trzeba wybierać kogo leczyć, a komu dać umrzeć. Szczyt zachorowań jest przed nami."

Przecież PiS.bolszewiki chcą luzowac obostrzenia.

Do pierwszego komentarza zmień lekarza ten cię oklamuje albo idź na Roxe

Jelenia Góra jest za mało znaczącym miastem by taki aparat był tutaj w szpitalu. Bolesławiec lub Lwówek Śląski będzie miejscem docelowym.

Wyprowadź się do Lwówka. Metropolita.

Niedługo JG straci prawo bycia powiatem. Czy burmistrz tu czy tam, co za różnica. Powietrze lepsze i do porządnej drogi bliżej.

"Kancelaria Premiera dała właśnie zielone światło na podniesienie płac osobom pracującym na zapleczu rządu, a także wprowadzenie nowych dodatków do urzędniczych pensji!"

Czy goebelSSiątka ze szczujni Dziennik telewizyjny TVP 19.30 pochwali się tym?

Pokój z tobą.

Dzwońcie do biskupa, niech wyśle wszystkich księży! Tylko oni mogą pomóc!

A czy ratuszowy Próżniak wie, że ten aparat wymaga też odpowiedniej ilości testów i odczynników. To też kosztuje. Próżniaku skończ lansować siebie i pomysły, za które ktoś inny ma płacić. Zajmij się ochroną pracowników urzędu miasta, szkół, przedszkoli, domów kultury, spółek miejskich. Zadbaj wreszcie o jeleniogórskie firmy i mieszkańców. Zajmij się wreszcie miastem, a nie partyjną propagandą. To co robisz jest obrzydliwe. Po prostu jesteś żałosny.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.