Nowoczesny rezonans magnetyczny w Bolesławcu

Fot. Starostwo Powiatowe w Bolesławcu

Gminy powiatu bolesławieckiego wsparły zakup rezonansu magnetycznego dla tutejszego szpitala. Pracownia ruszy w połowie kwietnia. Właśnie trwają prace budowlane związane z jej urządzaniem. 

To będzie najnowocześniejszy w regionie rezonans magnetyczny. Urządzenie marki General Electric już jest w Zespole Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu. Zostało ono zakupione dzięki finansowej partycypacji wszystkich gmin powiatu bolesławieckiego.
Rezonans działać będzie w pracowni diagnostyki obrazowej, gdzie na ukończeniu są prace budowlane. Transport i montaż urządzenia to niezwykle duże wydarzenie logistyczne, do którego niezbędne było użycie ciężkiego sprzętu budowlanego, a także 20 wykwalifikowanych pracowników. Do końca lutego rezonans zostanie uruchomiony i odebrany. Pierwsze badania dla pacjentów szpitala będą wykonywane od połowy kwietnia 2020 roku, a zapisy na badania będą przyjmowane od początku marca.

Urządzenie jest bardzo ciche podczas pracy. Czas badania, który na aparatach starszego typu trwać może nawet 50 minut, skrócony jest do 10 – 15 minut. Dodatkowo, badaniu obrazowemu poddać można – w jednym czasie – całe ciało pacjenta. To bardzo ważne szczególnie dla chorych zmagających się z nowotworem. Aparatura wykryje guza pierwotnego i ewentualne przerzuty w organizmie.

Cała inwestycja to koszt 4 mln złotych i obejmuje zakup rezonansu magnetycznego jako urządzenia, stacji lekarskich do opisu badań, urządzenia do podawania kontrastu, rozbudowę infrastruktury informatycznej i serwerowni, a także dostawę i wdrożenie oprogramowania do diagnostyki obrazowej i elektronicznej dokumentacji medycznej. Jak podkreśla dyrektor szpitala, Kamil Barczyk, jest to jedna z największych i najważniejszych inwestycji przeprowadzonych w powiatowym szpitalu na przestrzeni ostatnich 10 lat. To pierwszy etap rozwoju bolesławieckiego szpitala jaki przewidziany jest w roku 2020. Jak zapowiada dyrektor, kolejne etapy inwestycji obejmą blok operacyjny, OIOM, mammograf, endoskopię oraz inne jednostki szpitalne.

Komentarze (3)

Z artykuły wynika, że jest super fajny, ale danych na poparcie trzy poza skróceniem czasu badania brak.
Nowy czy używany?
Ile ma Tesli?

Wspaniała wiadomość, bo odciąży to pozostałe urządzenia na Dolnym Śląsku a i lepszy sprzęt, więc lepsze badania. Brawo dla gmin powiatu bolesławieckiego. Niech bierze przykład powiat jeleniogórski.

Sprzęt jest ale czy jest uprawniony radiolog do odczytywania rezonansu....czy tez znowu trzeba będzie czekać w kolejce i wysyłać zdjęcia w Polsce do oceny i orzeczenia....

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.