O suwerenności żywnościowej inspirująco i konkretnie

O suwerenności żywnościowej inspirująco i konkretnie

W miniony weekend w Kopańcu zorganizowano wykłady i warsztaty związane z tematem suwerenności żywnościowej. Do Kopańca przyjechali wytwórcy ekologicznej żywności – indywidualni rolnicy z regionu, osoby związane z ekologicznym stylem życia - konsumenci i goście z całej Polski. Uczestnicy forum i sami organizatorzy przedsięwzięcia nie spodziewali się aż tak dużej frekwencji. Znak, jak bardzo to temat na czasie. 

- Głównym założeniem I Izerskiego Forum Suwerenności Żywnościowej było stworzenie lokalnej platformy współpracy, poznanie się i zaprezentowanie lokalnych gospodarstw produkujących ekologiczną żywność na sprzedaż i dzięki tym kontaktom stworzenie bezpośrednich łańcuchów sprzedaży na linii rolnik – konsument. I to się zadziało – podsumowała na koniec dwudniowego spotkania inicjatorka i organizatorka forum, Renata Korn.

Forum było świetną okazją do poznania sprawdzonych modeli dystrybucji żywności, wymiany wiedzy i doświadczenia. Rozmawiano o problemach związanych z lokalnym wytwarzaniem i dostępem do „życiodajnej żywności”, wymieniano się nasionami. Można śmiało powiedzieć, że podczas dwóch dni w Dolinie Harmonii w Kopańcu (miejscu spotkania) zrodziły się pomysły, które zostaną zrealizowane w regionie bardzo konkretnie.

- Konferencja udowadnia, że ta okolica ma ogromny potencjał, wiele produktów i darów do zaoferowania. Takich przedsięwzięć powinno być więcej i na większą skalę. Osoby, które tu przyjechały mają ogromną wiedzę, a tematy tak naprawdę dotyczyły praw człowieka dostępu do dobrej żywności i zdrowia. Uważam, że ten dostęp jest dziś zakłócony przez wielkie koncerny i korporacje, które rządzą w Polsce, a my – konsumenci, jesteśmy bezsilni – dzieliła się swoimi refleksjami w kuluarach forum Karolina Pruchniewicz, prawniczka  z Fundacji PRO TERRA, Centrum Edukacji Ekologicznej dla Zrównoważonego Rozwoju w Poznaniu – Potrzebne są zmiany w polskim prawie, certyfikacja żywności ekologicznej nie jest do końca kontrolowana. Na Izerskie Forum przyjechali przedstawiciele wielu fundacji. Nawiązałam dużo kontaktów, będę współpracowała z izerskimi rolnikami.  

Komentarze (1)

W imieniu Grupy Koordynującej Kampanię "Miasto Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu" serdecznie dziękuję za zaproszenie ,inspiracje ,pozytywną energię oraz mozliwośc prezentacji osiagnięc ,promocji lokalnej inicjatywy. Brawo MY!

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.