Obwodnicą Maciejowej pojedziemy w 2019 roku

Zdj. Foto AGRAD

Mówi się o niej od 15 lat. Będzie miała 5,3 km, a koszt jej budowy to 52 mln zł. Obwodnicą Maciejowej pojedziemy już w I kwartale 2019 r.

W ratuszu dziś została podpisana umowa między władzami Jeleniej Góry i firmą Budimex o budowie obwodnicy Maciejowej. Koszt inwestycji oszacowano na 52 mln zł. Ze strony miasta umowę podpisał prezydent Marcin Zawiła, ze strony firmy BUDIMEX – Krzysztof Sokołowski, dyrektor Rejonu.

Obwodnica będzie mierzyć 5,3 km. Swój początek będzie miała przy węźle Grabarów, a koniec około 150 m przed końcem miasta. W ramach budowy nowego połączenia przewidziano dwa ronda, dwa skrzyżowania i kilka dróg technologicznych. Obwodnica będzie się można poruszać z prędkością 70 km/godz. lub 90 km/godz. - kwestia jest konsultowana. Po raz pierwszy obwodnica Maciejowej pojawiła się w planie zagospodarowania przestrzennego w 2002 r. W związku ze zwiększonym ruchem samochodowym, konieczność jej wybudowania z roku na rok wydaje się coraz bardziej paląca. - Dzięki obwodnicy Maciejowej ruch będzie bardziej płynny, mieszkańcy odczują ulgę, a przede wszystkim poprawi się bezpieczeństwo – podsumował Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta Jeleniej Góry.
Na zdjęciach wizualizacja obwodnicy.

Obwodnica Wizualizacja 02.jpg
Obwodnica Mapa 02.jpg
Obwodnica Mapa 03.jpg

Komentarze (59)

V max 70 km/godz? to może lepiej ograniczyć do 40 km/h?

Ciesz się jak przez ronda przejedziesz mając 30km/h na liczniku. Są małe i ciasne. Jakiś kompletny d.bil do tego dopuścił. 70km/h to i tak za dużo. Ciężarówki na pewno się nie rozpędzą do tylu między jednym rondem a drugim. Sznurek będzie się wlókł 50km/h. Zawiła... K.rwa. Nie mam słów normalnie. ZAWIŁA!! Oddawaj 52 miliony zł!!

Teraz się zastanawiacie, czy da się tam jechać 90km/h? A gdzie był projektant i pod jaką prędkość to projektował? Znowu wszystko od d.py strony! Dlaczego nikt tego nie powstrzymał? Gdzie są radni? Jak można zbudować jednojezdniową obwodnicę z dwoma rondami i ograniczeniem do 70km/h za ponad 50 milionów?! Zawiła, pożałujesz tego przy wyborach. Wspomnisz moje słowa. Dotyczy się to też wszystkich radnych z obecnego obozu rządzącego. Wszyscy polecicie na zbity pysk. Budujecie g.wno, którym będzie się jeździło tak samo szybko, jak obecnie przez Maciejową. Nie odkorkuje to w najmniejszym stopniu wjazdu do miasta, ani nie przyspieszy przejazdu. W Maciejowej mamy 40km/h bez rond, a tu będzie 70km/h i DWA RONDA. Czas przejazdu na odcinku 5km praktycznie identyczny, bo na wlotach i wylotach z rond prędkość realna będzie musiała zmaleć do 20km/h. Mowy nie ma, żeby przez ronda przelatywać 70km/h. Ci deb.le budują nam drogę z ograniczeniem prędkości i dwiema szykanami w postaci rond spowalniaczy. Kto za to wziął w łapę i ile?! Pytam się k.rwa!

Weź się uspokój! Po co tak nerwowo reagujesz? Zadzwonię zaraz na policję!

Reaguje nerwowo bo władza marnotrawi duże pieniądze podatnika więc i jego. Za te pieniądze dużo bardziej przydałby się wiadukt nad grunwaldzka.

To się nazywa walka ze smogiem. Był przejazd przez Maciejową z jednolitą prędkością, a będzie ostre hamowanie przed rondami i rura zaraz na wylocie. I to wszystko razy 2, a do tego na drodze krajowej, czyli z tirami. Niedługo nad Maciejową będzie chmura spalin.

Heh, dalej głosujcie na Zawiłę i Łużniaka, to będziecie mieć same takie buble za kilkadziesiąt milionów. Co się temu typowi udało? Bo ja nie przypominam sobie nic.

co za badziewna droga...... tragedia jakich mamy rzadzacych w tym miescie.... kiedy wybory?

"przede wszystkim poprawi się bezpieczeństwo – podsumował Jerzy Łużniak"

Niby w jaki sposób? Obecnie w Maciejowej przynajmniej nie ma jak wyprzedzać, bo co chwilę przejścia dla pieszych i samochody z naprzeciwka. Na tym nowym koszmarku będzie wyprzedzanie na trzeciego i czołówki jak w Radomierzu. Do pierwszej ofiary śmiertelnej będziecie taki kit ludziom sprzedawać. Jedyna opcja na bezpieczną obwodnicę to taka z pasem trawy pośrodku. Wtedy żaden psychol z przeciwka nie zabije mi rodziny w aucie. Do tej pory tylko za komuny taką drogę w JG wybudowano (Konstytucji 3 Maja) i za Obrębalskiego (al.Solidarności). Tam praktycznie nie ma wypadków. Reszta ulic to jednojezdniowe autostrady śmierci i każdy widzi co się dzieje np. na Wolności, a przecież tam są aż 4 pasy, więc miejsca full. To samo będzie na nowej "obwodnicy", tyle że jeszcze ciaśniej.

Prezydent Marcin Zawiła będzie miał na sumieniu wszystkie przyszłe ofiary na tej drodze. To on zatwierdził i podpisał tak niebezpieczny projekt.

napisz od razu - "zawiła ma krew na rękach", powołaj komisję śledczą i pisowski pluton egzekucyjny

Zawiła i Łużniak chyba często jeżdżą w kierunku wrocławia. Może któryś z nich zginie w wypadku, gdy jakiś wariat wyleci im tam na czołówkę. Wtedy reszta dopiero zobaczy co to znaczy budować bez głowy takie drogi.

piękny komentarz jarecki, tak w typowo polskim katolickim duchu miłości bliźniego ;) jak skończysz gimnazjum to zgłoś się do mzdim, chyba nawet mają tam wakat dla takich megaspecjalistów od obwodnic jak ty.

JARECKI, moja sp.Nieboszczka wierzyla w moc dobroci Ksiedza
Proboszcza,ale sie przeliczyla,bo on umarl wczesniej i nie
byl na jej pogrzebie.Uwazaj,jarecki bo Pan Prezydent Zawila moze ciebie przezyc

..wszystko w rekach Boga,takie jest Prawo Niebios

Hej, tralalala!

Zamiast obwodnicy będzie korkownica. Wystarczy jeden pojazd rolniczy i jak go ominąć? Tradycja zobowiązuje w JG wszystko musi być zastępcze i w wersji nijakiej.U decydentów brak wizji na przyszłość .Obwodnica ledwo zostanie otwarta a już będzie za mało przepustowa.Maciejowa była potrzebna miastu w 1975 roku.teraz władze mają gdzieś mieszkancow.Tu nawet dzieci boiska nie mają o siłowni nie wspomnę.Mamy za to największe zadymienie i smog i hałas drogowy.

widzę, że jest tu sporo zwolenników budowy autostradowej obwodnicy Maciejowej ;) spoko, 2+1 w zupełności wystarczy by znacznie upłynnić ruch i skrócić czas przejazdu. nawiasem, wspominana tu jako "pozytywny przykład" al. solidarności jest prze-ska-lo-wa-na, na obecnym etapie wystarczyłoby tam w zupełności 1+1 z rezerwą terenu na drugą nitkę na wypadek, jeśli za 30 lat będzie kasa na dokończenie "południowej obwodnicy", tj. tunel drogowy pod górką na czarnem i kilkusetmetrową estakadę od wolności do spółdzielczej. ale stało się, al. solidarności zrobiono na bogato chyba tylko po to, by 20% kierowców-baranów zyskało 5 sekund na tym 2-kilometrowym odcinku wyprzedzając 110km/h przy dopuszczalnej 80... a że "przy okazji", by mieć kasę na al. solidarności obrębalski sprzedał miejską elektrociepłownię pewnej spółce akcyjnej, tego to już nikt prawie nie pamięta (przypominam gimbazie: w odróżnieniu od spółki miejskiej, która ma świadczyć usługi po kosztach celem spółki akcyjnej jest zysk akcjonariuszy); sprawdźcie ile płaciliście za ogrzewanie w 2008 i obecnie, pomimo że wasze bloki zostały w międzyczasie ocieplone i teoretycznie wydatki na ogrzewanie powinny znacząco spaść - nie zdziwcie się, jeśli płacicie tyle samo lub więcej pomimo kasy wywalonej w styropianizację budynków... ale jak firma ciepłownicza wypłaciła za 2016 r. 32 miliony zł dywidendy akcjonariuszom, to ktoś się na ten zysk musiał złożyć: zgadnijcie gimbazy, kto?

Zgadzam się że Obrębalski spartaczył dwie rzeczy:
1. Sprzedaż ciepłowni - tym sposobem utrwalił zadymienie/zasmrodzenie kotliny - koszt ciepła z węglowej elektro-ciepłowni jest koszt podgrzania w indywidualnym podgrzewaczu gazowym!
2. Za uzyskane pieniądze budowa mini aqua parku / Term na terenie Fampy.
To na ten cel Obrębalski sprzedał ciepłownię
Aleja Solidarności jest 'przewymiarowana' ale tylko do czasu dokończenia całej obwodnicy południowej.
Obwodnica Maciejowej to droga nawet nie na dziś tylko na wczoraj - a powinna być na jutro chociaż z minimalnym zapasem.

Od A-4 S-ka dojdzie do Bolkowa,dwupasmówka powinna ominąć Maciejową. Zobaczcie jak jak niedużo by pozostało aby połączyć Kotlinę[jest tam strefa]i miejscowości karkonoskie z autostradą.Panie Zawiła buduj pan dwupasmówkę albo wcale bo skrzywdzi pan Jelenią Górę i Karkonosze.Mam już nawet nazwę na tą pseudo obwodnicę "Zawiła obwodnica Zawiły".Panowie radni obudżcie się w interesie regionu.

A co oznacza 2+1?

3 XD

A tak na poważnie to oznacza, że jeśli jedzie się pod górę, to są 2 pasy, a w dół jest 1 pas.

Niestety te 2 ronda to tak zwana zawiła część obwodnicy Zawiły, jak już ktoś wspomniał. Ta obwodnica jest już na wczoraj, a właściwie na kilka lat wstecz, gdyż jedyną jej funkcją będzie jej istnienie razem z obecną drogą w Maciejowej, czyli gdy będzie jedna z nich zablokowana, to istnieje alternatywa w postaci drugiej. Reszta jest opłakana, bo już nie chodzi o te 3 pasy, ale brak pasa zieleni, co nie stwarza bezpieczeństwa, a 2 to przede wszystkim ronda, które będą spowalniać samochody ciężarowe, więc całość. Zyska się na tym 1 minutę lub 2, a w przyszłości zostanie to zniwelowane.

Obecna obwodnica południowa może jest przerośnięta, ale tylko na obecny czas. Jest zbudowana na przyszłość.

Szkoda tej sprzedanej elektrociepłowni. Nie wiem w jaki sposób zostanie zrealizowany scenariusz nr 5 do walki ze smogiem(całkowita eliminacja paliw stałych w ogrzewaniach indywidualnych). Muszą to zrobić w ciągu 8 lat w Cieplicach, inaczej utraci status uzdrowiska. Obecnie benzopiren ŚREDNIOROCZNY jest przekroczony ponad 500%.

Budowa Term nie była potrzebna, jak i tej przyszłej Maciejowej w takim stanie. Te pieniądze faktycznie lepiej przydałyby się na estakadę nad Grunwaldzką.

Jedno jest pewne, na tej jednopasmowej obwodnicy "misiaczki" będą miały niezłe żniwo - oby tylko to, a nie karambole...

.. mam w Maciejowej rodzine,ale juz na cmentarzu,dzieki nowej obwodnicy bede szybciej u sp.Nieboszczykow.Dziekuje

Dzięki nowej obwodnicy szybko dołączysz do rodziny i położysz się obok nich.

IJelenia Góra powinna otworzyć sie na Karkonosze boom budowlany w Szklarskiej czy W Karpaczu, ceny apartamentów 10 tys, ceny działek astronomia. My tymczasem budujemy drogę przez która turyści jadący w góry przejada dwa razy jak bedą jechać i jak bedą wracać. Powinnismy polepszyć komunikację z kurortami tak aby turyści chcieli przyjechac w trakcie odpoczynku . Z szybkiej Kolei nic nie wyszło. Miasto w centrum wyglada coraz gorzej , latami przesuwaneplany rewitalizacji centrum, puste lokale , ostatnio Duko zamknęło dwa sklepy mięsne na Jasnej i na Długiej. Ulice na których jeszcze kilka laiti temu wynająć lokal to był cud teraz straszą ciągiem lokali na sprzedaż lub do wynajęcia. Jelenia Gora zadłuża sie na 55 mln i nic nie osiąga.

15 lat temu to mówiło się o prawdziwej obwodnicy, jako przedłużeniu obecnej Konstutucji 3-go Maja bez nieprzemyślanych rond, z wpięciem ul. Wrocławskiej do węzła Grabarów. To co teraz będzie miasto budować to testament Wandzla, który będzie odbijać się czkawką przez następne dziesiątki lat.

Powiem krótko, tak działa pod komunistyczna partia PO w naszym regionie, chorzy ludzie którzy siedzą na stołkach i się zastanawiają kogo wyrzucić z drugiego stołka by z jego rodziny mógł się tam znaleźć niezależnie czy on cokolwiek umie w tym kierunku cze nie, dlatego mamy ten cyrk jak ta pseudo-obwodnica. Należało by odpowiedzieć dlaczego nasi radcy z partii PO nie chcą w ogóle budować obwodnicy Jeleniej Góry która to miastu jest najbardziej potrzebna.

Ale badziew. Dlaczego ta "obwodnica" znajduje się po stronie Wojanowa a nie Komarna, jak przewidywała koncepcja podczas budowy obecnej Al. Solidarności?

Rozum nie zapuścił korzeni w okolicach Jeleniej Góry. Co mądrzejsi zawsze (od lat 70') opuszczali to miasto.

Do Ano. Obwodnica po stronie Komarna to była koncepcja, zaś obecna obwodnica po stronie Wojanowa to antykoncepcja czyli grzech ciężki. Żle to się skończy, czarno to widzę.

mam tylko nadzieję "rozumna" mariko, że ciebie już w tych okolicach od dawna nie ma. ..tylko czemu qwa zaglądasz na nj24 /z sentymentu?/ i wpisujesz te swoje pie.rdy o wojanowskiej antykoncepcji? jakiś syndrom niedoje...chania, kobieto?

Rozwrzeszczało się pislowskie plemie.Tubylcze jarkacze.

Jak metropolia taka obwodnica :-)

S3 dochodzi do Sadów Dolnych, w stronę Bolkowa pozostanie droga jednojezdniowa, tak samo jak budowana obwodnica Bolkowa w kierunku Jeleniej.

Kto z nowin monitoruje te wpisy? Wpuszczanie takiego "jareckiego' i innych nienawistnych na forum to skandal!Trole pracują!Żadnej meteorytyki tylko nagonka. Niech nowiny napiszą artykuł o zasadach budowania i ubiegania się o środki!!

Sam jesteś nagonka. Merytorycznych wpisów było mnóstwo. O rondach spowalniaczach, o wyprzedzaniu na trzeciego, o ciągnących się tirach, o zmarnowaniu potencjału węzła Grabarów, o braku możliwości rozbudowy w przyszłości, o smogu. Mało? Czytać się naucz, a nie wszędzie widzisz nienawiść.

Ej, no, weź się!

jarecki, chłopczyku, ty q..wa idź na ministra infrastruktury, taki geniusz z ciebie

O, widać , że w Jeleniej rozpoczęła się kampania wyborcza 2018 !!

Szkoda, że Zawiła przed wyborami roztrwoni resztki pieniędzy z budżetu i nabierze kredytów. I tak wyleci w wyborach, więc mógłby to zrobić już teraz. Przynajmniej byłby jakiś zysk dla miasta, bo następca spożytkowałby te pieniądze lepiej. A tak - Zawiła wyleci tak czy siak, a jednocześnie zmarnuje 50 milionów.

Zły z ciebie człowiek! Zły i nienawistny! Musisz zmienić swoje przyzwyczajenia, dietę, nałogi przepędź precz, zajmij się sąsiadką, bądź odpowiedzialnym ojcem, ogarnij ogródek, wyplew chwasty, zamieć chodnik przed domem, pomaluj fasadę, uszczelnij okna na zimę, itp.

zakładam, że jesteś jednak mądrzejszy od twoich lekko głupawych komentarzy. zapamiętaj je sobie i przypomnij za 10 lat - wbrew pozorom szybko minie i może nawet wyciągniesz jakieś wnioski.

Zakładać, to sobie możesz gumę na głowę! Zostaw mojego przyjaciela i sponsora Arnusia, bo się wkurzę!

Samorządy jeszcze coś próbują budować, a rząd przeżera tylko nasze podatki na komisje, Misiewiczów, zbędne reformy i propagandę. Nic nie zrobiło w sferze inwestycji państwo pis.

Gdyby nie PIS, to S3 do Bolkowa dalej byś nie miał. PIS choćby chciał, to w JG nic nie ma jak wybudować, bo Zawiła przejął od państwa wszystkie drogi w granicach miasta i opłaca je z kasy samorządu. W normalnym układzie obwodnicę Maciejowej powinno budować państwo, bo to droga krajowa. Niestety Zawiła wszystko poprzejmował, żeby m.in. nie musieć płacić rządowi za odśnieżanie zimą. Ten cymbał zabetonował platformersami całą kotlinę i tylko wybory mogą to zmienić.

W ogóle, gdyby nie PiS, to byście pisali na glinianych tabliczkach! Doceńcie to, co wam daje nasz Wspaniały Rząd! Rozwój gospodarczy, prawdziwi ministrowie, fachowcy w swoich dziedzinach, reforma szkolnictwa - 100%zadowolonych dzieci i rodziców! Zmniejszenie kolejek w szpitalach! Brak zadłużenia!

budujcie,te droge! nic się nie bac komentarzy od pisiorow !placza bo nie wygrali wyborow,alleluja i budowac ! budowac !

www.youtube.com/results?search_query=Miś

Jak spytasz 'Pisora" o UE to Ci odpowie. "A cło nam ta łunia dała'? Obwodnica Maciejowej w 85% budowana jest ze srodków unijnych. Reszta pochodzi z budzetu miasta. A teraz by chcieli zeby ta "łunia" jednak dała nie 10 mln euro, a najlepiej 100mln euro na "Autostradową Obwodnice Maciejowej"To sa komentarze chorych ludzi.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.