Od poniedziałku miejskie parkingi znów płatne

Od poniedziałku miejskie parkingi znów płatne

Przez dwa tygodnie kierowcy parkujący a jeleniogórskiej Miejskiej Strefie Płatnego Parkowania nie musieli płacić za postój. Problemy z zainstalowaniem oprogramowania sprawiły, że parkomaty były nieczynne. Ale już od najbliższego poniedziałku (najprawdopodobniej) znów trzeba będzie płacić. I to trochę więcej.

Od 1 lipca strefą zarządza nowy operator wyłoniony w niedawno rozstrzygniętym przetargu - warszawska spółka RH Inwestments. Planowano, że w ciągu ostatniego weekendu czerwca spółce uda się zamontować i przygotować parkomaty do pracy. Najpierw jednak opóźnił się transporty urządzeń z Francji, potem instalacja oprogramowania okazałą się nie tak łatwa, jak przypuszczano. Trzeba było ściągać serwisantów z Francji.
- Niemal na pewno bezpłatne parkowanie skończy się w poniedziałek. Gwarancji nie dam, bo elektronika lubi zaskakiwać, ale operator testuje urządzenia i wszystko wskazuje na to, że działają właściwie – mówi Cezary Wiklik, rzecznik prasowy jeleniogórskiego magistratu. – Zasadniczo, system mógł być uruchomiony już kilka dni temu, ale miasto i operatorem wspólnie uznali, że lepiej kilka dni poczekać i mieć pewność, że nie będzie awarii, niż pospieszyć się, a potem rozwiązywać problemy.
Rzecznik dodaje jeszcze, że w związku z opóźnieniem nie będą wyciągane żadne konsekwencje wobec spółki Inwestments.
- Zgodnie z umową, operator ma 30 dni na wdrożenie systemu opłat za parkowanie. Oczywiście także w ich interesie leży, żeby zrobić to jak najszybciej i dobrze widzimy, że spółka robi co w jej mocy.
Zmiana operatora oznacza też kilka zmian w zasadach funkcjonowania MSPP. Część z nich pewnie ucieszy kierowców. Przede wszystkim w nowych parkomatach opłaty będzie można dokonywać za pomocą karty płatniczej (zbliżeniowej). Zmianą na lepsze jest też możliwość przedłużania opłaty parkingowej w dowolnym miejscu. Służyć temu będą w parkomatach czytniki kodów QR, drukowanych na biletach parkingowych. Inną nowością będzie możliwość wnoszenia opłaty dodatkowej (kary) bezpośrednio w parkomacie, bez konieczności odwiedzania biura operatora.
Zmienią się niestety także stawki opłat parkingowych. Podwyżkę radni przegłosowali już w lutym,. Ceny wzrastają o 20 proc. co oznacza, że pierwsza godzina postoju kosztować będzie 2,40 zł, druga – 2,80, trzecia – 3,30. Koszt pierwszych 20 minut, to 20 groszy. Opłatom podlega parkowanie w dni robocze, w godz. 8.30 - 18.00.
 

Komentarze (12)

A tam cicho być! Za chwilę z Radą Miasta uchwalą i zatwierdzą nowe jeszcze wyższe stawki za parkowanie, bo przetarg to tylko taka ściema jak ze śmieciami.

Dwa tygodnie poślizgu na starcie systemu - nie wróży to najlepiej :)

O aplikacji oczywiście ani słowa? Mobilet można już wykasować?

mobilet działa

Nie MoBilet nie działa. Jelenią Górę widać w aplikacji, ale nie można zapłacić za parkowanie :/

Można. Uaktualnij aplikację. Przed chwilą testowo zapłaciłem 0,20 zł.

A po co? Parkomaty dalej zafoliowane

Poświęciłem te 20 groszy siedząc sobie za biurkiem. Taki miałem gest, aby udowodnić komuś, że się myli. Stać mnie.

Elektoratowi PO-SLD dwa razy wyższe stawki, w nagrodę za oddane głosy.

Najwyższy czas postawić parkomat na parkingu przed PKP.

Klocka sobie postaw cymbale od korwina!

Pierwsza godzina powinna kosztować 4,99 a każda kolejna 9,99! Miasto by zyskało kasę, a ludzie czystsze powietrze. Poza tym auta do 1600 ccm powinny parkować za darmo :)

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.