Od soboty bez maseczek (i innych rygorów)

Fot. Pixabay

Odwołanie obowiązku zasłaniania ust i nosa, to chyba najbardziej oczekiwana z decyzji luzujących ograniczenia epidemiczne. Maseczek nie trzeba będzie nosić w otwartej przestrzeni publicznej od soboty 30 maja. Znikną też limity klientów w sklepach. A od następnej soboty wreszcie będzie można pójść do kina, czy do teatru.

Nie zawsze bez maseczek
Maseczek od 30 maja nie trzeba będzie nosić w otwartych przestrzeniach publicznych, o ile będzie możliwe, zachowanie dwumetrowego dystansu. W przypadku bliskiego kontaktu noszenie maseczek jest zalecane. Ta zasada dotyczy też przestrzeni otwartych, gdzie warunki pozwalają zachować dystans (na przykład restauracja, zakład fryzjerski czy inne zakłady usługowe). Obowiązkowe maseczki będziemy nosić nadal w sklepach, w środkach komunikacji publicznej, w kościołach, czy w kinach.
Bez limitów
Również od 30 maja w sklepach nie będą obowiązywały już limity osób. Nadal będzie obowiązek noszenia maseczek. To samo dotyczy gastronomii. Nie będą obowiązywały limity w kościołach, gdzie jednak także obowiązują maseczki i i dystans dwumetrowy od innego wiernego.
Od 30 maja restauracje i bary hotelowe mogą podawać posiłki na salach. Od 6 czerwca natomiast w hotelach mogą zacząć działać baseny, siłownie, kluby fitness. Hotele muszą jednak zachowywać określone zasady sanitarne.
Zgromadzenia i spotkania
Od 30 maja możliwe będą zgromadzenia do 150 osób, ale z obowiązkiem zasłanianie ust i nosa oraz utrzymania dystansu 2 metrów. Wolność zgromadzeń będzie ograniczona rekomendacjami sanepidu, który może negatywnie zaopiniować miejsce planowanego zgromadzenia ze względu na sytuację epidemiologiczną. Ostateczną decyzję podejmować będzie samorząd.
Organizacja wesel i uroczystości rodzinnych będzie możliwa od 6 czerwca, z zachowaniem limitu 150 osób. Uczestnicy nie będą musieli nosić maseczek. Konieczne będzie jednak zachowanie obowiązujących wytycznych sanitarnych.
Kultura i rekreacja
Teatry, kina, filharmonie, sale widowiskowe itp. będą mogły być otwarte od 6 czerwca. Na widowni będzie mogło zasiąść nie więcej niż połowa możliwej publiczności. Trzeba będzie nosić maseczki.
Możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów.
Baseny, siłownie, kluby fitness będą mogły być otwarte, z zachowaniem środków sanitarnych, od 6 czerwca. Dotyczy to też saun, solariów, salonów masażu i tatuażu, parków rozrywki i sal zabaw. Wyjątkiem będą dyskoteki i kluby.

 


 

Komentarze (9)

Teraz gdy ilosc zakazen jest rokordowo wysoka PiS odmraza gospodarke a gdy liczby byly mniejsze PiS zamrazal gospodarke i kazal nosic maseczki. Widac, ze PiS nie panuje nad sytuacja.

Kiedys byly instytuty naukowe, ktorym zlecono by analizy i opracowanie leku. Dzisiaj jacys szemrani doradcy z korporacji, ktorych nazwisk Szumowski nie chce ujawnic, mowia rzadowi co ma robic.

Umrzemy wszyscy! Przecież to jest najbardziej niebezpieczny wirus jaki znamy, no może grypa jest tylko gorsza, bo więcej ludzi na nią ginie.

Przerażający brak dbałości o ludzi . Ale" ciemny lud to kupi " - to cytat Morawieckiego . Wirus nadal jest i ludzie umierają . Jak można znosić zakaz noszenia masek w czasie trwania epidemii? Poprzez takie decyzje ludzie utwierdzają się w przekonaniu ,że zagrożenie ustąpiło.
Życzę wszystkim bezpiecznego życia i własnej , nieskażonej" mądrością "władzy mądrości i odpowiedzialności za siebie i innych.

Zgadzam się z wpisem " Bądźmy odpowiedzialni" . Wystarczy przeczytać wypowiedź polskiego wirusologa , dr hab. Tomasza Dzieciątkowskiego .
Przeczytajcie to i zacznijcie wierzyć w opinie ludzi, którzy są kompetentni.

Czyli i tak będzie trzeba to nosić ze sobą, bo człowiek gdzieś wejdzie.

Niech starsi ludzie noszą maseczki a nie młodzi bo starsi są narażeni bardziej.

ale maseczka nie chroni ani osoby ktora ja nosi ani tych ktorych mija albo ktorzy stoja w kolejce obok niej. Wirus jest tak maly, ze przelatuje przez oczka w maseczce.

Istnieja takie maski, ktore chronia przed wirusami ale sa bardzo drogie i niedostepne w aptekach.

Maseczki Polaki mieli nosic zeby swinie mogly sie nachapac hajsy. W UK w ogole nie ma takiego obowiazku noszenia bezuzytecznej szmaty na japie.

starsza osoba moze sie chronic np. przestrzegajac takich zasad: 1) Unikajac tlumu. 2) Zachwywac odstep 1.5m-2m. 3) Po wyjsciu z domu nie dotykac rekami oczu, ust az sie nie umyje albo zdezynfekuje rak. 4) Dezynfekujac opakowania produktow albo zostawiajac je na dobe i nie dotykajac przez ten czas.

A noszac maske tylko nabawi sie choroby pluc i na jesien zejdzie.

Sami eksperci od wszystkiego i niczego . Szkoda tylko ,że siedzicie w domu ,zamiast wykładać na uczelniach.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.