Oddalenie apelacji kandydatki na wójta Mysłakowic

Oddalenie apelacji kandydatki na wójta Mysłakowic

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu oddalił wczoraj (2 października) zażalenie Ewy Nidzgorskiej, kandydatki na wójta Mysłakowic na postanowienie Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze. Sprawa dotyczyła rozpowszechniania nieprawdziwych informacji o zadłużeniu gminy Mysłakowice.

Jeleniogórski sąd 28 września wydał w trybie wyborczym postanowienie zakazujące Ewie Nidzgorskiej, kandydatce na wójta Mysłakowic rozpowszechniania informacji o rzekomym zadłużeniu gminy Mysłakowice na kwotę 11 mln 238 tys. zł.

Kandydatka złożyła zażalenie na to postanowienie. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu oddalił je.

Sąd stwierdził, że wypowiedzi kandydatki na wójta Mysłakowic mają charakter agitacji, gdyż obiektywnie mogą wpłynąć na decyzje wyborców co do wyboru na określone stanowiska w organach samorządowych poszczególnych osób, w tym również wnioskodawców. Wniosek w tej sprawie złożył komitet wyborczy obecnego wójta, Michała Ormana, który ubiega się o reelekcję.

Informacja o rzekomym zadłużeniu gminy ma także zniknąć z profilu w mediach społecznościowych należącego do komitetu wyborczego Rozwój i Odbudowa Gminy Mysłakowice.

Kandydatka na wójta ma też zamieścić sprostowanie.

Procesy w trybie wyborczym

Przepisy prawa wyborczego przewidują szczególny tryb sądowego dochodzenia roszczeń związanych z nieprawdziwymi informacjami pojawiającymi się w toku kampanii wyborczej, gdy materiały wyborcze, a w szczególności plakaty, ulotki, hasła i wypowiedzi lub inne formy prowadzonej w okresie kampanii wyborczej agitacji zawierają informacje nieprawdziwe, kandydat na radnego lub pełnomocnik wyborczy zainteresowanego komitetu wyborczego ma prawo wnieść do sądu okręgowego wniosek o wydanie orzeczenia:

1) zakazu rozpowszechniania takich informacji

2) przepadku materiałów wyborczych zawierających takie informacje

3) nakazania sprostowania takich informacji

4) nakazania publikacji odpowiedzi na stwierdzenia naruszające dobra osobiste

5) nakazania przeproszenia osoby, której dobra osobiste zostały naruszone

6) nakazania uczestnikowi postępowania wpłacenia kwoty do 10 000 złotych na rzecz instytucji charytatywnej.

Sąd okręgowy rozpoznaje wniosek złożony w trybie wyborczym w ciągu 24 godzin. Sąd może rozpoznać sprawę w przypadku usprawiedliwionej nieobecności wnioskodawcy lub uczestnika postępowania, pod warunkiem że o terminie rozprawy zostali oni prawidłowo powiadomieni. Na postanowienie sądu okręgowego, w terminie 24 godzin od jego wydania, służy zażalenie do sądu apelacyjnego. Sąd apelacyjny, w składzie trzech sędziów, rozpoznaje zażalenie również z zachowaniem 24-godzinnego terminu.

Komentarze (54)

zaczeła Kampanie od kłamstw no takiego wójta ja nie chcę

Pan czytał te wyroki? wie Pan jakie jest zadłużenie gminy? wie Pan że to co ta Pani podała wynikało z oficjalnej dokumentacji opublikowanej przez gminę?

Kandydatka albo nie czytała, albo nie potrafiła poprawnie odczytać. Chyba że celowo przekręciła dane. Prawomocny wyrok stwierdza, że podała nieprawdziwe informacje, więc jak się nie obrócisz, d**a z tyłu ;)

Próba oszustwa mieszkańców. Oj nie wolno tak. Kompletnie straciła Pani wiarygodność. Brawo dla Pana Ormana. Klasa i prawda. Koniec wyborów w I turze.

Ale siara. Jak tak wogóle można .... stanąć przed ludźmi i łgać. Nie mam zamiaru więcej słuchać tej Pani.

Po wypowiedziach tej Pani na zebraniu, widać żę do władzy po trupach, omamiła kilkanascie osób i próbuje wygrać wybory. Takie zachowanie nie przystoi kandydatowi na włodarza na sam początek oszukiwanie mieszkańców to, co będzie dalej a wydawało mi się, że taka konkretna osoba. Łomniczanie już Pani dziękują nie nabierzemy się na te obiecanki.

W gminie widać świeży powiew. Żadnymi oszczerstwami nie da się tego zniszczyć. Tak trzymać Panie Orman.

Trzech na jednego to banda łysego. Jurek, Ewa, Piotrek polegniecie z Ormanem. On sam nie jest w stanie zrobić tyle złego co wy wszyscy. To pożądany facet i uczcie się od niego może to wam się przyda w przyszłości.

A jakie jest faktyczne zadłużenie gminy ?Pisząc artykuł należało by podać taką informację.Za 2017 wynosiło ono w przeliczeniu na mieszkańca 365 zł natomiast jelenia góra (rządzący)zadłużyli każdego mieszkańca na 1900zl.Wychwalany niedawno Karpacz zadłużył każdego mieszkańca na ponad 2000 zł.

Prostuje Karpacz dług na mieszkańca za 2017 rok to 3270 zł.

Małe zadłużenie na mieszkanca jest wynikiem braku inwestycji w danej Gminie czy Mieście... Tam gdzie są inwestycje zadłużenie jest większe i to jest dobry kierunek

Do tego Pani kandydatka obraża mieszkańców Mysłakowic, którzy chodzą do kościoła. Pani tam nie widziałem jeszcze, chyba że na Wielkanoc jak wszyscy idą... Odbudowa gminy dla kolesi. Nie kupuje tego

A co chodzenie do kościoła ma wspólnego z obrażaniem kogokolwiek? Może chodzi do innego kościoła? Takie wypowiedzi to jest absurd po prostu...

A gdzie głos rozsądku Pani Sołtys. Ona pewnie ma swoją teorie jak na wszystko...

Cała prawda, ... smutna prawda .... nikt nie pytał nas mieszkańców ...... TYLKO OD RAZU NAKŁAMAŁ!!! :-)

a ta Pani to kto? Nie znam... be

Też nie znam tej pani. Kochani wyborcy uważajcie na desant kandydatów niewiadomo skąd, przypisujacych sobie zasługi na które pracowały całe zespoły innych ludzi. To bardzo nieetyczne. I do tego jeszcze mijanie się z prawda. Jestem przeciwnikiem takich postaw.

O tej Pani moża poczytać w wielu miejscach i z całą pewnością nie przypisuje sobie indywidualnie żadnych zasług na które pracowały zespoły. Kobieta pozyskuje środki unijne i nie tylko, z jej udziałem powstało wiele inwestycji w kotlinie Jeleniogórksiej zaś Pan Orman jest nauczycielem który pracy w samorządzie uczy się od podstaw jako wójt. Chyba trochę nieodpowiednie stanowisko na pierze kroki.

Najlepiej zapytać panią ewę co do ten pory zrobiła dla mieszkańców gminy, nie co zamierza ale co zrobiła.funkcja wójta to misja, wolontariat dla celów I ludzi.nie tylko kasa i władza

A przepraszam co miała zrobić jak była tylko mieszkańcem gminy? Państwo się jakoś szczególnie udzielają dla społeczności Mysłakowic codziennie? Ta Pani raczej nie wygląda na taką co by potrzebowała się wzbogacić na tej funkcji.

Pani Ewa ma konkretne mierzalne efekty w infrastrukturze i działaniach społecznych w tych miejscowościach gdzie pracowała liczone w milionach zł. i dziesiątkach projektów. A co zrobił 4 lata temu kandydat na wójta Orman dla Mysłakowic. NIC!!! po prostu tylko kandydował, nawet nie potrafił się wypowiedzieć w żadnych kwestiach merytorycznych, pamiętam to. Ludzie za niego odpowiadali na spotkaniach przedwyborczych, a nadto jest i był Obcy nawet nie mieszkaniec naszej wsi.

To prawda w Karpaczu za Malinowskiego mnóstwo pieniędzy z projektów pod jej kierownictwem wpompowano w Karpacz, dzięki temu mamy halę,przedszkole, tunel, wiele dróg zrobionych, remizę strażacką... a teraz w Jeżowie mówią to samo.

Kandydatka woli po restauracjach spotkania dla biznesmenów robić niż ze zwykłymi obywatelami. Dzis wieczorem tj. w środe też ma tajne przez poufne spotkanie.... a plebs niech...

Co za bezsensowny zarzut...a jakby się tylko z mieszkańcami spotykała to zaraz by było ze nie skupia się na przedsiębiorcach i ma biznes gdzieś. Sam JAD! Ciagle widzę gdzies ogłoszenia o spotkaniach wyborczych tej kandydatki....proszę się na takie udać to będzie Pan miał spotkanie objawów Panu chodzi.... jeju ile tu na tym forum jest zakłamania i troli

Wiadomo prasa i klakierzy za tymi co u władzy. A jak ktoś chce zmian to proszę otrzymuje tylko negatywne komentarze. Ciekawe czy komentujący wiedzą o czym ten spór? Czy w tej gminie słyszał ktoś że mozna rozmawiać i prowadzić debatę? Ale zamiast pomyśleć łatwiej dać sobie upust i wylać więcej pomyj na drugą osobę, niech wszyscy wiedzą że władzy nie można krytykować.! Cóż wójta mozna zmieniac co kadencję ale mieszkańcy zostają...

Wiadomo prasa i klakierzy za tymi co u władzy. A jak ktoś chce zmian to proszę otrzymuje tylko negatywne komentarze. Ciekawe czy komentujący wiedzą o czym ten spór? Czy w tej gminie słyszał ktoś że mozna rozmawiać i prowadzić debatę? Ale zamiast pomyśleć łatwiej dać sobie upust i wylać więcej pomyj na drugą osobę, niech wszyscy wiedzą że władzy nie można krytykować.! Cóż wójta mozna zmieniac co kadencję ale mieszkańcy zostają...

a "wiedzialem" szpiegostwen się trudni

Dla Janka z Lasu ... Ja sprawdziłem i kwota długu planowana na koniec 2018r. 3.913.442 zł,kwota długu planowana na koniec 2019r. 9.467.442 zł, no cóż idzie w złym kierunku !

Obecnie trwa termomodernizacja szkoły w Łomnicy. W przyszłym roku trzeba będzie za to zapłacić. To ważna inwestycja dla naszej Gminy i myślę że nie stanowi zagrożenia dla naszego budżetu.

Państo jesteście śmieszni! Ktokolwiek czytał te wyroki? Przecież Kobieta podała zadłużenie które wcześniej sama gmina planowała! Niczego nie wymyśliła a to że kilka dni później w jakiś załącznikach ktoś opublikował zadłużenie na innym poziomie no to cóż...

Ja czytałem i faktycznie tao wynika z tych dokumentów wiec nie wiem o co to oburzenie komentujących

Teraz, wszyscy kandydaci rozliczają wójta z kadencji. Mówią, że brak realizacji zgłaszanych potrzeb jest zaniedbanniem z jego strony . Dobrze, że wójt nie ulega takim żądaniom i realizuje te pomysły miarę możliwiości. A dzięki zrównoważeniu budżetu możemy coraz więcej. Nikt nie patrzy, że realizacja tych pomysłów kosztuje i ma wpływ na budżet Gminy. Aby je zrealizować trzeba byłoby zaciągać pożyczki. Wszyscy chcą inwestować, ale nikt nie chce widzieć, że to generuje koszty, a te generują długi.
Oby w następnej kadencji tak dbano o stan budżetu.

Dbanie o stan budżetu gminy a brak praktycznie jakichkolwiek zmian to są dwie różne rzeczy. Jak się nic nie zmienia to łatwo dbać o budżet, przy czym zaznaczam ze jak się spojrzy w te dokumenty o zadłużeniu gminy to nie wygląda to tak kolorowo jak Pani tu przedstawia.

Pan Orman chyba cały dzień siedzi tu na stronie i wypisuje te komentarze :D przecież nikt racjonalny nie może w tak absurdalny i prostolinijny sposób podchodzić do tych wyroków! PRZECIEŻ SAMA GMINA PODAŁA TAKIE ZADŁUŻENIE !!! Kilka dni później tylko nieznacznie je obniżyła :D

Moi drodzy Pani nowa kandydat tylko obiecuje wczoraj obiecała dom seniora, stroje, wyposażenie i Bóg co jeszcze, czy Pani mysli że jestesmy naimne. Seniorki też mają mózg i myślą, wiemy na kogo głosować. A Panią sołtys i jej koleżankę już mamy dosyć, ich władczości i ignorancja innych jest nie do przyjęcia. Nie musi Pani dbać o nasze sprawy, same o to zadbamy.

Ta Pani nawet nie mogła jeszcze wcielić w życie tego co obiecuje a już takie argumenty padają. Ignorancja? władczość? Suche słowa...bez jakiegokolwiek poparcia. Nie wiem co ta Pani obiecuje na spotkaniach ale ma przynajmniej jakiś konkretny program a nie hasła w stylu POPRAWA BEZPIECZENSTA W GMINIE. Ja tam wole konkrety przynajmniej jak trzeba będzie rozliczać to będzie z czego a nie jakieś mydlenie oczu. Takie osądy NA WYROST tsą domeną ludzi o wąskich horyzontach.

Zero merytorycznych argumentów na tym forum...

Akurat POPRAWA BEZPIECZENSTA W GMINIE to Panu Ormanowi udała się w 100%. Nowy wóz patrolowy dla Policji,dodatkowe patrole w wakacje, wsparcie Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze poprzez dofinansowanie specjalistycznej sprężarki i wozu prewencji KIA, lekki wóz gaśniczy dla "zapomnianych w poprzednich kadencjach" Karpnik, średni wóz gaśniczy dla "zapomnianych w poprzednich kadencjach" Karpnik no i dalej nowy wóz z 60% dotacją dla OSP Łomnica co pozwoli na przekazanie wyremontowanego Berlueta do OSP BUKOWIEC. Do tego wzrost dotacji dla OSP i korzystne zmiany w umowach... O pozyskaniu z MSWiA przez gmine defibrylatorów nie wspomne....

Ta ja już słyszałem ze z tym wozem strażackim to jednak nie wyjdzie bo podrożał :D ale ile podziękowań już byloooo.

Informuje ze samochód gotowy:)

Jeden Pan kandydat (P.Kyc) w swoim programie wpisał ze utworzy kolejną OSP w gminie. Niestety nie wie ze OSP to stowarzyszenie, a stowarzyszenia tworzą ludzie a nie pieniądze. Nie konsultował tego z nikim i nie wie że w naszej gminie jest wystarczająca ilość jednostek. Wczoraj na ćwiczeniach wszyscy strażacy z trzech jednostek złapali się za głowę jak zobaczyli ten postulat.... tacy specjaliści ci kandydaci.

Pewnie jak zostanie wójtem to utworzy też drużyne piłkarską w Kostrzycy i wprowadzi do ekstraklasy... pozostałe b - klasowe i a - klasowe drużyny pozamykać nikogo nie pytając... ot taka retoryka.

LUDZIE LUDZIE myślałem że już nas Polaków to nikt nie nabierze na kiełbase wyborczą a tu ORMAN I JEGO

LUDZIE LUDZIE myślałem że już nas Polaków to nikt nie nabierze na kiełbase wyborczą a tu ORMAN I JEGO

LUDZIE LUDZIE myślałem że już nas Polaków to nikt nie nabierze na kiełbase wyborczą a tu ORMAN I JEGO

LUDZIE LUDZIE myślałem że już nas Polaków to nikt nie nabierze na kiełbase wyborczą a tu ORMAN I JEGO
ludzie zrobili wam wode itutaj zacytuje wam bo mam przed sobą iterpelacje radnego który takie pisze do wójta od trzech lat. OTO PYTANIA. - czy rozliczył pan/cztaj ORMAN/ skarbnika za wykorzystanie przez niego pieniędzy gminnych do prywatnych celów -czy rozliczył pan skarbnika amborskiego za brak nadzoru nad środkami za złom z przystanków i dlaczego do dnia dzisiejszego nie wiadomo kto pobierał pieniądze ze złomu i dlaczego gotówką -dlaczego pan zrobił festyn za około 100000zł. a dodnia dzisiejszego ukrywa faktury i to tylko przed wyborami -czy to prawda że nagrywa pan w swoim gabinecie swoich rozmówców i nagrania nosi pan do prokuratury -czy to prawda że przez pana działania gmina musialą dwa razy zapłacić dodatek funkcyjny dla dyrektora w łomnicy -czy to prawda że zabrał pieniądze przeznaczone na oświetlenie aby dołożyć do samochodu a pozostwił środki na ,,swój ,, festyn tj.100000zł. -dlaczego do dni dzisiejszego nie zawiadomił pan prokuratury kto zawalił przy moście wdąbrowicy gdzie prowizorka gmine już kosztowała ponad 200000zł,nie mówiąc oludziach z dąbrowicy -----TERAZ CZEKAM NA POZEW DO SĄDU W TRYBIE WYBORCZYM---

Kempa nudna jesteś !!!

Jak o złomie to tylko Kępuś. Ot filozof...

Czego milczycie na pozostałe tematy jak znacie NIBY autora,napiszcie odpowiednie zarzuty że te dane oserwatora są nieprawdziwe.Podane są konkretne cyfry jako straty gminy,to wy jesteście filozofami lub a raczej napewno ludzmi wójta.

TERAZ,DZISIAJ są dowody na te okoliczności pt,,chyba hytry wójt mysłakowic,,i,, prokuratura kontra wójt mysłakowic,, na 1-stronie JG-24 przeczytajcie sobie.

zero polemiki z idiotami

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.