Odszedł Jan Kurowicki – profesor od filozofii

Odszedł Jan Kurowicki – profesor od filozofii

Zmarł profesor Jan Kurowicki, filozof, poeta, eseista, autor tekstów pisanych z myślą o scenie teatralnej, nauczyciel akademicki. Należał do Stowarzyszenia Marksistów Polskich. Od 2005 roku był związany z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu – Wydziałem Ekonomii, Zarządzania i Turystyki w Jeleniej Górze. W Jeleniej Górze mieszkał od kilkunastu lat.

Wykładał filozofię, uprawiał krytykę literacką, pisał wiersze i eseje dotyczące estetyki, historii kultury. Autor kilkunastu tomików poetyckich, dwóch sztuk teatralnych i ponad 40 książek, w tym kilkunastu dotyczących literatury współczesnej. 

W 2013 roku benefis 70 urodzin profesora Kurowickiego świętowano w formie sesji filozoficznej. Profesor zapytany wówczas o dorobek naukowy – wolał mówić, czego nie udało mu się przez te lata uczynić:

„Chciałem być filozofem, żeby zjeść wszystkie mądrości. Nie wyszło. Marzyłem, żeby esej stał się formą literacką i zarazem akademicką. Nie wyszło. Sam chciałem pisać eseje, które będą utworami literackimi i zarazem pełnowartościowymi tekstami filozoficznymi. Tego ideału ciągle nie zrealizowałem. Cokolwiek napiszę, wciąż się ode mnie oddala. Chciałem ruszyć świat z posad. Nie udało się. To świat mną miotał. Jedyne co mi się udało, to wędrówka. Droga”.

W wywiadzie na łamach Nowin Jeleniogórskich w 2006 roku, zapytany o to, czy boi się śmierci, Jan Kurowicki zeznał: „W swoich wierszach przedstawiam ją jako piękną panią. Kto tam? – śmierć – to ty kochanie?, wejdź, zdejmij z siebie obowiązki. Nie, nie boję się śmierci.”

Uroczystości pogrzebowe zaplanowano na cmentarzu komunalnym w Jeleniej Górze – Cieplicach 21 października o godzinie 12.  

Komentarze (3)

Zerknąłem do indeksu pod datą 17.01.1997r, przedmiot - Filozofia marksistowska, prowadzący doc. dr hab. Jan Kurowicki, zaliczenie i podpis.
Z wykładów pamiętam fascynację Profesora "Konopielką". Niech spoczywa w pokoju.

Kurowicki był znany wśród marksistów w latach 70-tych jako reprezentant ortodoksyjnego marksizmu - stalinizmu. Atakował profesora Leszka Nowaka za próby modyfikacji marksizmu.
Niech spoczywa w spokoju.

wierny swoim poglądom.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.