Oficjalne wyniki wyborów w gminach regionu

Oficjalne wyniki wyborów w gminach regionu

Znane sa już oficjalne wyniki wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów oraz radnych we wszystkich (oprócz Bogatyni i Gromadki) gminach regionu.

Gminy powiatu jeleniogórskiego

Karpacz

W Karpaczu Radosław Jęcek zdobył 51,6 proc głosów, dystansując Bogdana Malinowskiego (26,3 proc.) i Violettę Dereczennik (22,1 proc). Burmistrz Jęcek w radzie będzie miał 5 swoich radnych i 3 sprzyjających mu z innych komitetów.

Janowice Wielkie

Drugiej tury nie będzie też w Janowicach Wielkich, gdzie kolejne lata rządził będzie Kamil Kowalski (55 proc., pokonał jedyną konkurentkę Anitę Pawłowicz). Stronnicy wójta będą też mieli niewielką przewagę w radzie nad radnymi związanymi z A.Pawłowicz.

Podgórzyn

Mirosław Kalata okazał się jednym z najmocniejszych kandydatów w regionie. Dotychczasowy wójt Podgórzyna zyskał uznanie 63,6 proc. wyborców, nie dając szans pozostałym trzem kandydatom (na drugiego Marka Piwowarskiego głosowało 22,6 proc.). Mirosław Kalata będzie miał też komfortowa sytuację w radzie – weszło do niej osiem osób z jego komitetu.

Jeżów Sudecki

W Jeżowie Sudeckim kolejną kadencję będzie rządził Edward Dudek (ok. 60 proc. głosów), który pokonał jedynego konkurenta, Pawła Rosoła (ok. 40 proc.) Niewiele zmieni się też w radzie gminy – poprzedni radni w większości powtórzyli sukces wyborczy. 13 z nich to zdeklarowani zwolennicy wójta Dudka.

Mysłakowice

W Mysłakowicach dotychczasowy wójt Michał Orman zdobył około 53 proc. poparcie, przedłużając swoje rządy na kolejne 5 lat. Na drugą Ewę Nidzgorską postawiło około 20 proc. mieszkańców gminy. Pozostali dwaj kandydaci wypadli znacznie słabiej. Wszystko wskazuje na to, że wójtowi będzie sprzyjała nowa rada. Znalazło się w niej jedynie trzech opozycyjnych radnych.

Stara Kamienica

W Starej Kamienicy był tylko jeden kandydat na wójta - Mariusz Marek, dotychczasowy zastępca wójciny Zofii Świątek. Aby objąć urząd musiał przekonać do siebie ponad 50 proc. głosujących i to się udało. Niedzielne wybory doprowadziły do wymiany około 1/3 składu tutejszej rady gminy. Wójt spodziewa się dobrej współpracy.

Szklarska Poręba

W Szklarskiej Porębie najlepszy wynik (ok.45 proc.) osiągnął Mirosław Graf, który w drugiej turze zmierzy się Ryszardem Rzepczyńskim (około 28 proc). Trzeci Grzegorz Sokoliński przegrał możliwość walki w drugiej turze o kilka procent. Wiadomo już, że rada miasta w mieście pod Szrenicą będzie mocno rozbita. Wymienieni kandydaci wprowadzili bowiem po kilku swoich stronników.

Piechowice

Niezwykle wyrównana rywalizacja miała miejsce w Piechowicach. Do drugiej tury weszli Jacek Kubielski ( 24,5 proc.) i Dorota Piróg (22,4 proc). Wśród siedmiu kandydatów najbliżej drugiej tury był Radosław Burchacki (20,9 proc). Siły w piechowickiej radzie będą wyjątkowo rozbite - po trzech radnych wprowadziły komitety Kubielskiego, Piróg i Kamińskiego. Znamienne, że fatalnie w mieście wypadł PSL, w którym w ostatnim czasie doszło do burzliwych personalnych zmian. To środowisko po prostu znika z życia samorządowego Piechowic.

Kowary

W Kowarach także kampania wyborcza potrwa jeszcze dwa tygodnie – jej główni bohaterowie - wśród pięciu startujących - to Elżbieta Zakrzewska (ok. 48 proc.) oraz Paweł Pituch (około 23 proc.). Wiadomo, że silniejszą pozycję w przyszłej radzie miasta będzie miała drużyna Pitucha (7 radnych). Elżbieta Zakrzewska wprowadziła 5 radnych. O takim rozkładzie zadecydowało losowanie. Przy identycznej ilości głosów los okazał się łaskawszy dla radnego od Pawła Pitucha.

Gminy powiatu bolesławieckiego

Bolesławiec
Prezydent Piotr Roman pewnie wygrał w I turze, zdobywając 60,37 proc. głosów; na drugiego, Macieja Małkowskiego głosowało 27,86 proc. głosujących bolesławian, na Wiesława Ogrodnika 8,66, a na Cezariusza Rudyka – 3,11 proc. Kandydaci z listy P. Romana będą też mieć przewagę (Ale nie większość) w radzie, obejmując 9 mandatów; po 4 mandaty dla PiS, i z lisy komitetu M. Małkowskiego, po 2 dla KO i Ziemi Bolesławieckiej.
Gmina Bolesławiec.
Kolejna kadencja dla wójta Andrzeja Dutkowskiego, ale rywalizacja była zacięta. I turę udało się wygrać wynikiem 52,5 proc. głosów. W radzie wójt będzie miał 10 swoich ludzi, przy 3 radnych z komitetu rywala. Do tego 1 mandat dla PSL i 1 dla Ziemi Bolesławieckiej.

Nowogrodziec
Bardzo niewielką różnicą 40 głosów, ale wystarczająca do rozstrzygnięcia w I turze, wygrał aktualny burmistrz Nowogrodźca Robert Relich. Zdobył 50,35 proc. głosów, czyli 0,35 proc. więcej niż Joanna Świder z PiS. Smak zwycięstwa jest jednak pewnie słodko-gorzki, bo w radzie nie będzie łatwo. Większość – 8 miejsc - będą tam mieli radni z komitetu kontrkandydatki. Radnych R. Relicha będzie 5. Skład rady uzupełniają niezależny radny i reprezentant Ziemi Bolesławieckiej.
Gmina Osiecznica.
Obecny wójt Waldemar Nalazek był jedynym kandydatem i plebiscyt popularności zdecydowanie wygrał. Wprowadził przy tym 9 kandydatów ze swojego komitetu do rady. Skład samorządu uzupełnią: po 2 radnych z komitetów Ziemia Bolesławiecka i Nasza Mała Ojczyzna oraz po 1 z Platformy Samorządowej i PiS.

Warta Bolesławiecka.
Bodaj najdłużej urzędujący wójt w regionie Mirosław Haniszewski dalej będzie pełnił swój urząd. W tych wyborach miał rywala Aleksandra Wisa, ale zdobywając 68,54 proc. głosów rozstrzygnął rywalizacje w I turze. W radzie wójt będzie miał aż 10 radnych ze swojego komitetu. Jego rywal wprowadził tylko 1. Skład rady uzupełni 2 radnych PiS, 1 radny PSL i niezależny radny ze Szczytnicy.

Gminy powiatu kamiennogórskiego

Lubawka
II tura, w której zmierzą się rywale sprzed czterech lat – obecna szefowa gminy Ewa Kocemba i Tadeusz Kulon, który burmistrzem był przed nią. Lepiej wypadła pani burmistrz, zdobywając 47, 69 proc. głosów. Jej główny rywal otrzymał 30,05. Za dwa tygodnie decydować będzie 1111 wyborców Jana Orzechowskiego (22,26). W razie remis: Koalicja Obywatelska (z niej startowała E. Kocemba) będzie miała 5 radnych i komiet T. Kulona też 5. 3 radnych mieć będzie KWW Razem KG, 1 wszedł do rady z komitetu J. Orzechowskiego i jedne z komitetu Lubawka Społecznie.

Marciszów

To pierwsza duża niespodzianka – już w I turze przegrał dotychczasowy Wójt Stefan Zawierucha. Zdobył tylko 31,39 proc. głosów. Wiesław Cepielik załatwił sprawę w pierwszej turze, zyskując zaufanie 57,89 proc. wyborców. Trzeci kandydat Artur Ciuba zdobył 10,71 proc. głosów. Nowy wójt startował pod barwami partyjnymi Koalicji Obywatelskiej, która wprowadziła też najwięcej, bo 7 radnych. 4 radnych będzie reprezentować komitet „Razem KG”, 3 – PiS (pod tym szyldem kandydował A. Ciuba) i tylko 1 zdobył mandat z komitetu obecnego wójta.

Gmina Kamienna Góra

Urzędujący wójt Patryk Straus nie miał konkurenta. Wyborcy głosowali głosując „za” lub „przeciw” i wójt, co nie jest niespodzianką, ten plebiscyt wygrał,. W radzie 9 miejsc dla kandydatów z komitetu wójta. Gmina Kamienna Góra była jedną z niewielu małych gmin, w których bezpośrednio o miejsca w radzie rywalizowały  dwie najważniejsze, polskie partie. Tu ten pojedynek wygrała Koalicja Obywatelska, zdobywając 3 mandaty, przy 2 dla kandydatów PiS. Ostatni mandat w gminie dla niezależnego kandydata z Raszowa,

Gminy powiatu lubańskiego

Lubań
Pewna wygrana burmistrza Arkadiusza Słowińskiego, który zdobył 57, 59 proc. głosów przy 35,89 proc. Witolda Chojnackiego i 6,52 proc. Witolda Chojnackiego. W radzie miasta współpracownicy burmistrza z komitetu wyborczego będą mieć przewagę ale niewielką. Lubań 2018 Razem wprowadził 12 osób, a Łączy nas Lubań, W Chojnackiego – 9 osób.

Leśna

Bolesna porażka obecnego przewodniczącego rady Stanisława Marczyńskiego. Zdobył tylko 5,39 proc. głosów, najmniej z czwórki kandydatów. W tej gminie będzie II tura, w której powalczą Szymon Surmacz (39,27 proc.) i Karol Kusiab (29,80 proc.). Blisko II tury była też Gabriela Pijanowska, która zdobyła 25,54 proc. głosów. Słabszy w I turze K. Kusiab wprowadził 6 osób do rady; S. Surmacz – 5. PSL, niezależni i kandydat z komitetu  G. Pijanowskiej – po jednym mandacie. Z komitetu obecnego burmistrza nikt nie wszedł do rady.

Gmina Lubań

Z Anetą Usyk zmierzy się w II turze aktualny wójt Zbigniew Hercuń z minimalnie lepszej pozycji, bo pierwsze starcie wygrał 53 głosami (37,95 do 37,91). Zapewne więc duże znaczenie będzie miało 679 głosów, które zdobył trzeci kandydat Zbigniew Zjawin (26,14 proc.). W radzie więcej mandatów dla kandydatów  A. Usyk – 6, kandydaci Z. Hercunia obejma 5 miejsc. Dwoch radnych startowało z komitet Z. Zjawina, a 2 reprezentuje PSL. 

Olszyna

Urzędujący burmistrz Leszek Leśko nie miał konkurenta. Wyborcy głosowali wybierają „za” lub „przeciw”. Burmistrz ten plebiscyt wygrał, ale PKW nie podaje jaka część wyborców była przeciwna reelekcji. W radzie 11 mandatów dla kandydatów z komitetu burmistrza, po 2 dla PSL i  komitetu „Dbamy o mieszkańców”.

Platerówka

Dotychczasowy wójt Krzysztof Halicki dalej będzie pełnił swój urząd, ale rywala pokonał nieznacznie, 20 głosami. Zdobył 51,23 proc. głosów, co w przypadku gminy Platerówka oznacza 417 głosów do 397. Wójt będzie też miał komfort pracy z radą, bo jego ludzie zdobyli 9 mandatów, a konkurenta 6.  

Siekierczyn

W gminie nie startował dotychczasowy od wielu kadencji wójt Janusz Niekrasz. Pojedynek o wolny fotel Dariusz Furdykoń zdecydowanie wygrał ze Zdzisławem Trędewiczem, zdobywając 79,2 proc. głosów. Ludzie nowego wójta zdominują też radę, bo obsadzą 12 miejsc. Kandydaci z komitetu konkurenta nie zdobyli żadnego mandatu, natomiast 3 miejsca obejmą radni z komitetu „Nowa Perspektywa Gminy Siekierczyn”.

Świeradów Zdrój
Można było być pewnym że burmistrz Roland Marciniak nie będzie miał problemów z uzyskaniem reelekcji, bo był jedynym kandydatem. Ze swojego komitetu wprowadził do rady 9 reprezentantów. Zasiądą w niej jeszcze dwie osoby z komitetu Nasza Czerniawa – Nasz Świeradów i 4 z komitetu Młodośc i Doświadczenie.

Gminy powiatu lwóweckiego

Lwówek Śląski

Za dwa tygodnie druga tura, w której zmierzą się obecna burmistrz gminy Mariola Szczęsna i Ireneusz Maciejczyk. W lepszym nastroju pani burmistrz, bo pierwsze starcie wygrała 40,47 do 32,53. Trzeci kandydat, Dawid Kobiałka, zdobył 27 proc. głosów. W radzie pani burmistrz obsadzi jednak mniej miejsc od konkurenta. Kandydaci z komitetu I. Maciejczyka zdobyli 6 mandatów, kandydaci z PSL (partia M. Szczęsnej) – 5 mandatów. 3 miejsca zdobyła „Lwówecka Prawica”, a 1 niezależny kandydat z Dworka.

Gryfów Śląski
Drugi najlepszy w regionie wynik wyborczy osiągnął burmistrz Gryfowa Olgierd Poniźnik, zdobywając 71,44 proc. głosów. Jego rywal, Edward Luty wywalczył 28,56 proc. Rada wygląda na zróżnicowaną. 5 radnych będzie wywodzić się z komitetu burmistrza, po 3 z PiS i komitetu Aktywni dla Gminy Gryfów oraz po 2 z PSL i Niezależnej Inicjatywy Samorządowej.

Mirsk

Andrzej Jasiński rozpoczyna kolejną kadencję, kolejną w I turze. Wynikiem 53,08 proc. głosów pokonał Karola Wilka. Ale współpraca z radą może być trudna, bo to kandydaci z komitetu konkurenta zdobyli najwięcej mandatów – 6. Kandydaci Niezależnej Inicjatywy Samorządowej burmistrza - 4 mandaty. Zapewne o wszystkim zdecydują radni z innych komitetów; w radzie 2 miejsca będą mieć kandydaci z PSL, 2 z komitetu „Gmina Wspólnym Dobrem”, ostatni mandat do radnego startującego z własnego komitetu.

Lubomierz

Choć w Lubomierzu zapowiadała się rywalizacja, bo do objęcia była scheda po niekandydującym burmistrzu W. Ziółkowskim, okazało się, że rozstrzygnięcie nastąpiło w I turze i to w sposób zdecydowany. Marek Chrabąszcz zdobyła aż 64,42 proc. Jego rywale Sebastian Chodorowski i Tadeusz Sułkowski odpowiednio 17,71 i 17,88 proc. Komitet nowego burmistrza obsadzi aż 10 z 15 miejsc w radzie. Reszta przypadła, po 1, pozostałym komitetom wyborczym, oprócz PSL.

Wleń

O dużym sukcesie może mówić obecny burmistrz Wlenia Artur Zych. Nie tylko pokonał w I turze poważnego przeciwnika, obecnego starostę lwóweckiego Marcina Fludera, ale jeszcze zdecydowanie, zdobywając 64,88 proc. głosów. W radzie także sukces w postaci 8 mandatów. PSL (z tej partii startował M. Fluder) obsadzi 3 miejsca w radzie. 2 miejsca dla „Naszego Wlenia”, po 1 dla „Nowej Jakości” i Przeździedzy.

Gminy powiatu zgorzeleckiego

Zgorzelec

Rafał Gronicz będzie rządził miastem kolejna kadencję. Zdobył 58,67 proc. głosów. Jego rywalki Agnieszka Skonieczka i Aneta Mazur odpowiednio – 25,55 proc. i  15, 78 proc. Burmistrz będzie miał też komfort pracy w radzie, bo wprowadził aż 15 własnych kandydatów. 5 miejsc obsadzą radni startujący z PiS, a 1 z Kukiz`15.

Pieńsk

Rozstrzygnięcie w I turze. Zwyciężył Jan Magda, dotychczasowy burmistrz – 63,48 proc. głosów. Jego radni zdominują samorząd – zdobyli 10 mandatów. Kandydaci z komietu konkurenta, Krzysztofa Świderskiego – 4 mandaty; 1 przypadnie komitetowi „Pieńszczanie”.

Sulików
63,82 proc. dla obecnego szefa gminy Roberta Starzyńskiego, który wygrał w I turze z Urszula Ciupak. W radzie wójt będzie miał 12 swoich radnych, a skład tego gremium uzupełni 2 radnych PiS i jedna radna niezależna.

Węgliniec

Tu odbędzie się druga tura. Urzędujący burmistrz Stanisław Mikołajczyk spotka się z Mariuszem Wieczorkiem. W pierwszym pojedynku lepiej wypadł pretendent, zdobywając 41,55 proc. głosów; obecny burmistrz – 33,01. Ten trzeci, Jakub Sochoń, uzbierał 25,43 proc. Mandatami do rady obaj uczestnicy drugiej tury podzielili się niemal po równo – 8 miejsc w radzie dla kandydatów M. Wieczorka, 7 dla kandydatów S. Mikołajczyka.

Gmina Zgorzelec

W I turze zwyciężył dotychczasowy wójt Piotr Machaj, zdobywając 54,63 proc. głosów. Jego kontrkandydat Wojciech Dobrołowicz zdobył 45,37. Także kandydaci z komitetu wyborczego wójta będą mieć większość w radzie. Zdobyli 8 mandatów. Kandydaci od konkurenta 5 mandatów, 1 mandat przypadł Bezpartyjnym Samorządowcom, a 1 komitetowi „Nasza wieś”.

Zawidów

To kolejna gmina, gdzie w pierwszej turze wygrywa urzędujący burmistrz Robert Łężny. 51,47 proc., czyli równe 50 głosów zdecydowało o zwycięstwie nad  Mirosławem Kasińskim. Ale rada będzie podzielona. 5 mandatów dla ludzi burmistrza, cztery dla kandydatów z komitetu rywala. Do tego trzy miejsca dla komitetu Nowa Energia Zawidowa, 2 dla Znamy się z Pasji, 1 dla Miłośników Zawidowa.

***

Wojcieszów

Zapewne urzędujący burmistrz Wojcieszowa Sławomir Maciejczyk będzie mógł być dumny z najlepszego rezultatu wyborczego w regionie. Zyskał poparcie 86,22 proc. głosujących, co oczywiście oznacza zwycięstwo z Bogusławem Łabędzkim w I turze. W radzie ludzie z komitetu burmistrza obsadzą 10 miejsc, 3 przypadną porozumieniu Kaczawskiemu, 1 będzie z listy konkurenta i 1 z Porozumienia Samorządowego.

Bolków

Niespodzianka numer 2, bo w Bolkowie dojdzie do zmiany warty. Aktualnego burmistrza Jarosława Wrońskiego (37,32 proc.) zastąpi Grzegorz Kucab (56,31 proc.). Dwie pozostałe kandydatki: Joanna Błąd-Jeziorek (1,82), Edyta Frąckowiak (4,54). W radzie będą dominować ludzie nowego burmistrza (8 mandatów); obecny wprowadził 5 radnych, 1 startował z listy E. Frąckowiak, a 1 pod szyldem SLD. 

Świerzawa
Świerzawa to trzecia i ostatnia gmina w regionie, gdzie wybory przyniosły niespodziankę. Urzędujący od trzech kadencji burmistrz Józef Kołcz zdecydowanie przegrał z Pawłem Kisowskim, kandydaci zdobyli odpowiednio 25,55 i 68,51 proc. głosów. Trzecia kandydatka uzyskała wsparcie 5,93 proc. głosujących wyborców. Kandydaci z komitetu P. Kisowskiego zdominują radę. Będzie ich 11 przy 3 radnych z listy J. Kołcza i jednym z PSL-u
 


 

Komentarze (20)

W Leśnej Pan Marczyński nie był Burmistrzem tylko Przewodniczącym Rady

Piechowice znikają z powierzchni życia samorządowego

czyli PiS rządzi Podgórzynem ...

Czyli w gminie w Janowicach nadal będzie po staremu czyli komuna

no ale komuna lepsza od PiS'u

Mnie cieszy zwycięstwo Radosława Jęcka w Karpaczu. Gratuluję.

jak wygra w Kowarach ta pani to dajcie na mszę. amen

Musi sporo Pisiorków wygrało, skoro podane są same nazwiska jakby wszyscy byli niezależni ;)

nie ważne kto wygra - najważniejsze aby na pierwszej sesji nie zapomnieć dać sobie podwyżki

Mnie najbardziej urzekła radna Irenka S z komitetu Radosława Jęcka... Przychodzi do mnie z ulotką i mówi żeby głosować na nią, ale ze Bogdan Malinowski to bardzo dobry kandydat. Tak sprzyja swojemu komitetowi hah.

to jęczek już robi listę zwolnień ,może uchowają się tylko ci co cicho siedzą i odwiedzają psychologa ,panuje tu mobbing i zastraszanie pracowników ,boi się ,,,zeby nikt nie chlapnął o -prezentach - dobrze ,że kubik trzyma ręke na pulsie

Nie gadaj głupot bo jakby tak było to mielibyśmy karpaczanskiego Malinowskiego..zazdrość. .napisz się wody i do psychologa

Kowarzanie, coście najlepszego uczynili?! Może i nie było z kogo wybierać, ale że akurat Zakrzewską? Cóż mogę rzec - za 5 lat obudzicie się z koszmarnym długiem, liczbą mieszkańców na poziomie Podgórzyna, a mimo to szalejącym bezrobociem. Że o obstawianiu stołków swoimi ludźmi nie wspomnę... No i z wysoką pensją dla "urzędujących" (czytaj: "pieldzących w stołki").

Pan redaktor piszący ten artykuł co do Janowic Wielkich niech sprawdzi którzy radni z komitetu K.Kowalskiego zostali wybrani , a potem niech określi swoje znaczenie wyrazu "niewielką", bo jak widać ma kłopoty z liczeniem

Piechowice wreszcie oswobodziły się układu wybierz mniejsze zło... wreszcie jest ktoś na kogo mogę zagłosować i właśnie nie przeciw 2 osobie a na tego którego wybieram

Pani Ela powinna w chustce na głowie bawic wnuki i chodzić do kościoła.

ty PANI ELI TO NIE GODZIEN JESTES LIZAC STOPY

Twarz Kalaty twarzą swoich wyborców. Nic dodać nic ująć.

Obiektywnie patrząc, kontrkandydat Pani Eli nie urzeka, faceta nie do końca można zrozumieć, zarośnięty brodą,co powoduje mało czytelny przekaz. Wątpliwość co do szczerości.

Doświadczenie w gospodarce nie za wielkie, ale chyba nie o to tu tylko chodzi w wyborze szefa miasta.

Wydaje się, że Pan Paweł byłby bardzo BARDZO ZACHOWAWCZY. Więcej uwagi poświęci stanowisku, układom, niz działaniu, mieszkańcom, paradoksalnie, młodość raczej nie pójdzie tu w parze z otwartością...

Nie jestem jakimś stronnikiem czy osobą z otoczenia Pani Eli, a wiekiem bliżej do Pawła, ale wybór pada za Panią Elżbietą.

Coś w tym jest

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.