Olszyna niesłusznie Lubańska

Olszyna niesłusznie Lubańska

Olszyna od kilkudziesięciu lat prowadzi beznadziejny bój o pozbycie się drugiego człona nazwy. A jednak wciąż w dokumentach pojawia się dopisek „Lubańska”. Największe znaczenie dla podtrzymania tej sytuacji ma nazwa stacji kolejowej. Władze miasta rozmawiały na ten temat z PKP dziesiątki razy. Bez skutku.

- Od 1973 r. nazwa naszej gminy to Olszyna – mówi Leszek Leśko burmistrz. Ale i wielu mieszkańców ma co do tego wątpliwości. - No na stacji napisane jest „Olszyna Lubańska” więc chyba jest jakiś tego powód – mówi starszy mężczyzna czekający na pociąg. Okazuje się, że właśnie powodu nie ma. PKP sobie, a rzeczywistość sobie. Kiedyś taka nazwę stacji wpisano do dokumentów i teraz nikomu się nie chce uruchomić dokumentacyjnej procedury, żeby to zmienić. - W tej sprawie z wrocławską dyrekcją PKP rozmawiałem już wiele razy. Zawsze słyszę to samo: „zajmiemy się tym”. No i się nie zajmują – mówi burmistrz Leśko. Przyznaje jednocześnie, że wiele osób ma wciąż wątpliwości, jak nazywa się gmina i w rozmaitych pismach piszą „Olszyna Lubańska”.
 

Komentarze (6)

Zamazać sprayem.

kiedyś tam w tej olszynie zabalowałem u takiego jednego zygmunta który robił czaderski bimber. piliśmy tydzień. tera zygmunt już umarł i nie jeżdże do olszyny ale dobry bimber lubie kurde.

Panie Leśko, proszę wysłać pismo do PKP z żądaniem zmiany nazwy i uzasadnieniem tego żądania. W razie braku odpowiedzi, albo odmowy, proszę skierować sprawę do sądu. To naprawdę nie jest aż tak skomplikowane jak Pan to przedstawia...

Nawet w mapach google jest Olszyna Lubańska.
I od kiedy Pamętam tak sie mówiło

W mapach google na Piechowicach pojawia się przy pewnym powiększeniu nazwa Pilchowice i co, ktoś się w googlach tym przejął? Nie.

Nazwy stacji nadawane przez PKP często miały dopisek niepoparty żadnymi racjami. Wystarczy popatrzeć chociażby na sąsiedni Lubań, który to PKP nazwało Lubaniem Śląskim. Przynależnośc do ziem śląskich tego miasta nigdy nie miała miejsca, to od zawsze były Łużyce. dlatego jak już PKP nie odpowiadała sama nazwa Lubań to dopisek mógł brzmieć łużycki od regionu w którym miejscowość faktycznie jest położona.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.