Optymistyczne dane o bezrobociu

Fot. MPiPS

Wskaźnik bezrobocia w Jeleniej Górze spadł do 5,1 procenta i jest najniższy w tym roku. Ta tendencja wciąż się utrzymuje. Podobnie sytuacja wygląda w powiecie jeleniogórskim.

Według danych na koniec kwietnia 2016 roku, bezrobocie w Jeleniej Górze wynosiło 5,1 procenta, w powiecie jeleniogórskim – 12,5 procenta. Wskaźnik bezrobocia w Polsce wynosi 9,5 proc., w wojewódzkie dolnośląskim – 8,5 proc.

Co prawda nie ma jeszcze wyliczonej stopy bezrobocia za maj (zwykle ministerstwo podaje ją z miesięcznym opóźnieniem), ale po analizie już dostępnych statystyk widać, że dobra spadkowa tendencja utrzymuje się. Wyliczono jedynie stopę bezrobocia w Polsce – spadła do 9,2 proc. Według stanu na 31 maja bez pracy w Jeleniej Górze pozostawało 1 685 osób, podczas gdy w kwietniu było ich 1 764, w powiecie jeleniogórskim na koniec maja zarejestrowanych było 2 365 osób, podczas gdy na koniec kwietnia było ich 2 421.
Nie wszystkie trendy są jednak optymistyczne. Ze wspomnianych 1764 osób zarejestrowanych na koniec kwietnia tylko 309 miało prawo do zasiłku. W powiecie jeleniogórskim te dysproporcje są jeszcze większe – prawo do zasiłku zachowywały 283 osoby na 2,4 tys. bezrobotnych. W Jeleniej Górze w grupie bezrobotnych odnotowano 290 osób (17,2 procent), którzy nie mogą znaleźć pracy dłużej, niż dwa lata, w powiecie – 750 osób (31,7 procent). Trudno powiedzieć, czy rzeczywiście tak ciężko znaleźć im odpowiednią pracę, czy może po prostu wolą pozostawać bez pracy.
Od lat mówi się, że wskaźniki bezrobocia nie oddają w pełni rzeczywistości. Po pierwsze: nie ma w nich uwzględnionych poziomów zarobków. To, że ktoś ma pracę nie oznacza, że jest w pełni usatysfakcjonowany z jej charakteru a przede wszystkim z zarobków. I druga rzecz, nie ma danych, ilu bezrobotnych pracuje na czarno, w Polsce bądź też za granicą, a rejestracja w urzędzie jest im potrzebna tylko do tego, by zachować ubezpieczenie.

Komentarze (13)

"Trudno powiedzieć, czy rzeczywiście tak ciężko znaleźć im odpowiednią pracę, czy może po prostu wolą pozostawać bez pracy."mądre słowa w reportażu.Pracy jest sporo W Jeleniej Górze,osobiście tym się interesuje bo poz etatem dorabiam w weekendy,systematycznie przeglądam oferty w internecie-polecam.

Racja, święta racja !!!

Pracy jest sporo - ano jest, za minimalne wynagrodzenie, na umowę zlecenie, na okres próbny itd. "Świetna" perspektywa dla młodych wchodzących w samodzielne życie...

lepsze to niż nic, w tym państwie dalej są regiony gdzie na jedną kasę w markecie czeka kilkadziesiąt osób...

Od czegoś trzeba zacząć !!! A co, może od razu posadę Prezesa by się chciało !!!! Trochę pokory i zaangażowania w pracę !!!

Racja, święta racja !!!

No bo wyjeżdżają młodzi i nie tylko . Pozostaje złomludzki.
Cieszcie się ,obudzicie się za parę lat .

a to po co nam rzesza niespełna 100 urzędników w urzędzie pracy?

500+ i nie trzeba już pracować :)

dla was biedakow z miasta starczy pracy w galeriach za 1600 zl.. i tak wiecej nie umiecie.

ja potzrebuje wiecej, bo mam fure i koszty utrzymania. wiec musze golic frajerow

Sam jesteś frajer !
Trochę szacunku !

Szacunek? Skąd ty bolku jeden znasz takie słowa? Raczej nie od rodziców, bo "szacuneczek" to twój stary mówił, jak zamoczył ogóra w przydrożnej purchawie!

A dlaczego tak jest...hmmm... bo przecież większość wyjechała, a statystyki biorą pewnie przy 80,000 a ile jest w rzeczywistości mieszkańców... sądzę, że jak policzy się wszystkich pracujących w galeriach, marketach, i fabrykach , oczywiście i emerytach to pewnie by wyszło z 60tys .
Brawo Jelenie Góra ... inwestujmy więcej w fabryki z śmieciowymi umowami za 1600zł, i jak człowiek ma się utrzymać mając przykładowo 4osobową rodzinę ....
żenada. Gdzie czynsze i opłaty są jak w Wrocławiu. Co Jelenia Góra może więcej zaoferować. Od czasu do czasu największe zanieczyszczenie powietrza . Brawo Panie Zawiła i spółka.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.