Oskarżeni za produkcję i dystrybucję metamfetaminy

fot. policja

Prawie trzy lata trwała działalność grupy przestępczej zajmującej się produkcją i dystrybucją metamfetaminy. Jeleniogórska Prokuratura Okręgowa właśnie skierowała przeciwko jej uczestnikom akt oskarżenia.

Przed sądem w tej sprawie stanie niebawem siedem osób. Według ustaleń prokuratury pięcioro z nich zajmowało się obrotem narkotykami, a także popełnianiem innych przestępstw; dwie kolejne osoby były powiązane z grupą.
Narkoprzestępcy działali na terenie województwa dolnośląskiego od lipca 2015 do lutego 2018 roku. Jak ustalono w toku śledztwa Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze jej członkowie uczestniczyli w obrocie znaczną ilością substancji psychotropowej w postaci metamfetaminy w ten sposób, że organizowali zakup większych partii tej substancji o masie łącznej co najmniej 2 kilogramów, nabywali inne substancje, przy pomocy których zwiększali objętość zakupionego narkotyku, a następnie dokonywali jego porcjowania i pakowania w gotowe porcje, które przekazywali sieci dilerów.
Ustalono, że grupa zleciła dwóm innym osobom wytworzenie znacznej ilości substancji psychotropowej przekazując im produkty, naczynia i prekursory niezbędne do przeprowadzenia produkcji. Prekursorami były powszechnie dostępne leki sprzedawane w aptekach. Jeden z członków grupy włączał się w proces produkcji - miał nauczyć się wytwarzania narkotyku.
Dwóch „kucharzy” zatrzymano i tymczasowo aresztowano jako pierwszych. Zleceniodawcy, żeby nie przerwać produkcji narkotyków, nakłonili do ich wytarzania obywatela Czech.
Przełomowe znaczenie dla wykrycia grupy miało miejsce w lutym 2017 roku, kiedy funkcjonariusze CBŚP zlikwidowali fabrykę metamfetaminy znajdującą się w jednej z miejscowości na terenie powiatu zgorzeleckiego. To wtedy zatrzymano dwie osoby zajmujące się produkcją substancji psychotropowej. Kolejną osobę zatrzymano w maju 2017 roku. Ujawniono wówczas duże ilości substancji psychotropowej w postaci metamfetaminy, a także środków i sprzętu służących do ich produkcji.
Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze skierowała przeciwko tym osobom w październiku 2017 roku akt oskarżenia zarzucając im wytwarzanie znacznych ilości substancji psychotropowej. Troje sprawców, w tym jeden obywatel Czech usłyszeli już za proceder wytwarzania znacznych ilości narkotyków prawomocne wyroki, skazujące na kary pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia ich wykonania w wymiarze od 1,5 do 6 lat.
Ponadto ustalono, że członkowie grupy dopuszczali się także popełniania przestępstw innego rodzaju, w tym pobicia (do jakiego doszło we wrześniu 2015 roku w Karpaczu), gróźb karalnych, paserstwa, a także przestępstw przeciwko dokumentom. Ustalono także, że należąca do grupy Marta N. posiadała bez zezwolenia amunicję.
Grupa skupiała wokół siebie osoby wchodzące w konflikt z prawem i żyjące z popełniania czynów zabronionych. Realizowały one polecenia członków grupy w zamian za dostęp do narkotyków.
5 lutego 2018 roku dwoje członków grupy zostało zatrzymanych przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego. Ujawniono wówczas amunicje, a także ponad 45 gramów metamfetaminy oraz ponad 2 kilogramy substancji, wykorzystywanej do produkcji i zwiększania ilości narkotyków. Łącznie zarzuty obrotu znacznymi ilościami substancji psychotropowej i popełnienia innych przestępstw przedstawiono siedmiu osobom. Część podejrzanych przyznała się do popełnienia zarzuconych im czynów. Dwie osoby zaprzeczyły swojemu udziałowi w przestępczym procederze.
Czworo z oskarżonych zostało na wniosek Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze tymczasowo aresztowanych. Trzy objęte zarzutami osoby przebywają w zakładach karnych odbywając kary pozbawienia wolności orzeczone w innych sprawach. Wobec dwojga z oskarżonych osób zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym. Na mieniu oskarżonych dokonano zabezpieczeń majątkowych zatrzymując między innymi trzy należące do nich samochody.
Za udział w wytwarzaniu i obrocie znacznymi ilościami substancji psychotropowych oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności w wymiarze nie krótszym niż 3 lata, do 15 lat pozbawienia wolności. Przestępstwo udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Oskarżona Marta N. była wcześniej karana za przestępstwo podobne popełnione na terenie Szwecji i będzie odpowiadała w warunkach recydywy, w związku z czym grożąca jej kara to nawet 20 lat pozbawienia wolności. Jedna z oskarżonych osób nie była dotychczas karana sądownie, pozostałe były skazywane za przestępstwa narkotykowe i czyny innego rodzaju. Oskarżone osoby to mieszkańcy województwa dolnośląskiego w wieku od 29 do 43 lat.
Z akt sprawy wyłączono do odrębnego postępowania materiały dotyczące innych osób mogących brać udział w procederze.
 

Komentarze (5)

Baking bread hahaha hit

Chyba Breaking Bad

Baking bread ludzie bo padnę ze śmiechu redaktorze sprawdź zanim zamieścisz!

Hej Wy tam w Nowinach! Coście narobili? Przejeliście gryzipiórków z Jelonki.com? Czy może to Jelonka.com pisze dla Was artykuły bo sami nie potraficie?

Słyszałem że wielkiego łba melona zawinęli za produkcję

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.