Jak wyjaśnia KPN, kolor elewacji wybrano po przeprowadzonych badaniach stratygraficznych ( stratygrafia – dział geologii historycznej zajmujący się ustalaniem wieku i przyczyn rozmieszczenia skał w skorupie ziemskiej). Badania takie pozwalają odkryć, jakie techniki, sposoby wykończenia i kolorystyka były wykorzystywane pierwotnie i w kolejnych latach użytkowania takiego obiektu jak pałac w Sobieszowie.

Budowę śledzimy z uwagą, bo dzięki inicjatywie KPN, Jelenia Góra zyska kolejne miejsce warte odwiedzenia.

Karkonoski Park Narodowy przejął w 2013 roku budynki zespołu pałacowego rodu Schaffgotschów w Jeleniej Górze w Sobieszowie, by utworzyć w nim Centrum Muzealno-Edukacyjne. W obiektach tych wcześniej działał Zespół Szkół Przyrodniczo – Żywieniowych.

Plany przewidują, że w pałacu mieścić się będzie ekspozycja historyczno-przyrodnicza, prezentująca historię zagospodarowania Karkonoszy od XVII wieku do czasów współczesnych. Na I i II piętrze urządzona zostanie nowa siedziba dyrekcji KPN. Hitem kompleksu ma być multimedialna wystawa, która zostanie otwarta w tzw wielkiej stajni.

Przewidziano także sale konferencyjne i pokoje gościnne. W spichlerzu zaplanowano przestrzeń dla wystaw czasowych, a na jego parterze sklepiki promujące lokalne produkty karkonoskie. Kompleks będzie ogrzewany za pomocą pomp ciepła, napędzanych za pomocą baterii słonecznych zainstalowanych na budynku dawnej stodoły.

Inwestycja ma być gotowa za dwa lata.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.