Piękni - stuletni

Piękni - stuletni

121 mieszkańców Dolnego Śląska ma 100 lub więcej lat. Dominują kobiety, bo jest ich w tym gronie aż 101. W regionie jeleniogórskim stulatków mamy 25. U nas także kobiety są bardziej długowieczne – 100 urodziny ma za sobą 18 pań.

Dane o populacji stulatków przygotował ZUS, który każdej takiej osobie wypłaca comiesięczną, honorową emeryturę.
Z tego zestawienia wynika, że najwięcej, bo aż 67, stulatków żyje w obszarze działania wrocławskiego oddziału ZUS. Tam tez szczególnie duża jest dysproporcja między wiekowymi mężczyznami i kobietami: 56 do 7. 36 stuletnich pań i 8 stuletnich mężczyzn jest pod pieczą wałbrzyskiego ZUS-u (częściowo ten obszar obejmuje region jeleniogórski). Najwyraźniej najtrudniej dożyć późnej starości w regionie legnickim, bo tam stulatków jest tylko 14 – 9 pań i 5 panów.
Choć to panie dominują wśród najstarszych Dolnoślązaków, to jednak panowie dzierżą wiekowy prymat. Obecnie najstarszym Dolnoślązakiem jest pn Jan z Wrocławia, który w czerwcu tego roku skończy 112 lat. Nie inaczej jest w naszym regionie, którego najstarszym mieszkańcem jest 104-letni pan Józef z Wlenia.
Myśląc o późnej starości najlepiej przeprowadzić się do powiatu kamiennogórskiego, gdzie stulatkowie są najliczniej reprezentowani. Jest ich tam aż dziewięcioro. Sześcioro stulatków mamy w Jeleniej Górze i powiecie, czworo w powiecie lubańskim, troje w bolesławieckim i dwoje w lwóweckim. Żadnego stulatka nie ma obecnie w powiecie zgorzeleckim.
Specjalna emerytura, która ma dodatkowo uradować stulatków (a zwykle, pewnie najbardziej raduje dzieci, wnuki i prawnuki) wypłacana jest w różnej wysokości. To dlatego, że zależy od tzw. kwoty bazowej, obowiązującej w dniu ich setnych urodzin. Stanowi ona 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne. Do końca lutego tego roku świadczenie honorowe wynosiło 3 731,13 zł brutto. Rok wcześniej było to 3 536,87 zł, dwa lata temu - 3 408,62 zł.

- Osoby, które ukończyły 100 lat po 1 marca tego roku dostaną aż 4 003,88 zł - zapowiada Iwona Kowalska-Matis, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Wysokość kwoty przeznaczonej dla stulatków jest ustalana każdego roku i obowiązuje od 1 marca do końca lutego roku następnego, dlatego w każdym roku jest różna, ale raz przyznana „dodatkowa emerytura” nie ulega zmianie i jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości – wyjaśnia Kowalska-Matis.
Aby otrzymać świadczenie honorowe wystarczy umieć 100 lat. Nie trzeba składać żadnych wniosków, ponieważ zostanie ono przyznane automatycznie. Wypłata jest niezależna od emerytury oraz dodatków przysługujących z innych tytułów. To świadczenie może wypłacać zarówno Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jak i Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Świadczenie to dostają z ZUS także ci, którzy nie przepracowali w swoim życiu ani jednego dn. Takim osobom również należy się dodatek dla stulatków, ale w ich przypadku niezbędne jest złożenie wniosku gdyż nie znajdują się w systemie ZUS. Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający datę urodzenia (np. akt urodzenia).
Świadczenie honorowe dla stulatków ma już długą historię. Pierwsze wypłacono jeszcze w latach 70. XX wieku na podstawie rozporządzenia ministerstwa pracy. Wówczas dodatkowe pieniądze trafiały do zaledwie 500 osób. Od 2006 roku wypłata świadczeń jest uregulowana w ustawie. Dziś wypłacana jest dla prawie 2000 Polaków, którzy urodzili się najpóźniej w roku odzyskania przez nasz kraj niepodległości.
 

Komentarze (2)

,"wystarczy umieć sto lat" ja umiem; 100 lat,100 lat ,,....

Jesteś wspaniała,no nic tylko uczyć gramatyki.Nigdy nie zdarzył ci się lapsus?Co jeszcze umiesz?pewnie zachwycać się sobą.Powtarzaj sobie - jestem najlepsza,jestem najlepsza jestem....bęc dwója.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.