To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Piękny koncert z okazji kanonizacji Jana Pawła II

Piękny koncert z okazji kanonizacji Jana Pawła II

Piękny koncert z okazji kanonizacji Jana Pawła II z „lokalnymi akcentami” i brawurową finałową Mszą C-dur Koronacyjną Mozarta wypełnił wieczór drugi Dni Muzyki Pasyjnej w Filharmonii Dolnośląskiej, w piątek 11 kwietnia.

- Dni Muzyki Pasyjnej, zorganizowane przez Filharmonię Dolnośląską już po raz piąty, to swego rodzaju rekolekcje. Stwarzają dodatkową okazję wielkopostnej refleksji, ale w obcowaniu z materią dźwiękową – zapowiadała koncert Elżbieta M. Terlega.  
Zagrała Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej pod dyrekcją Tomasza Bugaja. Solistą pierwszej części koncertu był Andrzej Zwarycz, klarnecista jeleniogórskiej orkiestry. Zabrzmiała muzyka Mozarta i... Sławomira Kupczaka, jeleniogórskiego kompozytora nagrodzonego niedawno Srebrnym Kluczykiem. Prawykonanie Uwertury na klarnet basowy, perkusję i orkiestrę smyczkową Sławomira Kupczaka jeleniogórska publiczność gorąco oklaskiwała. Zasłużoną burzę oklasków i kwiatów zebrał Andrzej Zwarycz po zagraniu Koncertu klarmetowego A-dur Mozarta.
Druga część wieczoru miała szczególną oprawę. Mszę C-dur Koronacyjną Mozart napisał na koronację cudownego obrazu Matki Bożej znajdującego się w pobliżu Salzburga. Mozartowska Maryjna Msza była, jak powiedziała Elżbieta M. Terlega,  „naszym prezentem, muzyczną dedykacją, której dźwięki popłyną tam do góry" z okazji kanonizacji Jana Pawła II. Darem "dla naszego polskiego papieża, który cały swój pontyfikat, swoje życie ofiarował Matce Bożej”.      
Pięknie zaśpiewał Chór Kameralny Collegium Musicum Jelenia Góra przygotowany przez Franciszka Koscha oraz czwórka solistów z Akademii Muzycznej we Wrocławiu: Hanna Sosnowska (sopran), Magdalena Wachowska (alt), Marcin Krupa (tenor) i Stavros Chatzipentidis (bas).
  
Dziś, w sobotę 12 kwietnia, na finał V Dni Muzyki Pasyjnej rozbrzmiewać będzie muzyka pasyjna kościoła prawosławnego. Pieśni i hymny  Lwowskiego,  Christowa,  Grebieńszczykowa, Czajkowskiego,  Kiedrowa wykona OKTOICH – Chór przy cerkwi prawosławnej śww. Cyryla i Metodego i Prawosławnego Ordynariatu WP – Garnizonu Wrocław.

DSC_0942.JPG
DSC_0914.JPG
DSC_0917.JPG
DSC_0922.JPG
DSC_0924.JPG
DSC_0925.JPG
DSC_0930.JPG
DSC_0933.JPG
DSC_0935.JPG
DSC_0940.JPG

Komentarze (8)

To był wspaniały koncert.
Wspaniałe i wzruszające było słówo wstępne pani.E.Terlegi.Dziękuję Pani Elzbieto!!!

Na sali oprócz orkiestry,była jeszcze widownia.Fatalny dobór zdjęć.Kompletny brak wyobraźni,jeśli chodzi o psługiwanie się aparatem.

Wyrazy szacunku i uznania dla maestrii Pana Andrzeja Zwarycza.

Jaki piękny koncert leci dziś w TVN 24 >>>Sekrety Watykanu,,o Wojtyle też jest i to dużo.

Pytanie - czy Pani Skrzypaczka z pierwszego rzędu, w spódnicy cygańskiej, zakurzonych butach ze sznurowadłami, z rozczochranymi włosami, wyginająca się impulsywnie w lewo i prawo mogłaby wnieść trochę estetyki w swój wygląd? Na kazdym koncercie, to samo. Psuje ogólne wrażenie, mimo, że pozostali prezentują się bardzo dobrze. A może koncertowe uniformy?

A mnie bardzo podobała się chór. Po zaledwie 2 latach prób, ludzie którzy nie są śpiewakami. GRATULACJE DLA PANA KOSCHA. Myślę, że zamiast alcistki i tenora powinni dać śpiewaków z chóru. Pewnie zaśpiewali by znacznie lepiej. Słyszałam solistów z chóru na koncercie w listopadzie. Byli o niebo lepsi. W Filharmonii Pan bas i Pani sopran byli super. Następnym razem zaproście ludzi z chóru. Będą Państwo mile zaskoczeni!