Pierwsze odwierty przy budowie najdłuższego tunelu

Fot. GDDKiA

Rozpoczęło się drążenie najdłuższego tunelu w Polsce na drodze S3. Na placu budowy pracuje Jumbo Drill. To potężna 35-tonowa wiertnica, która przebija się przez pasmo gór Kaczawskich i Wałbrzyskich pod przyszły 16-kilometrowy fragment drogi ekspresowej S3 Bolków - Kamienna Góra.

Robotnicy, pracujący przy budowie tunelu, użyją czterech takich wielkich maszyn i materiałów wybuchowych. Docelowo będą po dwie maszyny na każdą nawę tunelu, w tym po jednej na każdy portal.- Ten tunel będzie najdłuższym pozamiejskim tunelem w Polsce drążonym w skale. Od grudnia rozpoczęły się prace strzałowe, a na miejscu działają wiertnice tunelowe - informuje GDDKiA. Stosowana jest metoda górnicza NATM (od angielskiego New Austrian tunnelling method). Jest ona jedną z podstawowych przy budowie tuneli. Głównym jej założeniem jest wykorzystywanie całego górotworu jako konstrukcji nośnej tunelu, pełni ona rolę obudowy wstępnej. W tej metodzie wykorzystuje się materiały wybuchowe, które są montowane we wcześniej wydrążonych otworach. Główną zaletą metody austriackiej jest fakt, iż może być ona wykorzystywana w różnych warunkach. Jumbo Drill jest wyposażony w dwa ramiona z organem wiercącym oraz jedno ramię z koszem dla pracowników. Maszyna będzie używana do wiercenia otworów: strzałowych, pod kotwy skalne oraz drenażowych o długości nawet 24 m. Maszyna może być zaprogramowana w taki sposób, by na podstawie punktów geodezyjnych określić swoją pozycje w tunelu i samodzielnie wykonać wiercenie. Ponadto na tym odcinku zostanie wybudowanych 15 obiektów inżynierskich, 13 przejść dla zwierząt oraz 39 przepustów dla małych zwierząt. Robotnicy wybudują również drogi dojazdowe i przebudują istniejącą sieć okolicznych dróg. Zakończenie prac przy budowie tuneli oraz oddanie wspomnianego odcinka Bolków - Kamienna Góra do ruchu planowane jest na drugą połowę 2023 r. Drogę buduje konsorcjum firm PORR z Warszawy i PORR Bau z Wiednia. Musi wydrążyć dwa tunele: pierwszy o długości ok. 2300 m (TS-26), pomiędzy miejscowościami Sady Górne, Stare i Nowe Bogaczowice oraz drugi - o długości ok. 320 m (TS-32) niedaleko miejscowości Gostków.

gddkia (1).jpg
gddkia (2).jpg
gddkia (3).jpg
gddkia (4).jpg
gddkia (5).jpg
gddkia (6).jpg
gddkia (7).jpg
gddkia (8).jpg
gddkia (9).jpg
gddkia (10).jpg
gddkia (11).jpg
gddkia (12).jpg
gddkia (13).jpg
gddkia (14).jpg
gddkia (15).jpg
See video

Komentarze (17)

Ciężka praca ,życzę oby szczęśliwie zakończono bez wypadku to przedsięwzięcie i tradycyjnie po górniczemu Szczęść Boże.

Przeliczmy i wychodzi koszt 1 km ,niewiele drożej niż w Luzniakowej krainie koszt Wojska Polskiego.

Ja jak zamawiam u producenta obudowy minimum 20 sztuk to za 1 płacę 250 netto, a jak potrzebuję tylko jedną to kosztuje mnie to 800 netto. Efekt skali.

Zaznaczam, że nie znam się na pracach związanych z drążeniem tuneli, ale wykonanie obetonowania skarpy wraz z planowanym wlotem, w całości, a późniejsze wykuwanie tegoż wlotu - budzi moje lekkie zaniepokojenie, co do kosztorysu...

To jest nasz miś na miarę naszych potrzeb i możliwości i zbudujemy go najdrożej jak możemy bo ... 20% ...

Nie musisz zaznaczać ze się nie znasz.Wszyscy to wiedzą że się nie znasz

Nie musisz zaznaczać ze się nie znasz.Wszyscy to wiedzą że się nie znasz

Ja pracuje na tunelach i roboty jest tam bardzo dużo a cena normalna

Oby PIS rządził jak najdłużej bo POtargowica wszystko rozkradnie, lub odda Niemcom.

KAŻDY KRADNIE CO TO ZA RÓŻNICA CZY PIS CZY PO?

Dzięki ci Panie Borze za rząd PIS i Zjednoczonej Prawicy, nareszcie coś pozytywnego w NASZEJ POLSCE się dzieje pozytywnego. Na pochybel ZŁODZIEJĄ i PRZEKRĘTOM z PO-PSL-SLD-KGB-TVN GAZETA WYBORCZ zdrajcy kombinatorzy i donosiciele. Aby was piekło pochłonęło. Pinindzy nima i ni byndzie.

Prokuratoria Generalna umorzyła śledztwo w sprawie "wałka" na 200 milionów za respiratory! Przypomnij mi, kto był wtedy Ministrem Zdrowia i co się z nim stało - bo podobno ma się dobrze na wolności, a miliony przepadły!

Ty "borze"nie wiesz, że twoi idole chcieli S3 przykręcić. Tyle że na to są pieniądze z funduszu CEF, który zarządzany jest nie przz PiS, tylko przez UE. Tak więc "Panie Borze" przeczytaj jeszcze raz co napisałeś i rusz głową zamiast trolować i powielać jakieś bajki z TVPiS.

Podziwiam.życzę bezpiecznej pracy.Ko**** całe Karkonosze.Zdrowych świąt dla Wszystkich

Ciężka praca ,życzę oby szczęśliwie zakończono bez wypadku to przedsięwzięcie i tradycyjnie po górniczemu Szczęść Boże.

najładniej wygląda wewnątrz tunelu na zdjęciu 14

Tak miał wyglądać teatr Norwida w JG po rewitalizacji. Niestety nie wyszło,obecnie rewitalizują Wojska Polskiego i z tego co widac tez nie wychodzi

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.