Pierwsze przedwyborcze przepychanki

Pierwsze przedwyborcze przepychanki

Spore poruszenie wzbudził zaproponowany przez prezydenta Jeleniej Góry podział okręgów wyborczych w nadchodzących wyborach samorządowych. – Jest nienaturalny – podnosi opozycja. – Możliwe, ale jest taki sam, jak od wielu lat – odpowiada prezydent.

Chodzi o to, na ile okręgów ma być podzielona Jelenia Góra i mieszkańcy których ulic przynależą do którego okręgu. Prezydent zaproponował podział na cztery okręgi. Kontrowersje budzi zwłaszcza „przyklejenie” ulicy Osiedle Robotnicze do okręgu nr 1, obejmującego Zabobrze. Z kolei odcinki ulic Elsnera i Moniuszki należą do okręgu nr 2, obejmującego głównie Śródmieście (m.in. Plac Ratuszowy oraz Plac Niepodległości).

– W spadku po poprzednich prezydentach otrzymaliśmy poszatkowane okręgi wyborcze – napisał radny PiS Rafał Piotr Szymański z interpelacji do prezydenta. – Nie ma to żadnego sensu i w efekcie radni często reprezentują dzielnice, których w ogóle nie znają, a z ich własnych okręgów wyrwane są całe kwartały ulic – dodał. – Bardziej zwarte okręgi wyborcze pozwolą na większą reprezentatywność kandydatów na radnych w kolejnych wyborach samorządowych.
Radny poprosił o włączenia ulic Elsnera i Moniuszki w całości do okręgu nr 1, a Osiedla Robotniczego do okręgu nr 2.
To jednak nie wszystko. Grupa mieszkańców Sobieszowa na portalach społecznościowych apeluje do prezydenta o wytyczenie oddzielnego okręgu dla Sobieszowa i Jagniątkowa. Obecnie są one włączone do okręgu nr 4, czyli Cieplic. Jest to największy okręg, w którym jest do podziału aż sześć mandatów.
– Są pewne założenia, określone prawem, które musimy spełnić. Jedno z nich to takie, że najmniejszy okręg dla naszego miasta to okręg pięciomandatowy – tłumaczy prezydent Marcin Zawiła. – Aby te okręgi były pięciomandatowe, to muszą mieć odpowiednią liczbę mieszkańców, stąd taki a nie inny podział. Kolejne założenie jest takie, że jedyna nasza dzielnica, czyli Cieplice, nie może być podzielona.
Z tego też powodu nie można utworzyć oddzielnego okręgu dla Sobieszowa i Jagniątkowa. – Miałby za mało mieszkańców. Musiałby być okręgiem trzymandatowym, a prawo na to nie pozwala – tłumaczy prezydent.
Prezydent podkreśla, że podział, który zaproponował, obowiązywał od wielu lat oraz, że komisarz wyborczy wstępnie zatwierdził go. – Nie sądzę, że przesunięcie jednej czy drugiej ulicy do innego okręgu wpłynie na wynik wyborczy – mówi. – Uszanowałbym to, że ludzie przyzwyczaili się do lokali wyborczych i więcej można stracić zmieniając im okręgi, a co za tym idzie lokale wyborcze, niż zyskać rzeźbiąc w tym podziale. Ale decyzja należy do rady – dodał Marcin Zawiła.
 

Komentarze (59)

Jakbyscie nie kombinowali Nikodemy Dyzmy to nazwiska wasze znamy i za ZAMORDOWANIE naszego pieknego miasta dostajecie kopa w zadek. Szykowac sie do normolnej pracy wy lenie

Nam chcieliscie popodnosic PODATKI ale PIS wam w tym przeszkodzil. Natomiast biegaliscie po calym miescie w obronie przywileji SB-cji. Tym wskazaliscie nam jasno kogo bronicie a koko doicie. Jak broniliscie SB-to teraz SB niech was wybieraja.

PIS przeszkodził w podnoszeniu podatków???!!!! Chyba właśnie wręcz przeciwnie!

Nie klam tylko dzieki PIS-owi nie zostaly podniesione podatki od nieruchomosci. Pomysl na podniesienie byl Marcina Zawily.

,,do Lwowiaka,za moich czasow to byla Wladza,gdy przyjechalem
na Ziemie Odzyskane to byly Koscioly,jeszcze nie polskie,ale niemieckie.Pamietam,byla jeszcze nadzieja,a teraz,to szkoda pisac.Kosciol w Polsce stal sie partyjny i nadal ..NIE placi
PODATKOW,a hierarchowie milcza,gdy PiS-owcy "Krzyzowcy" wprowadzaja szkodliwe ustawy i niszcza wladze Temidy.Glosuje po staremu na PO

A z niepłaceniem podatków przez KK to powtarzwne lewackie bzdety. Moj proboszcz placi 1004 zeta nq kwartal za wszystkich mieszkających (czy katolicy czy jehowi) - ciekawe że nikt nie protestuje. Parafia za nieruchomości tez miastu płaci. Po co kłamać?

..ale ,te symboliczne podatki ponad dziewieciokrotnie nizsze,niz przecietnego podatnika nie bedacego duchownym.Oni,tz.ksieza i ta cala kosciela zaklamana mafia powinni placic od dochodu,to bedzie "nie klamliwe"

Byłem w ZOMO, potem w ORMO, więc głosuję za Platformą.

Być może, jednak kroją nas gdzie indziej, jak się tylko da!

Kroja i to tak,ze 14 tysiecy mlodych i nie tylko ucieklo z tego miasta bez perspektyw. 400 rodzimych firm zbankrutowalo a pozostale ledwo przeda, i jeszcze nasylaja na nich komornikow. Natomiast o SB-ckie interesy walczyli jak lwy.Widzielismy to wszyscy.

Niestety PIS szuka łat do budżetu w naszych kieszeniach, młodzi uciekli z miasta, bo nie godza się na to co próbuje tutaj wprowadzić PIS, niestety wstyd mi za PIS jak oglądam co wyprawiają z Polską na arenie światowej.

Co za chore kłamstwa. Będziemy pamiętać jak sztab Zawiły posługuje się kłamstwem, by wygrać wybory. Młodzi uciekli już kilka lat temu i wciąż uciekają. Kto rządził w tym czasie miastem i kto rządzi dziś? PO w czystej postaci, a wcześniej SLD! PiS tu nigdy nie rządził. Dopiero będzie.

Ależ bez sensu p......e resortowy Hipolicie.

Miasto wydaje ogromne pieniadza na nikomu nie potrzebna silownie na swiezym powietrzu a miasto tonie. Ale jaja.ale jaja.Centrum naszego pieknego miasta wyglada tak jak by tam panowala Dzuma. I to jest kwintesencia i podpis nieudolnosci.

PSN nigdy nie mial wladzy w naszym miescie. Wladza zawse byla w rekach PZPR-SLD, PO-PSL.

PiS wcale nie obniża podatkow, a sukcesywnie je podnosi. Niby dba o ekologię ale ta dbałośc polega wyłącznie na... podwyżkach cen opału i na karach dla tych co palą złym opałem. Z pozoru to słuszne ale... ? Z jednej strony PiS zwaloryzował renty i emerytury średnio o 3,50, natomiast węgiel zdrożał o 300 złotych, do 1000 złotych za tonę. Gaz tez nie staniał. Słynny program kafka obejmuje tylko mieszkańców miast. Mieszkańcy wsi nie są objęci żadnymi programami. A czym się różni mieszkaniec Dziwiszowa, Podgórzyna, czy Siedlęcina od mieszkańca Jeleniej Góry ? A tyle się przecież buduje na obrzeżach miast. Więc ludzie budują domy i.....kopciuchy. A wystarczy po prostu obniżyć ceny gazu i ludziska sami wywalą stare piece na śmietnik. Tak jak zrobili to Niemcy na terenie starego DDR. Tymczasem u nas wszystko drożeje, a władza lansuje ...oparcie gospodarki na węglu...Zablokowano w ramach działań "ekologicznych" budowę ferm wiatrowych, a właściciele elektrowni wodnych są na granicy bankructwa obłozeni nowymi podatkami.
Ale nie za wszystko złe odpowiada PiS. Prezydent Jeleniej Góry wyjątkowo nieudolny wszak z PiSu nie jest, a miasto Jelenia Góra coraz szybciej upada. Ale tego prezydenta ktoś wybrał i nie był to Kaczyński. Najwidoczniej jeleniogórzanom nie przeszkadzało, że ten pan już był na urzędzie i też nic nie robił. I za obecnej kadencji także nic poza laniem wody nie robi. Opowiada bajki o szybkiej kolei , parku technologicznym, i ludzie to kupują. No a w Jeleniej Górze ? Dziurawe ulice i fachowcy od ich napraw: Kólko rolnicze Siedlęcin i ostatnio MPGK. I naprawy- patrz np. ul Sobieszowska prze osiedlem ORLE. Do tego przestarzałe oświetlenie megaenergochłonne. Nawet na wsiach stawia się już latarnie ledowe. Ale nie w Jeleniej Górze. Jak do tego dodamy jeszcze dziesiątki lokali do wynajęcia w centrum , których ciągle przybywa i zapuszczone Uzdrowisko Cieplice, gdzie kilka metrów od deptaka przysłowiowy syf i malaria, to otrzymamy obraz miasta zarządzanego przez prezydenta.
Smutne to niestety, zwłaszcza, że 3/4 polaków ma to wszystko w d...

To żeś się rozpisał.

ale prawde gada

Janek siedź w lesie i nie bredź będziesz zdrowszy.

Jakiś ty mądry. Wystarczy obniżyć ceny gazu. A niby kosztem kogo? Wyczarować z d... te pieniądze? Poza tym dowiedz się jakie są zasady w unii. Nie można dofinansowywać wybranych gałęzi gospodarki ot tak. Wiesz co by było, gdyby rząd polski postanowił dofinansować PGNiG, żeby gaz mógł potanieć? Zaraz byśmy mieli na głowie komisję europejską, a PO by wykrzykiwało, że w Polsce źle się dzieje, bo PiS dofinansowuje PGNiG, a nie kopalnie, ani nie Orlen. Takich rzeczy nie wolno robić, bo są odpowiednie przepisy.

Podwyżka emerytur o 3,50? Jaja sobie robisz? Spytaj babci albo dziadka ile dostali. Rewaloryzacja była najkorzystniejsza od kilku lat. U mnie w rodzinie podwyżki były po około 50-60zł. To ile emerytury musieliby mieć ci, którzy dostali 3,50, skoro moja babcia ma około 2300zł?

Program nazywa się kawka. Kafka to był Franz. Taki pisarz. Gdybyś był wykształcony, to byś wiedział.

Fermy są kurze, a wiatrowe są farmy.

Odnośnie Zawiły - zgoda. To wyjątkowy nieudacznik. Bez perspektyw i bez szans, że coś się zmieni, gdyby nie daj Boże został wybrany ponownie.

Julku , pozwól, ze odpowiem na twój post, choć jako człowiek niewykształcony nie powinienem.
Pieniędzy na obniżenie cen gazu nie trzeba wyczarowywać. W cenie metra gazu dla odbiorcy realny koszt gazu to zaledwie 1/4 ceny, ktorą płacisz. Pozostałe 3/4 to narzuty: podatek, akcyza, opłata za przesył itp. Można z tej ceny spokojnie zejść. W Niemczech ten narzut do niecałe 50 %- sprawdź.
Nie trzeba niczego dotować. A jeśli już to uważam, że lepiej dotować PGNiG, niż np Ojca Rydzyka.
Co do komisji europejskiej, to bedziemy ją mieli na głowie nie dlatego, że podnosimy ceny , tylko dlatego, że ich nie obniżamy i blokujemy wszelkie działania proekologiczne.
Co do rent i emerytur to gratuluję twojej babci tych 2300 złotych, jednak jak to możliwe że taką emeryturę dała jej Polska w ruinie, bo przecież w dobrobycie żyjemy zaledwie od dwóch lat ?
Mam sąsiadów -emerytów Jeden ma 900 złotych emerytury, a drugi 600 złotych renty. Pewnie z nieróbstwa. Jeden z nich był w obozie koncentracyjnym. Już Niemcy się na nim poznali. Sąsiadka zapewne udawała chorobę, więc teraz przymiera za 600 złotych renty, w przeciwieństwie do twojej babci. Po twoim komentarzu już wiem, że powinienem donieść, że pali byle czym w piecu zamiast kupować węgiel. Śmiem jednak uważać, że każdy polak bez względu na poglądy zasługuje na godne życie, a nie tylko na groźby kar i puste obietnice polityków

Kończąc jeszcze raz gratuluję solidnego wykształcenia i pozdrawiam serdecznie !

Renta to nie emerytura. Była mowa o emeryturach. Minimalna emerytura obecnie wynosi 1000zł, więc bardzo ciekawe rzeczy opowiadasz. Babcia jest na emeryturze od wielu lat, obecnie ma 85. Nie dostała więc tej emerytury od Twoich idoli z PO. Nadal nie wiem skąd Ci wyszła średnia 3,50zł. Jeśli moja babcia dostała 20 razy więcej, to by znaczyło, że ktoś ma emeryturę jakieś 150zł, jeśli dostał 3,50zł rewaloryzacji. To oczywiste kłamstwo, które rozpowszechniasz.

Reszta pseudoekonomicznych bredni to po prostu bełkot. Ciekawe za co utrzymasz sieci przesyłowe, gdy poobniżasz opłaty za przesył.

Sąsiada jak najbardziej należy zgłosić, jeśli pali śmieciami. To, że on był w obozie koncentracyjnym, to nie znaczy, że ma taki obóz fundować dzisiaj nam. On wie co to był cyklon-B, a ja wiem co to jest benzo(a)piren ze spalania lakierowanych mebli. Jedno i drugie zabija, tyle że jedno natychmiast, a drugie po czasie.

Julku. 1000 złotych brutto to minimalna emerytura. Policz sobie netto od tej kwoty , jeśli potrafisz.
Gratuluję wiedzy na temat moich idoli z PO. To nie są moi idole. Ale ty przecież wiesz lepiej, za sprawą starannego wykształcenia. Z chemii też jesteś orłem ! Po prostu ideał. Ja jednak pozostaję przy swoim ...

Przecież julek to znany szmaciarz anonimolixolixo. Pisior z dziada-pradziada. Moher z babci-prababci.

A ja będę głosował na PiS. Czerwoni won!

Ja też. Razem pogonimy czerwoną zarazę.

I ja także na PiS

moze była w sb dlatego tyle dostaje emerytury

Sam sobie zaprzeczasz.
PiS śmierdzi komu****i na cały świat. Napakowany czerwonym pomiotem jak kasza skwarkami. Przemalowana ubecja i pezetpeerowskie kacyki z niewinnymi minkami i szyderczym uśmieszkiem mendy Piotrowicza.

Nie kumam po co te zmiany w okręgach. Niech prezydent nie odciąga uwagi od nieudolności włodarzy ( teatr choćby).

Popędzimy w wyborach tą całą czerwoną hołotę. Tyle zmarnowanych lat. Jelenia Góra wygląda jak Prypeć po wybuchu Czarnobyla. Pustki na ulicach, pustki w knajpach, puste lokale na deptaku. Tego oczekiwaliśmy od władz miasta? I wieczna niegospodarnośc. Drogie fontanny które się psują, park który wygląda jak wygląda, stadion który jest wadliwy i nieskończony i ostatni rzut na taśmę - teatr. Swoim prywatnym budżetem również tak niegospodarnie zarządzacie? Ja już dawno wiem jak głosować - nie chcę już tej piaskownicowej władzy, zabierzcie swoje grabki i wiaderka i idźcie daleko od tego miasta.

Razem z zarządem wodnika.

Brawo! Precz z Zawiłą, Łużniakiem i kolesiami z Wodnika, teatru, MPGK i innych nieudolnych spółek.

,,jestes jak wiejska MYSZA, spragniona miejskiego zycia
!- Za moich czasow to byly WYBORY,wiadomo kto,bedzie na liscie - ten 1-wszy.Zazdroscisz ? .. mogles sie wczesniej urodzic

Tak jest! Precz z preczem!

@farba: Masz obłęd w oczach i jesteś zwyczajnie niedowidzący.

Nie raz czytałem wpisy o wyludnianiu się Jeleniej Góry, ale nie miałem "namacalnego" przykładu, aż do niedawna... Otóż, idąc (po dłuższej nieobecności) głównymi ulicami w centrum (Wolności, 1-Maja), doznałem swoistego szoku, prawie każda witryna pusta lub zamalowana! Czy to moje ukochane miasto umiera?!!!
Nawet za tzw. komuny tak nie było, co się stało, gdzie byli włodarze miasta, no i co robili by temu zapobiec?
Teraz mam niesamowity dylemat, na kogo głosować: obecni się nie popisali, przyszli (PIS) - to wiadomo, dojna Polska, no na kogo?

,,przejdz sie na Nowy Rynek,tam to dopiero jest zycie .Brakuje tylko,oddzialu dla wiernych tz.koscielnej kapliczki

PO-PSL-SLD-KGB Dosc. Trzepakowe filozofy Nikodemy Dyzmy dostajecie od nas dotkliwego kopniaka. Odkrecajcie tabliczki idziemy po was.

Chodż.....tylko zmień gumofilce.

Zauważyłem taka prawidłowość: każdy z kim rozmawiam w Jeleniej pluje na Marcina z czerwonym swetrem. Tutaj też na niego pluja ale każdy krytyczny komentarz dotyczący Marcina ma w większości negatywne oceny. Ciekawe czy przy tych ocenach majstrują jakieś trole wynajęte przez ekipę Marcina. Podobna sprawa była z tym transparentem dotyczącym budżetu który wykupili z własnej kieszeni zatroskani obywatele.

Poza tym uważam że Marcin Zawiła powinien stracic stanowisko.

A ja ci powiem lepszą ciekawostkę. Rano pod jednym z komentarzy tutaj było 6 łapek na plus i 2 na minus. Teraz jest na odwrót. Masz jeszcze jakieś wątpliwości, czy ktoś manipuluje?

Wiesz nie przeprowadzam dochodzenia ani żadnych badań ale ewidentnie mi to śmierdzi

,, DO sitwa,.. nastepny po julku - muchomor KRAJOWY !
Nowiny Jeleniogorskie,zawsze nam towarzyszyly i nawet wtedy,gdy nie bylo komuny.Urodziles sie pozniej,to nie zabieraj glosu

,,do Julka,.. ty muchomorze KRAJOWY !,,do lasu lub do Kosciola,tam bedzie lepszy z ciebie pozytek.Dla przypomnienia,gdy mi dokuczysz - to zabieram,ten + punkt, ktory ci przyznalem ,i daje -minus- punkt,tak dla rozgrzewki,zasluzyles !

Nikt nie ma wątpliwości. Łapki na + pod Twoimi komentarzami są nieaktywne - taki zbieg okoliczności.

A ja zauważyłem taka prawidłowość, jak coś jest niezgodne z wolą PiS, to wg PiSu musi być zmanipulowane, oszukane, fałszywe i wynikiem spisku.

Nigdzie nie jest powiedziane, że wyory samorządowe będa sukcesem PiS, a w niektórych regionach może być nawet niezła porażka, bo to wybory samorządowe a nie plebiscyt niechęci, kogo jako wyborca darzę mniejszą niechęcią, jak to często bywa przy wyborach prezydenckich.

Sondaże tworzą w samym PiS zbyt duże apetyty i myślący pisowcy już tonują nastroje, co nie zmienia faktu, że jeśli wynik wyborczy PiS będzie niezgodny z oczekiwaniami PiS, co jest prawdopodobne, to PiSowcy będą powatrzać jeden przekaz: wybory sfałszowane i spisek!

Gdyby streścić przekaz PiS to będzie: wszystko co nie jest PiS to spisek i zdrada!

Poza tym uważam że Marcin Zawiła powinien stracic stanowisko.

Opcja ;albo zostanie ale cała otoczka tworzona latami odejdzie .Czas na uczciwych w urzędzie i spółkach miasta.

Marcin Zawiła powinien w dalszym ciągu być prezydentem, gdyż ma duże
doświadczenie w tej pracy. Jest koleżeński, pomaga ludziom. Tylko czasami nie potrzebnie przeżywa.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.