Plaga myszy niszczy uprawy. Rolnicy bezradni

Fot.Pixabay

Gryzonie wyrządziły ogromne szkody na polach jęczmienia, pszenicy i rzepaku.  Teraz wzięły się za kukurydzę i ziemniaki. Samorządy rolnicze z Dolnego Śląska proszą naukowców o radę, jak walczyć z myszami. Apelują także do ministra rolnictwa o pilną interwencję.

Najgorsza sytuacja jest na polach pod Świdnicą oraz Legnicą.- W regionie jeleniogórskim mamy pojedyncze przypadku spustoszeń upraw przez gryzonie – mówi Leszek Grala, prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej. Jak wyjaśnia, w wielu miejscach na Dolnym Śląsku zniszczonych zostało nawet 60 procent i więcej zasiewów. Straty rolników są ogromne.

Myszy zagrożeniem dla domostw

- Plaga gryzoni jest nie tylko zagrożeniem dla upraw, ale także wszystkich mieszkańców. Gdy zabraknie pożywienia, myszy i nornice będą go szukać w okolicznych domostwach – pisze samorząd rolniczy do wojewody dolnośląskiego, prosząc o interwencję.

Po pomoc do naukowców

Rolnicy ostrzegają, że w przyszłym roku może być jeszcze gorzej. Walka z myszami i nornicami jest niezwykle trudna. Leszek Grala poprosił o pomoc prof. Tadeusza Trziszkę z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. "Zwracamy się z prośbą o przedstawienie wszelkich możliwych do zastosowania metod zwalczania tych szkodników w uprawach polowych, zalecanych w trakcie wegetacji roślin" – pisze prezes do profesora Trziszki.

Rolnicy w przypadku strat spowodowanych przez gryzonie nie mogą liczyć na żadne ubezpieczenia. Przy zwalczaniu plagi środki chemiczne są za drogie i ryzykowne, a na naturalne metody walki już za późno.

Winna ciepła zima

Plaga gryzoni to efekt ubiegłorocznej ciepłej zimy oraz przetrzebienia lisów i dzików, naturalnych wrogów myszy. W takich warunkach mnożą się one wręcz lawinowo. W ciągu roku myszarka polna wydaje na świat trzy mioty młodych, po osiem osobników każdy. Po około dwóch miesiącach, małe myszy mogą się już same rozmnażać.

Likwidują uprawy i czekają na pomoc od ministra

Bez pomocy z zewnątrz rolnicy nie dadzą sobie rady. Tragiczna sytuacja jest zwłaszcza na Opolszczyźnie. Tam niektórzy rolnicy zastanawiają się nawet nad likwidacją upraw, bo  mają tak duże straty.

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych zwrócił się do ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego o pilną interwencję w tej sprawie.

PZPRZ poinformował, że według sygnałów, które docierają do nich od rolników, sytuacja jest wręcz dramatyczna. Myszy niszczą uprawy pszenicy, rzepaku, jęczmienia i buraków cukrowych. Aktualnie gryzonie przeniosły się na rośliny okopowe, ziemniaki i kukurydzę.

Zdaniem PZPRZ dobrym rozwiązaniem byłoby zniesienie w gminach, w których występuje szczególnie trudna sytuacja z powodu strat ponoszonych przez żerujące gryzonie obowiązku odłogowania i zazielenienia pól.

Rolnicy domagają także się uruchomienia systemu dopłat i opracowania metody redukowania myszy, która nie zaburzy ekosystemu.

Komentarze (21)

Trzeba przestać dokarmiać koty i wyrzucić je z domów na ulicę.

To ostrzeżenie przed rządami "nowego" rządu .
Jak trwoga to uczonych ,ciemny lud wybrał niemoty do rządzenia .
A co z plagą afer finansowych byłego ministra zdrowia?

Jakieś konkrety?? Akt oskarżenia??? przed monitorem każdy może sobie popie rdywać i wypisywać o "przekrętach". A co się stało z ponad 250 mld zł. które POiści oddali?? Gdzie są???

Proszę czytać !//oko.press/szumowski-odchodzi-zostaja-galopujaca-pandemia-afery-w-ministerstwie-oszukani-medycy/

//www.wiesci24.pl/2020/09/26/sasin-ma-klopoty-poczta-polska-chce-zwrotu-pieniedzy-za-niedoszle-wybory-korespondencyjnie/

Pytałem gdzie te przekręty i akty oskarżenia?? Jesteś niedorozwinięty???

A obywatel czasem nie z Kraśnika? Radzę noszenie nakrycia z alu- folii .

jednak niedorozwinięty....

/www.wiesci24.pl/2018/11/08/lista-100-afer-pis-solidarnej-polski-oraz-polski-razem-oto-obraz-dwoch-rzadow/

//www.youtube.com/watch?v=qSPO_zx50cE

Mam kota do wynajęcia, tanio. Łowny.

Prezio ma lepiej łownego kocura.

Rolnicy zabijają żmije i zaskrońce,zresztą wszystko co się rusza to teraz mają

Rolnicy palą pola, a więc w wyniku pożarów giną zwierzęta, które mogłyby dać radę myszom i nornicom. Oprócz tego opryskiwują pola chemikaliami, które zabijają pszczoły i inne pożyteczne stworzenia.

Została naruszona równowaga biologiczna .
Przed laty Chińczycy wytępili wróble to wystąpiła plaga myszy.

Więcej chemii na pola, więcej randapu !
A tak, pan minister z pewnością pomoże !
Już nie mogę się doczekać jak pierwszy śnieg ponownie zaskoczy drogowców !!!

Ja mam na stole kreskę zamiast krakowskiej! A rolnicy to tacy ludzie że co roku mają źle!! Jak gorąco źle, jak pada źle teraz myszy, A raz będą biedronki i stonka później dziki itd... Najlepiej tylko im wychodzi pisanie podań o dotacje unijne i biadolenia!!

Jeden ślimak pomór składa od400 do 800 jaj. Mám fotkę Janeczek z gleby na głębokości 40 cm. Ślimaki w tym roku nie zjadały one żarły równo.Zobaczymy jak pusto będzie w sklepach w przyszłym roku. Sobie wychoduję warzyw i pobieram 5 różnych ślimaków i uzbroič też będę musiała swój chlew. Na razie kuny, łasice, lisy pilnują mojego dobytku no i 7 kotów sąsiadów ma swój rewir-rudy i jego matka, 2 szare kotki, czarny z czerwoną opaską, rudoczarnobiałych szt2. W tym roku pojawił się kruk. Mimo zlewania na moją działkę wszystkiego co na asfalcie to i tak natura daje radę. Czeski gołąb też dostaje papu jak jest w potrzebie.Nornice tylko na słabym gruncie wygryzły 100mb żywopłotu zmorwy w 1989 za Balcerskim podmuchem szyszczenia naszych kieszeni. Pracowici i uczciwi mają góry u góry dziękuję.

Rolnicy bezradni. Samorządy rolnicze z Dolnego Śląska proszą naukowców o radę. Zauważyłem że rośnie nam pokolenie tabletów, facebooków, telefonów które nie ma żadnego pojęcia jak 100 lat wcześniej walczono z tym problemem na polach. Dziadki i babcie tam na górze z was się śmieją a zarazem są przerażeni waszą bezradnością. Dawniej nie było nawet elektryczności ale rolnik bardzo dobrze wiedział jak pogodzić ten problem a zarazem by nie stracić na plonach które to rolnik zasiał. Zachciało wam się postępu techniki a zapomniano o podstawach życia codziennego, tragedia.

Ładna myszka na zdjęciu - to też Boże stworzenie!

Tu by sie Wicia przydal(z rowerem i 2 workami pszenicy) wierzchem by wrocil a i kota z miasta Lodzi by przywiozl;) a tak wszystkie plagi Egipskie na biednych rolnikow pola... :p

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.