To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

PO straciła władzę w Sejmiku. Marszałek zostaje

Cezary Przybylski pozostanie marszałkiem województwa dolnośląskiego. Fot. sejmk.dolnyslask.pl

Bezpartyjni samorządowcy, przedstawiciele Obywatelskiego Dolnego Śląska oraz grupa radnych Platformy Obywatelskiej weszli w skład nowo powstałego klubu radnych w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Wspólnie z PSL-em będzie on rządził w województwie.

Deklarację działania w nowym klubie podpisało 14 radnych. Wśród niech jest m.in. obecny marszałek Cezary Przybylski, wicemarszałek Jerzy Michalak, przewodniczący Sejmiku Paweł Wróblewski, wiceprzewodniczący Julian Golak. Jest też radny SLD Kazimierz Janik.

Razem z PSL-em koalicja ta liczy 19 mandatów. Jest to minimalna większość, która pozwoli na rządzenie.
– Łączy nas idea bezpartyjności i służby dla społeczności Dolnego Śląska. Jesteśmy przeciwni jakimkolwiek naciskom partyjnych bossów – mówi Marek Obrębalski, radny Sejmiku z Jeleniej Góry, który także jest członkiem nowego klubu radnych. Sam 6 lat temu zrezygnował z członkostwa w PO.
Odpowiedział też na zarzuty, wypowiadane przez członków jeleniogórskiej Platformy, że te działania są na rękę prezydentowi Wrocławia Rafałowie Dutkiewiczowi. – Dziwię się reprezentowanej przez niektórych swoistej fobii wrocławskiej – powiedział M. Obrębalski. – Na niedawnym posiedzeniu komisji polityki rozwoju regionalnego przedstawiono nam podsumowanie projektów, zrealizowanych w ramach RPO w latach 2007 – 2013. Jelenia Góra znajduje się na bardzo wysokim, trzecim miejscu wśród wszystkich powiatów Dolnego Śląska pod względem pozyskiwania środków na mieszkańca.
Zmiana władzy nie oznacza rewolucji personalnej. Cezary Przybylski nadal będzie marszałkiem województwa. Z zarządu odwołany został Andrzej Kosiór z PO, a nowym wicemarszałkiem został Tymoteusz Myrda z Bezpartyjnych Samorządowców. – Otrzymał 24 głosy co oznacza, że cieszy się uznaniem nie tylko koalicji, ale i innych radnych – podkreśla M. Obrębalski.
Wygląda więc na to, że w tej chwili poza rządzącymi pozostaje PiS oraz część radnych PO, wiernych Grzegorzowi Schetynie.
– Będziemy zapraszać do tego projektu także i pozostałe grupy radnych: PSL-u, PiS-u. Tych, którzy zainteresowani są dobrem Dolnego Śląska a nie służeniem partyjnym interesom – dodał M. Obrębalski.

Komentarze (15)

super inicjatywa. Tylko służba mieszkańcom, a nie interesom partyjnym. Brawo Panie radny Obrębalski

Radny Ireneusz Łojek (PiS) powinien złożyć mandat radnego.

Ten człowiek nic dobrego dla Jeleniej Góry nie zrobił.

no i w końcu powstanie PO-PIS

Panie Obrębalski co to jest idea bezpartyjności? Jak Pan panie radny został w mniejszości w partii to Pan z niej czmychnął i jeszcze wykombinował aby startować na Prezydenta J.G. jako kandydat PO. Jak to może pan wytłumaczyć.

Obrębalski startował jako kandydat bezpartyjny popierany przez Platformę i Obywatelski Dolny Śląsk. Szkoda, że nie wygrał

Panie Obrębalski co to jest idea bezpartyjności? Jak Pan panie radny został w mniejszości w partii to Pan z niej czmychnął i jeszcze wykombinował aby startować na Prezydenta J.G. jako kandydat PO. Jak to może pan wytłumaczyć.

to chyba dobrze, że 6 lat temu wybrał drogę bezpartyjności, a nie ślepego patrzenia na partyjne rozkazy

Radni Obrębalski/PO czy jak tam teraz nazywa się/ i Lewandowski/PiS/ zachowali sie skandalicznie podczas rozdziału pieniędzy na inwestycje drogowe na tym całym Dolnym Śląsku. Bez protestu, ze strony obu beznadziejnych jeleniogórskich radnych zgodzili sie na oddanie tych pieniędzy na inwestycje wokół Wrocławia i Bolesławca.

Zapytajmy ,co dobrego dla naszej Kotliny zrobił nasz radny Cezary Przybylski? Nic! Dokładnie nic!

Od 1989 roku w naszym regionie pozytywnie i politycznie zaistniały dwie osoby p.Marek Obrębalski i prof Broll,pierwszy starosta ,nie widzę innych osób.

Obrębalski i coś pozytywnego?????
Facet przez trzy lata tylko się lansował w mediach i na koniec próbował na siłę coś 'zdziałać'
Za swojej kadencji sprzedał miejska ciepłownie (monopolistę dla połowy mieszkańców miasta) - dzięki temu ludzie wolą smrodzić piecami niż podłączyć się do drogiej ciepłowni. Cena podgrzania wody z ciepłowni jest taka jak w starym piecyku gazowym a przecież grzeją w elektrociepłowni węglowej (2-3 taniej).
To Obrębalski wtopił grube miliony na małe baseny termalne /Termy cieplickie/ na byłym terenie Fampy.

Reszta to też przyd--upasy Dutkiewicza i pijaka Protasiewicza.

pleciesz bzdury, wystarczy spojrzeć jakie inwestycje zrobiła firma ciepłownicza ECO, ile mieszkań przyłączono do sieci. Za Obrębalskiego miasto ruszyło inwestycyjnie. Gdyby nie jego decyzje, Term nie byłoby do tej pory. Przez lata snuto tylko nierealne wizje mega aguaparku na nieuzbrojonych terenach, gdzie nie ma wód termalnych. A teraz to już kompletny marazm. Wszyscy to dokładnie widzą

Pan Marek Obrębalski podaje jako dowód przekazywanie środków 2007 - 2013. Teraz mamy kadencję kolejną i chciałbym zobaczyć zestawienie przyznawanych środków w latach 2014-... W poprzednich latach członkiem zarządu był Jerzy Łużniak i to on pilnował interesów Kotliny i Jeleniej Góry, a także przypilnował aby termy dostały dofinansowanie unijne! Ciekawe jakby wypadło porównanie. Może pan redaktor Zapora pokusi się o takie zestawienie i wtedy ocenimy jak się rzeczywiście ma!

a co takiego konkretnego dopilnował Łużniak? O czyje interesy dbał? Termy Cieplickie były dofinansowane z programu krajowego a nie regionalnego. A o jakie środki wystąpiła Jelenia Góra od 2014 roku?

Dbał o interesy kolegów i spacyfikował urzad miasta wcześniej marszałkowski