Podgórzyn: drożej za wodę, wyższe dopłaty

Podgórzyn: drożej za wodę, wyższe dopłaty

- W najbliższym czasie będziemy pracować nad dopłatami do wody i ścieków. Mamy wyższe taryfy od KSWiK, a nie chcemy, aby mieszkańcy to zbyt mocno odczuli – mówi Mirosław Kalata, wójt Podgórzyna.

Taryfa za wodę i ścieki ustalana przez Karkonoski System Wodociągów i Kanalizacji, do której to spółki należy gmina Podgórzyn, będzie w przyszłym roku wyższa. Jest to związane z koniecznością wykupu sieci wodno-kanalizacyjnej prowadzącej do osiedla Słoneczna Dolina w Staniszowie. KSWiK wydał na ten cel 3,2 mln zł, a koszt ten zostanie wkalkulowany w taryfę opłat obowiązujących w gminie Podgórzyn. Taryfy w 2016 r. wynoszą: za wodę 9,48 zł/m3, a za odbiór ścieków 16, 25 zł /m 3. W 2017 r. za wodę trzeba będzie zapłacić 11,05 zł/ m3, a za ścieki 16,91 zł/m3 (wszystkie ceny brutto). Woda podrożeje więc o 1,56 zł, a ścieki o 0,65 zł. To spora podwyżka. - Pracujemy nad podniesieniem dopłat do wody i ścieków z budżetu gminy – zapewnia wójt Kalata. Dotąd gmina rocznie dopłacała mieszkańcom do wody i ścieków około 1,5 mln zł. Teraz prawdopodobnie dopłaty sięgną 1,8 mln zł. Mimo podwyższonych dopłat ceny i tak prawdopodobnie minimalnie wzrosną.

Komentarze (22)

jakie podwyzki? wojt nic w gminie nie robi . tylko jak narazie podwyzsza ceny. jedno jest pewne ludzie sie buntuja i planowane jest referendum na temat odwolania wojta. w milkowi ściegnach i sosnowce jest na pozycji przegranej. i ja chetnie tez oddam glos nad odwolaniem

KSWiK to jest kolejna inwestycja Sokolińskiego i jego ekipy,budżet w stosunku do projektu został przekroczony o ponad 100 mln złotych,Szklarskiej Porebie zmieniono projekt z grawitacyjnego zrzutu ścieków na pompowanie[w terenie górskim] i są koszty i będą.Wszystkie gminy stowarzyszone w KSWiK w interesie mieszkańców powinne domagać się rozliczenia tej inwestycji.

W Piechowicach tez zafundowali podwyżkę i obniżyli dopłaty. Prawie 2 zl w górę.

jak długo jeszcze mieszkańcy mają wspierać ten KSW i K. Dlaczego tu jest najdrożej.Wywóz śmieci też cena jedna z wyższych w okolicy. Wysypisko jest na terenie Gminy Podgórzyn i tak drogo, zbiornik wody pitnej również na terenie Gminy. Gdyby Gmina Podgórzyn leżała by na pustyni to ile by kosztował wtedy piasek przy takiej gospodarce ?

Zbiornik może i jest na terenie gminy, ale przecież nie pijesz prosto ze zbiornika. Stacje uzdatniania są w Jeleniej. Zresztą to i tak nie ma wielkiego znaczenia. Dosył wody do budynków w mieście jest dużo tańszy, niż w górskim terenie wiejskim, gdzie jeden dom od drugiego mocno oddalony i dodatkowo znaczne różnice wysokości, które wymuszają przepompowywanie wody.

To samo jest ze śmieciami, gdzie po górskich krętych drogach robi się dużo więcej kilometrów, zanim śmieciarka się zapełni, niż w mieście.

Kolejnym przykładem są koszty utrzymania komunikacji miejskiej, kolei, koszty budowy i remontu dróg, odśnieżania zimą, dostawy energii elektrycznej, gazu itd. Taki urok mieszkania w górskiej gminie. Zalety to cisza i ładne widoki, a poza tym raczej przewaga wad. Wielu jednak uważa, że te niewiele zalet ma i tak większą wagę, niż wady.

Anonimousse, czemu nie ma więcej takich ludzi jak Ty?

jak długo jeszcze mieszkańcy mają wspierać ten KSW i K. Dlaczego tu jest najdrożej.Wywóz śmieci też cena jedna z wyższych w okolicy. Wysypisko jest na terenie Gminy Podgórzyn i tak drogo, zbiornik wody pitnej również na terenie Gminy. Gdyby Gmina Podgórzyn leżała by na pustyni to ile by kosztował wtedy piasek przy takiej gospodarce ?

KSWiK ta inwestycja to jeden wielki wałek!!!!!!!!!

W miesiącu wrześniu gościłem wójka z gminy Mogilany w woj. Małopolskim. Gdy pokazałem mu mój rachunek za wodę i ścieki to go sobie zeskanował i powiedział: co wy tu macie złotą wodę czy co? Odpowiedziałem mu, że mamy KSWiK. To wszystko tłumaczy - odpowiedział. Oni tam też mają wodociągi i oczyszczalnei zrobione ze środków UE. Tylko tam nie ma spółki z prezesami, ciotkami, wiceprezesami ale całej inwestycji dogląda 2-3 referentów z gminy. Między innymi mój wójek! Więc zasadne jest pytanie: ile pensji prezesa jest płynie w moim szambie :)

Drodzy niewolnicy KSWiK przy tej inwestycji zrobiono szalony skok na kasę,jedyne wyjście to audyt tej inwestycji i upadłość spółki.

Należy podziękować panu wójtowi też za połączenia MZK. Dyrektor MZK oraz włodarze Jeleniej Góry chcieli zlikwidować linię 4 w zamian niektóre kursy wydłużyć linii 6 do Przesieki a z Zachełmia i Borowic ludzie by się przesiadali w Podgórzynie. Chcieli tak zrobić jak najmniejszym kosztem mieszkańców podróżnych i szczególnie przyjezdnych turystów. I wiecie co, na taką propozycję, ofertę NIE zgodził się tylko jeden człowiek, jest nim wójt gminy Podgórzyn. Z tego powodu ludzie zaczęli kto mógł, uciekać do aut bo tymi autobusami jest teraz gorzej na czas dojechać do pracy a jeszcze gorzej jest z powrotami. Najgorsze jest to jak ktoś wcześniej wspomniał w tej gminie a raczej wójt ma zero pomysłów i nic niemal nie robi, jedynie siedzi w tym fotelu i rozmyśla kiedy na te czoło mu wyciąg postawią. Po drugie rozwiązać tą spółkę KSWiK od wzajemnej adoracji która w siebie tylko pompuje kasę i ich stać na ogromne premie.

No to Kalata możesz zbierac już manele... :-D

To że KSWiK proponuje wyższe ceny to naturalna rzecz bo to Spółka i chce zarabiać, ale to że gmina nie próbuje nawet powalczyć o przyzwoite ceny to kompletna porażka. No ale skoro ważniejsze niż realne problemy są mrzonki inwestycyjne na 2025 rok to współczuję mieszkańcom gminy....

Współczuję mieszkańcom gminy Podgórzyn. Wójt gminy to buja w obłokach i rozmyśla co by tu jeszcze wybudować w 2025 czy 2030 roku to rekreację nad zalewem to wyciąg na Czoło i bóg wie nad czym jeszcze, zamiast zajmować się obowiązkami teraźniejszymi i problemami mieszkańców samej gminy. Mieszkańcy gminy Podgórzyn są oszukiwani przez spółkę KSWiK mają najdrożej to jeszcze im fundują kolejne podwyżki a co na to wójt?. Ano on żyje przyszłością nie teraźniejszością.

posłuchaj co mówił w marcu 2016 w muzycznym radiu :systematycznie cenę będę obniżać od przyszłego roku
http

Muzyczne Radio 2015-03-20 Połączyć Sosnówkę Gr. z Drogą Chomontową

ale popisali się radni w Podgórzynie. klepneli taką podwyżkę?

może ktoś mi wyjaśni, co znaczy to co gada wójt "nie chcemy, aby mieszkańcy to zbyt mocno odczuli – mówi Mirosław Kalata, wójt Podgórzyna". SWięc pytam czy 1,8mln to czasem nie z podatków mieszkańców, a więc mieszkańcy to odczują i w podwyżce podatków i w okrojeniu wydatków na szkoły, drogi, oświetlenie itp.jakkolwiek ale zapłacą mieszkańcy, nie wójt i sponsorzy

Tak mawiał wodzu Mirosław Kalata: „ TAK dla Gminy Podgórzyn, to program stworzony przez mieszkańców i dla mieszkańców Gminy. Kilkaset rozmów i telefonów, często ludzi rozgoryczonych obecną sytuacją w Gminie, pozwoliło na zbudowanie programu zmian dla Gminy. Pozytywnych zmian” czyli „TAK dla rozwoju Gminy, TAK dla inwestorów,TAK dla mieszkańców,TAK dla mądrych inwestycji,TAK dla budżetu obywatelskiego,TAK dla przyjaznej Gminy,TAK dla Gminy on-line, TAK dla rozwoju turystyki w Gmini, TAK dla skutecznej promocji Gminy, TAK dla otwarcia Zbiornika Sosnówka Centrum Białych Sportów Wodnych w górach”
I jak widać TAK DLA PODWYŻKI WODY I ŚCIEKÓW!!!!!

A Lattowa i jej ekipa była taka zła. Ale jakoś cena za jej czasów nie rosła jak za Kalaty. Nawet chyba spadała

Gdyby tylko wójt zechciał zweryfikować wniosek KSWIK to moze mogło byc inaczej. Ale sam nie umie , mądrych w gminie widać nie ma albo się nie wychylaja w wójt ma ma głęboko mieszkańców a nawet radnych, którzy nic o podwyżce nie wiedzieli bo nikt ich nie poinformował. To jeden wielki skandal, jak długo jeszcze dwóch panów będzie indywidualnie podejmować decyzję, może trzeba odwołac radę , która nic nie wie a pieniądze z diet przeznaczyć na dopłtay dla ludzi.

A może trzeba tą GMINĘ ZLIKWIDOWAĆ. Tak porostu. Odwagi! REFERENDUM mieszkańców i przyłączyć gminę do Jeleniej Góry albo Karpacza. Władze Gminy Podgórzyn z niczym sobie nie radzą. Koszty utrzymania urzędu wysokie. W KSWiK ciągły bałagan i walka o stołki. W Związku Gmin Karkonoskich to samo. Urzędnicy niekompetentni. Cena za wodę i śmieci kosmiczna. Transport gminny (autobusy) dramat. Dla kogo są te wielkie autobusy, wiozące powietrze. Gdzie są busy w godzinach szczytu! Właściwie nie ma jak wydostać się z Zachełmia, Przesieki, Borowic. Kto tylko może sobie pozwolić jeździ własnym autem. A dzieci są uziemione. W gminie brudno, nie ma koszy na śmieci, w rowach pełno rozwleczonych śmieci przez dziki i durnych ludzi. Nikt tego nie sprząta (no chyba, że sami mieszkańcy). Kiepska wizytówka jak na pseudo turystyczną miejscowość. Brak nawet miejsc do odpoczynku (g****ch ławek) dla turystów czy mieszkańców. Przez lata władze gminy doprowadziły do likwidacji wszystkiego w małych miejscowościach (np. punktów bibliotecznych). Dlaczego np. nie mamy bezpłatnego net-u, albo nie jesteśmy zwolnieni z podatku od nieruchomości. Takie rzeczy są możliwe i to wcale nie tak daleko od Podgórzyna. Czy nasza władza wie, że z tej gminy ludzie, mieszkający tu od dwudziestu, trzydziestu lat uciekają. Oni marzą o łatwiejszym i tańszym życiu. Bez szuflowania śniegu w zimie, walce ze śmieciarzami, że jednak można odebrać ich śmieci, łatwiejszym dojeździe do pracy, możliwości zrobienia zakupów w pobliżu domu i niższych kosztach za wodę i ścieki. LUDZIE POBUDKA! MOŻNA ŻYĆ INACZEJ.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.