Podwyżki dla sołtysów w gminie Kamienna Góra

Podwyżki dla sołtysów w gminie Kamienna Góra

Radni gminy wiejskiej Kamienna Góra dali się przekonać, że sołtysom w tej gospodarnej gminie należy się wyższe uposażenie. Postulaty takie zgłasze były już od dłuższego czasu na wiejskich zebraniach z władzami gminy.

Zdaniem wójta Patryka Strausa, kwoty otrzymywane miesięcznie przez sołtysów powinny być formą rekompensaty za poświęciony czas, a także zwrot wydatków, jakie sołtys ponosi w trakcie sprawowanej funkcji.

Przegłosowana przez kamiennogórskich radnych uchwała uzależnia wysokość miesięcznych diet od liczby mieszkańców w danej wsi. To oczywiste, że inne jest obciążenie obowiązkami sołtysa w wsi Czarnów liczącej 60 mieszkańców, a inne w Krzeszowie, gdzie jest ich ponad 1600. W myśl nowych zasad szef sołectwa liczącego do 500 mieszkańców będzie otrzymywał 300 złotych miesięcznie, od 501 do 1000 mieszkańców 350 złotych, a powyżej 1000 mieszkańców – 400 zł. Nowe rozwiązania „sołtysich ryczałtów” spowodują wzrost gminnych wydatków na ten cel. Dotychczas była to roczna kwota około 48 tysięcy złotych. Teraz wzrośnie ona do około 75 tysięcy.
Jak widać, całoroczne uhonorowanie wszystkich dwudziestu kamiennogórskich sołtysów to kwota mniejsza od statystycznej ministerialnej premii.
 

Komentarze (2)

We wszystkich polskich gminach dieta sołtysa powinna być zależna od zaangażowania. Są gminy gdzie sołtysi działają prężnie, a są i takie gdzie dzięki jednej wielkiej wiejskiej familii sołtysem zostaje największy flejtuch wsi... efekt taki, że stanowisko zablokowane i nic się nie dzieje... a tak w goóle moim zdaniem sołtysa powinni mianować np. radni gmin co wy na to?

A co o podwyżkach dla sołtysów sądzi radny Macica?

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.