Pogotowie strajkowe w KWB Turów

Fot. FB NZZG KWB Turów

Górnicy z Kopalni Węgla Brunatnego Turów przyłączyli się do ogólnopolskich strajków w kopalniach. Związki Zawodowe z KWB Turów i KWB Bełchatów ogłosiły Pogotowie Strajkowe. W ich ocenie, działania rządu oraz Grupy PGE dotyczące polityki klimatyczno-energetycznej wpłyną na likwidację tysięcy miejsc pracy. Na to nie mogą się zgodzić.

Nieoficjalnie mówi się, że po wprowadzeniu planów rządowych, pracę może stracić nawet 60 procent załogi oby kopalń węgla brunatnego.

Zagrożone miejsca pracy

Dla gminy Bogatynia oznaczałoby to zapaść gospodarczą. Z opłat i podatków z kopalni oraz elektrowni gmina otrzymuje 70 milionów złotych rocznie. W KWB Turów oraz Elektrowni Turów, należącej do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy Kapitałowej PGE oraz zakładach z nimi związanych, pracuje większość mieszkańców gminy. Dlatego tak istotne jest dla nich, jaka przyszłość czeka branżę węgla brunatnego. Związkowcy są zdania, że jej funkcjonowanie jest zagrożone. Wynika to ze sprzecznych decyzji rządu w obszarze energetyki.

Pogotowie strajkowe

Dlatego ZZPRC KWB Bełchatów, MK NSZZ „Solidarność” KWB Bełchatów, KADRA KWB Bełchatów, ZZGWB KWB Bełchatów. ZZ Konto KWB Bełchatów, NSZZ „Solidarność” KWB Turów, ZZ „KADRA” KWB Turów, NSZZ „Solidarność 80” KWB Turów, ZZP KWB Turów ogłosiły pogotowie strajkowe w Oddziałach KWB Turów oraz KWB Bełchatów PGE GiEK S.A.

Oflagowano zakłady pracy, natomiast do 28 września wszystkie związki zawodowe z Grupy Kapitałowej PGE wejdą w spory zbiorowe z pracodawcami.

Wspierają górników ze Śląska

Strajk górników w naszym regionie to także wsparcie dla podziemnych protestów w kopalniach na Śląsku. Górnicy oczekują spotkania z Mateuszem Morawieckim, żeby porozmawiać o transformacji energetyki i górnictwa, ale premier nie podjął do tej pory z nimi rozmów.

Protesty mają związek z opublikowanym 10 września „Planem na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030" oraz projektem "Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku". Obydwa dokumenty, zdaniem związkowców, są nie do zaakceptowania przez stronę społeczną. Wprowadzenie ich w życie wiąże się z utratą milionów miejsc pracy i likwidacją większości przemysłu w Polsce.

Związkowcy ostrzegają, że jeśli założenia dokumentów wejdą w życie, zatrudnienie stracą również pracownicy z przemysłu: chemicznego, cementowego, hutniczego, stalowego oraz w zakładach stanowiących zaplecze dla tych branż.

Związkowcy stwierdzili, że nie mogą dłużej obserwować braku reakcji polskiego rządu na decyzje Unii Europejskiej i 19 września rozpoczęli ogólnopolski protest.

Na Śląsku strajk załóg górniczych rozpoczął się od kopalni Ruda w Rudzie Śląskiej. Dołączyły do niej kopalnie: Wujek w Katowicach, Piast Ziemowit w Bieruniu i Halemba w Rudzie Śląskiej, Bolesław Śmiały, Mysłowice-Wesoła, Murcki-Staszic i Sośnica. Wczoraj (23.09) w dziesięciu śląskich kopalniach protestowało pod ziemią przeszło 230 osób. W piątek po południu w Rudzie Śląskiej zaplanowana jest manifestacja górników, hutników i przedstawicieli innych branż zagrożonych skutkami polityki klimatycznej UE.

pge turów  (1).jpg
pge turów  (2).jpg
pge turów  (3).jpg
pge turów  (4).jpg
pge turów  (5).jpg

Komentarze (15)

odkrywkowi to nie górnicy a zarabiają jak by ryzykowali życie

Tak mógł napisać tylko lewak-komunista !

Czyli po raz kolejny wychodzi, że w górnictwie nie chodzi o wysokie zarobki czy podtrzymywanie tradycji, a o chełpienie się swoim zawodem i koniecznością ryzykowania życia. Gdyby tak nie było, bez większych problemów przyjęliby propozycje kolejnych rządów o likwidacji ich miejsc pracy, wysokich odprawach i gwarancji zatrudnienia w innych gałęziach gospodarki.

Dlatego Polski rząd mimo olbrzymich kar zablokował inwestycje australijską w górnictwo w Polsce. Żeby się nie okazało, że można na tym doskonale zarabiać.

Co jest ??

25 śmierci

ponad 1000 zarażeń

Patologiczny przestępca oszust i kłamca Moravitzky Matołusz mówił że wirusa już nie ma.

Znowu ł g a ł.

Jesteśmy o 30 lat w tyle za Niemcami, którzy w latach 90 przeprowadzili likwidację kopalń i elektrowni po swojej stronie. Tworząc na ich bazie dwa ośrodki wypoczynkowe w Berzdorf i w Olbersdorf. Zamiast uciążliwego przemysłu - wiatraki i fotowoltaika.

Jestem bardzo zadowolony, że Kaczyński będzie rozstrzygał konflikty w grupie przestępczej. Zostanie zasypany bieżączką i będzie musiał odpowiedzieć na pytania, czy najpierw zajmujemy się działkami potencjalnego lidera gangu, czy też odwołamy Kotecką, czyli żonę innego aspirującego do stanowiska szefa gangu. Siłą Kaczyńskiego był dystans, z dystansu zdecydowanie lepiej się bić, a bieżączka zabija - mówi "Wyborczej" Władysław Frasyniuk

Też mi autorytet Frasyniuk. Kapitalista, który wygrał chyba fortunę w totolotka. Jak Bolek...

Przyjrzyjcie się tej prymitywnej, starczej, zaciętej mordzie, z łupieżem na karku...

To jest wasz lider, przywódca "du(m)(r)nego narodu" znad Wisły.

Ale to jest niestety prawda - naród jest tak durny i skundlony, nieprzyzwyczajony do demokracji, że ta dziadyga, niezdolna samodzielnie zrobić nawet zakupów na obiad rzeczywiście pstryknie palcami - i wszyscy wkoło dziadygi skaczą jak małpy na gumie.
Wałkoń śmierdzący i nieudacznik, niepotrafiący powiedzieć nic sensownego, który czego się w życiu nie tknął - to obracał w ruinę, wmówił ludziom (oczywiście z pomocą kościółka...), że jest geniuszem...
Brawo narodzie polski - brawo ty

W Opole córkę pissufki bardzo prominentnej wyebano z młodzieżowki.
To kara za ,,odchylenie prawicowo nacjonalistyczne.Oskarżona nie złożyła samokrytyki i nie wyrzekła się swojej rodzicielki, więc kara musi być''.
Rodzicielka głosowała przeciwko obłędowi małego kulawego hitlerka i przeciwko zakazom pozyskiwania skórek na futra i czapki.

Naszym narodowo socjalistyczny pisbolszewickim start-upem stał się import śmieci i odpadków utylizacyjnych.

Witamy w centrum innowacyjności Rębiszów.

Milion ton odpadów krzyworyja handlarza kościelną ziemią i patologicznego oszusta i klamcy Moravitzkyego.

nie wiem juz kto jest bardziej pie r dolniety ty czy Frasyniuk a może Władek poye bie to ty???

Panowie redaktorzy a co z śmieciami w Jeleniej Górze? Czy kasta nadzwyczajna będzie wywoziła śmieci w soboty czy dalej zostawi pełne miasto śmierdzących i walających się worów z tum smrodem jako atrakcję turystyczną Czerwonej Doliny. Tak tylko pytam bo to chyba jest taka nowa tradycja i atrakcja.Wiadomo PO-PSL-SLD i wszystko w temacie. Takie nasze Rafały Trzaskowskie.

zawód z xix wieku

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.