To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Polski policjant pomoże w Chorwacji i Bułgarii

Polski policjant pomoże w Chorwacji i Bułgarii

Od 1 lipca br. polscy policjanci pełnią służbę na chorwackim i bułgarskim wybrzeżu. Na mocy zawartych przez Komendanta Głównego Policji porozumień międzynarodowych polscy policjanci do 1 września br. asystują chorwackim i bułgarskim kolegom, ale przede wszystkim pomagają polskim turystom, których każdego roku nad Adriatykiem i Morzem Czarnym odpoczywa kilka milionów. Polacy są jedną z nacji najliczniej odwiedzających te rejony.

Słoneczne plaże Adriatyku patrolować będzie dwunastka polskich policjantów ( w tym cztery panie). Ponadto, dwóch polskich policjantów podobną służbę pełnić będzie na bułgarskim wybrzeżu w rejonie Burgas.
W latach minionych zdarzało się, że polscy turyści nie znali przepisów porządkowych i tych dotyczących ruchu drogowego. Część z nich celowo dopuszczała się łamania przepisów, licząc, że kary uda się uniknąć lub że będzie ona niska. Jednak tamtejsze taryfikatory są dużo mniej „przyjazne dla portfela”, gdyż kary za większość wykroczeń są wyższe niż w Polsce. Powszechnie popełnianym przez Polaków wykroczeniem było parkowanie w miejscach objętych zakazem, lub w obrębie płatnych parkingów bez uiszczenia stosownej opłaty. Warto pamiętać, że konsekwencją takiego parkowania poza mandatem może być odholowanie samochodu, to zaś generuje kolejne, wysokie koszty.
Polscy policjanci, którzy pełnili ten rodzaj służby podkreślali, że bardzo przyjemnym aspektem służby był entuzjazm obywateli na widok polskiego umundurowanego funkcjonariusza policji, zaś podczas kontaktów Polacy chętnie nawiązywali konwersacje, podczas których poszukiwali informacji na różne tematy. W przypadku turystów, którzy byli uczestnikami zdarzeń, entuzjazm połączony był z wdzięcznością, że ktoś (polski policjant) reprezentuje ich interes bezpośrednio w miejscu wypoczynku.
Służba polskich policjantów w głównej mierze polega na asystowaniu funkcjonariuszom policji goszczącej w wykonywaniu zadań patrolowo-interwencyjnych. W ramach tej służby dokonywane są kontrole dokumentów kierowców i ich pojazdów, kontrole trzeźwości uczestników ruchu drogowego, kierowanie ruchem kołowym w miejscach, w których dochodziło do kolizji i wypadków drogowych, pełnienie służby w patrolach rowerowych, oraz uczestnictwo w realizowanych zadaniach podczas patroli wód przybrzeżnych wspólnie z policją wodną w celu zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi przybrzeżnej ze szczególnym uwzględnieniem osób korzystających z kąpielisk.
Policjanci pełnią służbę również w tzw. Info Punktach, gdzie propaguje się bezpieczny wypoczynek i przekazuje turystom niezbędne informacje pozwalające uniknąć wypadku podczas urlopu. Najczęściej dotyczy to zasad bezpieczeństwa w trakcie uprawiania sportów wodnych, nurkowania, snorkelingu. Przypomnieć należy, że szczególnie w Chorwacji dużą wagę przykłada się do bezpieczeństwa przeciwpożarowego i omawiania zagrożeń jakie mogą wynikać z grillowania. Policja chorwacka bardzo szybko reaguje na wszelkiego tego typu zgłoszenia dotyczące zagrożenia pożarowego, a osoby nieodpowiedzialne są bardzo surowo karane.


Skierowanie polskich patroli pozwoliło na objęcie zasięgiem ich działań praktycznie całego wybrzeża Adriatyku. Nawiązanie kontaktu telefonicznego z polskimi patrolami jest możliwe pod następującymi numerami telefonów:
w Policyjnym Okręgu Administracyjnym Istarska (Pula)
+48 664 975 847,
w Policyjnym Okręgu Administracyjnym Zadarska (Biograd)
+ 48 7846 10 324,
w Policyjnym Okręgu Administracyjnym Primorsko-Goranska (wyspa KRK)
+48 667 631669,
w Policyjnym Okręgu Administracyjnym Splitsko-Dalmatinskim (Makarska)
+ 48 784 610 534.
Na terenie Bułgarii patrol operował będzie na terenie działania Regionalnego Dyrektoriatu w Burgas (Nesebar) + 48 887 886 185.
 

Komentarze (5)

no prosze, informatorow turystycznych bedziemy wysylac za granice na koszt januszy, bo janusze za glupie zeby sie jakiegos ludzkiego jezyka nauczyc.

No tak,tylko problemem jest co innego. Ja jadąc na niemieckich nr rej. po polsce, niejednokrotnie widzialem i odczulem jak policja odwraca glowe w druga strone bo boi sie konfrontacji z obcokrajowcem. Wiec jak oni maja pomóc polskiemu obywatwlowi? Chyba ze wysyłaja orłów w dziedzinie jezyków obcych.

Prawda jest taka, że te policjantki będą tam po służbie robiły bunga bunga po hotelach z kolegami. Z dala od męża, w wakacyjnym klimacie, to można sobie pozwolić na hotelowe j.banie. Jedna na trzech kolegów przypada, to akurat w sam raz. Zakład, że same młode tam pojadą? Żeby tylko nikt z okna nie wypadł, jak ostatnio w Świnoujściu.

Policjanci nie lepsi... Ba! Oni nawet za granicę jechać nie muszą więc nie oceniajmy tak źle pań policjantek :)

To naprawdę świetna wiadomość dla czytelników "Nowin Jeleniogórskich" !!! :D A tak przy okazji - to jak ma się ten "eksport" polskich policjantów do lamentów o wakatach i wręcz rozpaczliwego zachęcania do wstąpienia "w szeregi" ?