To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Pomoc bez limitów

Pomoc bez limitów

Osoby niepełnosprawne od poniedziałku (2 lipca) mogą bez przeszkód korzystać z rehabilitacji leczniczej, mają też być przyjmowane przez lekarza poza kolejnością. – Zabezpieczyliśmy na to dodatkowe środki – zapewnia Dorota Gniewosz, kierownik dolnośląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Jeleniej Górze.

Od 1 lipca zaczęła obowiązywać ustawa o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Rząd przyjął ją w ramach porozumienia z matkami, które protestowały w Sejmie. Co się zmieni?

– Nowe regulacje wprowadzają korzystne uprawnienia dla osób o znacznym stopniu niepełnosprawności. Będą one przyjmowane poza kolejnością do rehabilitacji i do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej – mówi Dorota Gniewosz. – Nie oznacza to, że przychodnia czy lekarz będą musieli przyjąć natychmiast przychodzącego pacjenta, ale powinni zapisać go na pierwszy wolny termin.
W przypadku ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nie powinien on przekraczać 7 dni.
Ważną zmianą jest zniesienie limitów na rehabilitację. – Każda osoba o znacznym stopniu niepełnosprawności będzie mogła korzystać z rehabilitacji wielokrotnie. W takim zakresie, w jakim zaleci jej to lekarz. Nie będzie ograniczeń, jak dotychczas, że jest to 8 tygodni albo jeden dziesięciodniowy cykl.
Placówki rehabilitacyjne, które mają podpisane umowy z funduszem, zobowiązane są do umieszczenia w widocznym dla pacjentów miejscu informacji o zasadach zapisów na wizyty lekarskie i inne świadczenia opieki zdrowotnej.
Narodowy Fundusz Zdrowia we Wrocławiu przeznaczył na ten cel 17 milionów złotych. – Sądzimy, że jest to wystarczająca kwota – mówi Dorota Gniewosz. – Ustawa wprowadza też pozalimitowe przydzielanie środków medycznych dla wymienionej grupy niepełnosprawnych. Na ten cel przeznaczamy 11 milionów złotych.
Dodała, że jeżeli nie pula środków się wyczerpie, fundusz poszuka rezerw.
Ze zmian będą mogły skorzystać osoby, które mają orzeczenie, wydane przez komisję orzekania o niepełnosprawności. – Jeżeli ktoś nie ma takiego orzeczenia, chcąc skorzystać z tych udogodnień powinien najpierw wystąpić do komisji – podkreśla kierownik jeleniogórskiego oddziału NFZ.

Komentarze (5)

OK. A ludzie pracy?Jak uaktywnić się w możliwie krótkim czasie i dalej pracować ? Krótka kołderka.

Kolejny podział na lepszych i gorszych, mniej czy bardziej poszkodowanych, ze znacznym czy umiarkowanym stopniem inwalidztwa. Słowem - koszmaru ludzi pokrzywdzonych przez los ciąg dalszy i idę o zakład, że nic wielkiego nie nastąpi. A trąbione na świat rozwiązania o jakimkolwiek ułatwianiu życia inwalidom dalej będą fikcją, gdyż jest to kolejna prowizorka, a w tej materii niezbędne są rozwiązania systemowe, podobne do tych jakie ustalono dla pewnego ojczulka z Torunia.

przychodniach jest jak było czyli bez zmian a tu tak miało być pięknie nagłośniono i po sprawie a żeby niepełnosprawni mieli lepiej to podnieśli też im ceny leków o czym głośno się nie mówi-

To jest fikcja literacka.Król wygłosił orędzie a co ma być ,to i tak będzie.

może jeszcze napiszą w której przychodni bo jak takiej nie znalazłam jedynie co mam bez zmian to orzeczenie - stopień znaczny- czyli radź sobie sam- ustawa nic nie zmieniła ale fama poszła jak to o nas dbają, teraz jak znam życie będą nas uzdrawiać