Poseł Neumann z zarzutami

Fot. Michał Józefaciuk (CC-BY 3.0)/ Kancelaria Senatu RP

Dziś (poniedziałek, 3 grudnia) w jeleniogórskiej Prokuraturze Okręgowej stawił się pomorski poseł Platformy Obywatelskiej Sławomir Neumann. Przedstawiono mu zarzut przekroczenia uprawnień, gdy pełnił funkcję sekretarza stanu w ministerstwie zdrowia. Poseł nie przyznał się do winy, a całą sprawę uważa za absurdalną.

- W Prokuraturze Okręgowej w Jeleniej Górze Sławomirowi Neumannowi, byłemu Sekretarzowi Stanu w Ministerstwie Zdrowia został ogłoszony zarzut w sprawie nieprawidłowości do jakich dochodziło przy kontraktowaniu usług medycznych z zakresu okulistyki w Mazowieckim Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia w 2013 roku.
Zdarzenia objęte śledztwem Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze miały miejsce pod koniec 2013 roku. 20 września 2013 roku Narodowy Fundusz Zdrowia z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia rozwiązał umowę z jedną z warszawskich klinik okulistycznych z powodu pobierania nienależnych opłat od pacjentów za refundowane świadczenia. Pomimo tego, ówczesny wiceminister zdrowia Sławomir Neumann podjął szereg działań zmierzających do przywrócenia przez Mazowiecki Oddział Funduszu kontraktu z kliniką, w formie aneksu przedłużającego wypowiedzianą wcześniej umowę. Ostatecznie kontrakt na 2014 rok został podpisany 31 grudnia 2013 roku, to jest 10 dni po upływie okresu wypowiedzenia.
Skutkowało to wydatkowaniem kwoty 13,5 miliona złotych na rzecz prywatnej warszawskiej kliniki okulistycznej i doprowadziło jednocześnie, do obniżenia kwot zaplanowanych już wydatków na inne świadczenia medyczne z innymi podmiotami w tej kwocie.
Jak ustalono, Sławomir Neumann jako Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia odpowiedzialny między innymi za nadzór nad Narodowym Funduszem Zdrowia, przekroczył swoje uprawnienia nadzorcze i wywierał presję na Adama T., dyrektora Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia nakłaniając go do przywrócenia wypowiedzianej umowy o świadczenie usług medycznych z zakresu okulistyki z jedną z warszawskich prywatnych klinik.
W związku ze swoimi działaniami Sławomir Neumann usłyszał zarzut przestępstwa przekroczenia uprawnień, czym działał w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez prywatną klinikę oraz na szkodę interesu publicznego w postaci podważenia zaufania do organów władzy i równego traktowania innych podmiotów wobec prawa.
Sławomir Neumann nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i odmówił składania wyjaśnień.
Wobec podejrzanego prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 50.000 złotych.
Przestępstwo z art. 231 § 2 kodeksu karnego zagrożone jest karą pozbawienia wolności w wymiarze od roku do dziesięciu lat.
Czynności procesowe ze Sławomirem Neumannem były możliwe po uwzględnieniu wniosku o wyrażenie zgody przez Sejm Rzeczypospolitej na pociągnięcie Posła do odpowiedzialności karnej – informuje rzecznik prokuratury Tomasz Czułowski.
Sławomir Neumann usłyszane zarzuty ocenił jako absurdalne i przypomniał, że w 2014 r. prokuratura już badała jego działania w przedmiotowej sprawie i nie doszukała się przekroczenia prawa.
Tomasz Czułowski zwraca jednak uwagę, że tamto postępowanie toczyło się w związku z podejrzeniem uzyskania przez posła korzyści majątkowej, a nie pod kątem przekroczenia uprawnień.
O sprawie już pisaliśmy:
https://www.nj24.pl/article/posel-neumann-unika-jeleniej-gory
 


 

Komentarze (60)

No, Sławek, szykuj wazelinę.

O POproś abyś POd celą znalazł się z kolegą Gawłowskim.Będzie raźniej

Za Staszkiem stoi Dyndała ..duża jest jego POła ?

Zapytajcie pana Sławka N. ile wziął od znanego bossa pruszkowa Andrzeja B. ps. Słowik i Janusz P. ps Parasol. Te całe PO wzbogaciło się na wyłudzaniach vat przez byłe struktury mafii pruszkowskiej. A KOD i Obywatele nadal bronią tej organizacji przestępczej i skorumpowanych sądów. Szkoda, że kodziarze są zmanipulowani. Nie musicie kochać PiS ale wy pod sądami broniliście mafiosów co wmówili wam bajki o pisie. A wy w to wierzycie i robicie z siebie idiotów. Kiedy przejrzycie na oczy ?

Przecież reforma PISu polega na na obsadzeniu sędziów już pracujących, ale będących posłusznych PISowi, na kierowniczych stanowiskach. PIS nie ma zasobów nowych, nieuwiązanych w układy sędziów, ma za to swoich, sprawdzonych, którzy będą wydawali wyroki zgodne z linią partyjną. A jeśli zawiodą, to przy pomocy wprowadzonych przez "reformę" zmian będzie można ich usunąć. Jak za starych, dobrych czasów, w końcu twarzą tej reformy jest towarzysz Piotrowicz. Zastanów się więc, kto robi z siebie idiotę. Pozdrawiam.

To są twoje imaginacje. Masz talent....

To nie imaginacje, to rzeczowa ocena sytuacji. Wielokropek wygląda tak:...

Zapytaj w psychiatryku, kto jest chory? Wszyscy zgodnie odpowiedzą, że tu nie ma chorych. Sugeruję żebyś też zasięgnął porady specjalisty, skoro wielokropek ma dla ciebie podstawowe znaczenie w zdaniu...........

byles? to widac!

będzie siedział ...brawo ZZ

"absurdalne zarzuty"... Oni tak samo uważają wygranie wyborów przez PIS za absurdalne...

Nie jestem fanem PiS ale cieszy mnie, że zaczynają lecieć głowy grubych ryb co rozkradali ten kraj.

A to wzięli się za Morawieckiego?

Ciesz się, ciesz , tylko co z tego wynika ? PO już nie rządzi 3 lata, nikomu niczego nie udowodniono, choć "audytem" objeto dosłownie wszystko.
A tymczasem zadłużenie kraju wzrosło dwukrotnie i nikogo to nie rusza. Chleb kosztuje już 4 złote. Od stycznia prąd dla firm idzie w górę o 100 %, gaz o 50 % Ekogroszek zdrożał z 400 złotych na 1000.
A na językach i w mediach ? Neumann. Oto siła propagandy. Jak za komuny. I my to łykamy. A podobno jesteśmy tacy europejscy. Czyżby ?
Historia niczego nas nie nauczyła. Szkoda, bardzo szkoda

Z tym ekogroszkiem to nie przesadzaj, w tym i zeszłym roku kupowałem ten sam za mniej więcej 750-800 za tonę, więc cena tak nie poszła w górę, a dając takie fake newsy, podajesz wodę na młyn pisiorom.

Za chlebek to ja za czasów PO płaciłem po 5, 6, a nawet 12zł. Chłopie, chleb kosztuje tyle ile sklep sobie zażyczy , a poza tym chleb chlebowi nie równy. Ceny pieczywa zawsze były różne. Ty akurat chcesz kupować ten za 4zł, to po co jęczysz. Inni kupują po 10zł , a jeszcze inni po 2zł.

Jeśli chodzi o ekogroszek to za 700zł spokojnie można kupić, ale ty kupujesz po 1000zł ( albo sobie wymyśliłeś taką cenę).

A ceny gazu czy energii może wzrosną, a może i nie - to się okaże w przyszłym roku. Ty jak masz z tej swojej paniki zaliczyć zawał to może już wyprowadź się tam gdzie taniej się żyje. Ale zaraz, gdzie teraz się taniej żyje ? Cholera, chyba nigdzie. Nawet na Białorusi czy Ukrainie ceny poszły w górę.

LOVCIO, chleb po 4zł jest w marketach. Jesli to wyszukany sklep , twoja wola. Ekogroszek ? Zamiast 400 złotych za tonę jest 800 jak piszesz. To 100 % wiecej. Być może za PO chleb był po 12 zł, ale w marketach kosztował 2,80.
Jeśli lubisz płacić, to płać. Ja ciężko haruję i nie zamierzam oddawać swoich ciężko zarobionych pieniędzy na nieudolną władzę. Bo ta jest nieudolna. Oto dowody. Mieli być rozliczeni poprzednicy - nie są. Miały być obniżone podatki w tym vat - nie są. Miało nie być klik i układów we władzy - są dalej. Miało nie być podwyżek- są.
Więc nie uprawiaj propagandy, że wszystkiemu winna PO, bo tej już nie ma od 3 lat. Natomiast są pieniądze, ktore PiS rozdaje na lewo i prawo, bo sam podczas swoich rządów nie zarabia.
Dowody: Miały powstawać nowe kopalnie- nie powstają , a węgiel sprowadzamy z Rosji. Miały być reaktywowane stocznie- stoczni nie ma. Miały być szybciej budowane drogi- nie ma, a to co się buduje to kontynuacja tego co PO rozpoczęło. Miały być MIESZKANIA +- program stanął i będzie klapa. Itak dalej i tak dalej. A ty piszesz, że chlebek za PO kosztował 12 złotych.....

Lovcio, zaimponowałeś zasobnością swojego portfela. Ceny energii wzrosną, przecież rząd przygotowuje (jak zawsze na kolanie) program rekompensat. Podrożeje wszystko, między innymi dzięki kolejnym podatkom, takim, jak choćby dopłata do paliwa(której koncerny wcale nie przeniosą na odbiorców końcowych, przecież tak powiedział premier, to tak będzie). Białoruś i Ukraina są w zdecydowanie rożnych od naszej sytuacjach geopolitycznych, więc jako punkty odniesienia w tej kwestii nie mają żadnego sensu.

Lovcio jeszcze dzisiaj nie robił gałganka, więc jest trochę otumaniony i zagubiony...

Trzeba było zawrzeć wszystkie trzy wypowiedzi w jednej a nie zmieniać nick co godzinę i umieszczać kolejny komentarz. Platfusiate tak mają, że z braku argumentów wymyślają bzdurne rzeczy ( Chleb w markecie po 4zł, no błagam - w piekarniach jest po 3,30zł. Nie kłam w tak trywialnych sprawach - sprawach, które można szybko sprawdzić. ) i piszą tysiące komentarzy pod wieloma nickami, co i tak nic nie daje bo ludzie wiedzą swoje.

Platfusiate, powiadasz? Nikt nie przeskoczy twoich guru - antosia, jarusia, mateuszka, beci. Nie brnij dalej, bo za takie wpadki nie zapłacą ci tych twoich 50 groszy od (w)pisu, trolu.

No i widzisz. W ostatnim zdaniu musiałaś zademonstrować swój idiotyzm i fanatyzm...

Wtrącę się w taką fajną dyskusję: Ja pie.rdolę, ty masz coś z głową? To o tobie mówią, że "napluj na takiego, a on mówi, że to deszcz"? Idiotyzm i fanatyzm to chyba twoi starzy napisali ci na kojcu? I uprzedzając twoje przedwczesne wytryski intelektualne - nie jestem "zoria", za to ty śmierdzisz lovciem (notabene, strasznie gejowski nick, pewnie się wstydzisz jak koledzy tak do ciebie mówią?)

Aby tylko nie trafil do " rozgrzanego sedziego" Tego o ktorych bredzil Pan Prezydent Bronislaw Komorowski, bo pewnikiem dostanie z 500 tysiecy odszkodowania za jakies tam straty, tak jak ten morderca i gangster co to mial zo ciasna cele.

Ciekawy jestem, jak długo będzie trwało śledztwo (tak "pospieszne") wszczęte przeciwko byłemu szefowi KNF - chyba do do końca kadencji miłościwie nam panującego PIS. Poseł Sławomir N. już bywał w prokuraturze, która umorzyła śledztwo (???) - a, że trzeba odwrócić uwagę od własnej afery, no to cyk...od nowa! Tylko, dlaczego dopiero po 3 latach, a nie od razu zaczęto rozliczać złodziei - mimo szumnych zapowiedzi wyborczych.

...I jeszcze jedno, czy ktoś zwrócił uwagę na znamienny fakt: otóż wszyscy podejrzani z PO są wzywani do prokuratur jak najbardziej oddalonych od miejsca zamieszkania delikwentów?
Myślę, że jest to sposób na wstępne "zmiękczenie" przed przesłuchaniem, sposób niezwykle przemyślany, acz prymitywnie skuteczny...

Oprócz zmiękczania fakt ten ma jeszcze jedno wytłumaczenie. Podejrzani z PO trafiają do najbardziej posłusznych prokuratur, prym wiedzie Śląsk. Ale twardogłowi wyborcy PISu zaraz z pianą na ustach wypominać będą OFE i legendarne miliardy z VATu, których ciągle nie są w stanie udowodnić. Płacą dwa razy więcej za chleb, wszystko drożeje w zastraszającym tempie, ale ich zdaniem, to wina Tuska, przecież nasz (nie)rząd, bujający się rytmicznie na urodzinach Radia z ryjem, dotrzymuje obietnic i nie podnosi podatków :)

A może w miejscu zamieszkania POdejrzanego jest za dużo dobrych znajomych
prokuratorów?

Sam to wymyśliłeś czy koledzy z piaskownicy pomogli?

Wiesz, gdyby tak było, to przecież w innych prokuraturach byliby znajomi prokuratorzy kolegów oskarżonego. Ale zaklinaj dalej rzeczywistość. NBP naciska, żeby sąd zakazał mediom pisania o aferze KNF i o Glapińskim, to pewnie też w ramach poszanowania demokracji przez PiS, prawda?

Prezydent go ułaskawi tak jak Pana Kamińskiego :D

Ale przecież nie Adrian. On tylko pisiorków ułaskawia.

Po trzech latach szukania złodziei z PO
zamknięto Marka Ch. z Pisu

Stachu Gawłoski 3 miechy zaliczył

Żałosna kreaturo, nawet nazwiska nie potrafisz przepisać bez błędu, a próbujesz zajmować się oceną sytuacji politycznej. Dłubanie w nosie, to czynność, którą powinieneś wykonywać. I nawet przy niej musisz uważać, żeby nie zrobić sobie krzywdy.

A co z aferą FoZZ i Skokami made in PiS ? Będą zarzuty czy pod dywan ?

Albo z kasą z naszych podatków wypłacaną toruńskiemu sromotnikowi, co dostał dwa auta od bezdomnego, który potem zmarł.

Na razie 250 miliardów z WAT do pierdla ryży i vincent ?

Rychu, napij się wody i odsapnij. Potem pokaż jakiś dowów na mityczne już 250 miliardów. W waszych, pisowczykowych, ustach ta kwota rośnie z miesiąca na miesiąc a dowodów jak nie było, tak nie ma. SKOKom się przyjrzyj, KNF i innym.

150 miliardów ukradzione z OFE to też mityczne jest? Platfusy dymały Polskę przez 8 lat, a garstkę swoich wyznawców nadal dymają.

Dowody, napletku jarosława, dowody!

Prokuratura Krajowa podała wcześniej w komunikacie że, prezes mazowieckiego NFZ, która odmawiała podpisania nowego kontraktu z lecznicą, została w grudniu 2013 roku odwołana ze stanowiska. „Naciskom wiceministra Neumanna uległ Adam T., który jako dyrektor Mazowieckiego Oddziału NFZ, wbrew przepisom zawarł 31 grudnia 2013 roku z warszawską kliniką aneks do umowy o świadczeniu opieki zdrowotnej w zakresie okulistyki. Aneks został zawarty z datą wsteczną - od 21 grudnia 2013 roku, gdy dobiegała końca wypowiedziana umowa. Przedłużał do końca 2014 roku okres obowiązywania kontraktu” - informowała PK.

O ja cie! To straszne! Dobrze, że zauważyłeś taką informację - jedną, jedyną wśród setek, jak nie tysięcy informacji o takich sprawach w wykonaniu pisu! brawo, ty nasz Szerloku!

wrwszcie wzieli sie za zlodzieji z po zamykac i nie cackac sie nakradl a teraz patrzy bezczelnie w kamere ze to nie on blagam zamykajce

Wandzia, teraz po polsku spróbuj. I pamiętaj, że w aktualnej ekipie prawie nikt nie zostanie, kiedy wezmą się za złodziei :)

Wanda , wzięli się i zamknęli, ale gościa z PiS. Nie zrobili by tego, gdyby nie "lewacka" Wyborcza. Ta władza tylko krzyczy, "rozlicza". Skoro nie są w stanie utrzymać w ryzach "swoich" to jak mogą być skuteczni w działaniu ? Propagandą można wojować- do czasu. Własnie ten czas się kończy. Od stycznia ceny dobiją każdego ideowca i roszczeniowca. Nawet flagowe 500 + zje drożyzna, co oznacza, że nawet "socjalni" będą musieli poszukać sobie pracy, aby przeżyć. A wtedy na PiS już nie zagłosują. A MY drugi sort sobie poradzimy, bo nie boimy się pracy !

Do pierdla z nim. Dać mu cele z najlepszą wygłodzoną elitą więzienną.

Chrześcijańskie miłosierdzie typowego miłośnika PiSu. A co z domniemaniem niewinności? Czy będzie jak za Stalina? To by się Wam podobało, prawda, mentalnie jesteście w tamtych czasach. Banda sfrustrowanych nieuków.

"najlepszą wygłodzoną elitą więzienną"? Widać, masz doświadczenie! Po nocce z nimi nie musiałeś nawet na kibelku siadać, bo gónwo samo wylatywało, co nie?

A co z zarzutami dla małego kurdupla, który przez 3 lata wykorzystywał policję do realizacji prywatnych celów. Przekroczenie uprawnień to mało powiedziane.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.