Powiat karkonoski zamiast jeleniogórskiego

Powiat karkonoski zamiast jeleniogórskiego

Jest zgoda Rady Ministrów na zamianę nazwy powiatu jeleniogórskiego na karkonoski. Nastąpi to 1 stycznia 2021 roku.

Jak zapewniał wcześniej starosta jeleniogórski, zmiana nie będzie pociągała za sobą obowiązku wymiany przez mieszkańców powiatu dokumentów tj.: dowodów osobistych, praw jazdy czy dowodów rejestracyjnych.

W sprawie zmiany nazwy powiatu jeleniogórskiego na karkonoski podjęli uchwałę radni powiatu jeleniogórskiego. Wypowiadały się także samorządy wchodzące w skład powiatu (5 było za, 2 wstrzymały się od głosu, 2 były przeciw).

Jak podano w przeprowadzonych konsultacjach społecznych ponad 72 proc. uczestniczących w nich mieszkańców powiatu poparło pomysł zmiany jego nazwy, przeciwne było ponad 22 proc. Pozytywnie w sprawie zmiany wypowiedział się wojewoda dolnośląski.

- Propozycja zmiany nazwy powiatu jeleniogórskiego na powiat karkonoski uzasadniona jest w głównej mierze względami identyfikacyjnymi oraz promocyjnymi. Pozwoli na wyraźne zakreślenie różnicy pomiędzy powiatem jeleniogórskim a miastem na prawach powiatu Jelenią Górą, która nie dla wszystkich obecnie jest czytelna, a także pozwoli uniknąć nieporozumień związanych z myleniem nazwy powiatu jeleniogórskiego na przykład z powiatem zielonogórskim - tłumaczyli inicjatorzy pomysłu o zmianie. - Stanowić także będzie dopełnienie podejmowanych dotychczas wspólnych działań w zakresie promocji oraz umożliwi podejmowanie nowych, ukierunkowanych na rozpowszechnianie i propagowanie folkloru, tradycji, kultury regionalnej oraz budowanie lokalnej tożsamości.

Radni przypomnieli, że współpraca gmin pow. jeleniogórskiego doprowadziła do stworzenia m.in. "Marki Karkonosze", w ramach, której podejmowane są działania promocyjne całego regionu m.in. na targach turystycznych w kraju i za granicą, a zatem zmiana nazwy powiatu byłaby dopełnieniem podejmowanych dotychczas wspólnych działań.

Nie zmieni się skład powiatu karkonoskiego. Wchodzić będą do niego miasta: Karpacz, Kowary, Piechowice, Szklarska Poręba, a także gminy wiejskie: Janowice Wielkie, Jeżów Sudecki, Mysłakowice, Podgórzyn, Stara Kamienica.

Komentarze (25)

Jedno wielkie kretyństwo. Już to pisałem wcześniej, ale powtórzę Nazwa powiatu ugruntowała się przez dziesięciolecia i jest rozpoznawana wszędzie w Polsce. Teraz pomimo zapowiedzi o trwałości wpisów i dokumentów będzie zamieszanie i zapewne dla wygody wprowadzone będzie ujednolicenie więc administracyjnie nakaże sie pod rygorem czegoś tam wymianę tabliczek, dowodów itp. A to koszty. Dla satysfakcji paru wizjonerów. Oj ciągle mam wrażenie że nasi reprezentanci w powiecie jaja sobie robią ze swojego mandatu. A tyle spraw jest godnych zaangażowania się i realizacji.

Kochani wyborcy Trzaska. Nie bierzcie pieniędzy na dofinansowanie wakacji. Co Wam tu jakiś PiS będzie siłą narzucał. Prawdziwy wyborca Rafaua nie bierze nic od PiSu. Żadnych "pińcetów". Jak się dorwiemy do koryta to sami sobie wypłacimy. A co! Za naszych czasów za 500 zł można było kamienicę w Warszawie kupić. A teraz co? Wózek zakupów w Biedronce? Nie bierzcie nic od PiSu. Niech sami sobie jeżdżą w to podkarpackie.

Widać, że komuś odbiło. Zmiana pieczęci, dokumentów, tablic i nie tylko to ogromne koszty, ale kogo to interesuje? Jakiś inteligentny inaczej urzędas chciał się komuś przypodobać wpadając na pomysł, który rodzi tylko koszty.

Europosłowie Europejskiej Partii Ludowej, do której należą m.in. POtargowica I PSL zagłosowali wczoraj w Parlamencie Europejskim za przyjęciem rezolucji która sprzeciwia się porozumieniu zawartemu na Radzie Europejskiej ws. budżetu UE i tzw. planowi odbudowy po epidemii koronawirusa. POtargowica głosuje przeciw rozwojowi Polski a wściekły antypis głosuje na nich - zasada odmrożonych uszu.

Janowice Wielkie w powiecie karkonoskim. No to super, gratuluję. Może jeszcze ogłoście gminy nadmorskimi?

podobnie gmina Jeżów Sudecki

Opinia publiczna od kilku dni zastanawia się, w jaki sposób Donald Tusk skomentuje aresztowanie Sławomira N., który był ministrem w jego rządzie. Szef Europejskiej Partii Ludowej zabrał w końcu głos, ale tylko po to, by napisać, że... jest na urlopie. Jedni urlopują się, bo chcą, inni bo muszą.

Zlikwidowac miasto na prawach powiatu Jelenia Góra

Widać powiat ma za dużo pieniędzy na głupoty

Gmina Podgórzyn, już nie długo przestanie istnieć na mapie. Już wójt się o to postarał.

co to za powiat karkonoski, skoro mieszkańcy gmin Janowice, Jeżów Sudecki, Mysłakowice, Stara Kamienica muszą płacić za wstęp do Karkonoskiego Parku Narodowego...

A teraz nasz kochany prezio zrobi nam województwo i zrobi nam dobrze, zatrudni się kolejne parę tysięcy urzędników i będzie bardzo OK.
Wreszcie ludzie będą mieli pracę, wystąpią małe skutki uboczne - no trochę się podniesie podatki ALE za to jaki prestiż, jelonka znowu województwem !!!

nie podniesie podatki, ale wprowadzi daniny

Podatek to nic innego, jak danina.

Markę Karkonoszy widać w tej trawie w poboczach dróg powiatowych. Celebryta zapomnial o obowiązkach.

Super. Jest tatrzański teraz karkonoski, Jelenią zaorać albo niech przystąpi do powiatu karkonoskiego

Ale na potrzebne rzeczy w powiecie macie pieniądze?

Pozostało zmienić nazwę Jeleniej Góry na Karkonoszowo. Wtedy wszystko będzie logiczne.

Co ma gmina Stara Kamienica, Jeżowa sudeckiego czy Janowic do Karkonoszy? To gminy geograficznie nie mają nic wspólnego z tymi górami.
Zmiana nazwy jest bezsensu, tylko niepotrzebne koszty, ale których oczywiście nie poniosą bezpośrednio z własnej kieszeni inicjatorzy tego absurdalnego pomysłu.

Pomysł k****nów. I taki pozostanie na zawsze. Wymyślili go lokalni politycy. Nie wiadomo jakie będą korzyści ale PiS to zaklepał. Pieniędzy na oczyszczalnie ścieków brakuje, Łomnica zatruwana ściekami. Pieniądze,zamiast na kretyńskie pomysły ze zmiana nazwy należało przeznaczyć na ochronę zdrowia mieszkańców. Kolejna sprawa to brutalne, bezmyślne, kryminalne wycinanie lasów w Kotlinie Jeleniogórskiej. Nie słyszałem by starosta powiatu jeleniogórskiego protestował. Starosta do natychmiastowej dymisji!

Każdy matołek jak nie potrafi dać społeczeństwu ,,chleba" to daję igrzyska. Należy wybudować Koloseum im. starosty. Smutne.

Naprawdę nie mamy innych problemów w powiecie, niż słaba promocja? I co, zrobimy z Karpacza drugie Zakopane? A do czego ściągniemy tutaj turystów- czy ta nowa, cudna nazwa uratuje nasze rozjezdżane ciężkimi maszynami lasy, wleje czystą wodę w nasze wysychające strumienie i rzeki, poszerzy nam drogi dojazdowe, zmniejszy hałdę na wysypisku w Kostrzycy i zanieczyszczenie powietrza zimą, czy stworzy sensowną bazę szkół średnich i branżowych dla naszych nastolatków?

Co ten starosta bierze bo picie nie powoduje takiej degradacji mózgu. Ten urzędasek ma się za jakieś króla czy co? Post-PSL-owy partyjniaczek.
1. Połowa powiatu 'karkonoskiego' nie leży w Karkonoszach
2. Po co promocja powiatu jak nie ma jak dojechać? Droga jest tak zapchana, że nikt więcej nie przyjedzie bo nie ma jak.
3. Konsultacje o których prawie nikt nie wiedział?
Przy okazji wyborów trzeba było zrobić referendum!
p.s.
Mam nadzieję, że urzędy Powiatu karkonoskiego opuszczą teren powiatu Jelenia Góra i zostaną przeniesione do Jeżowa Sudeckiego ...

Super! Nareszcie!

Ależ "wybitne" osiągnięcie powiatowych urzędników, chyba największe w historii tych powiatowych miernot.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.