Pracownicy kultury mają dość

Pracownicy kultury mają dość

Zarabiają średnio na rękę 1800-2000 zł, mają dość wysłuchiwania, jak to gospodarka dobrze się kręci, że średnia krajowa dobija 5 tys. zł brutto. Rozpoczęła się akcja protestacyjna pracowników instytucji kultury, dla których organizatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. - Urząd marszałkowski odmawia nawet rozmów na temat podwyżek. Rozpoczynamy akcję protestacyjną od oflagowania naszych zakładów pracy. Potem protest może zostać zaostrzony – mówi Wojciech Hryniewicz, przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność przy Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. Protest zjednoczył muzyków, pracowników technicznych i administrację.

Bezpośrednią przyczyną przystąpienia do akcji protestacyjnej jest, jak czytamy w oświadczeniu, „brak jakiejkolwiek woli porozumienia dotyczącego podwyżek płac dla pracowników instytucji kultury”. 25 lutego związkowcy spotkali się z Michałem Bobowcem, członkiem zarządu urzędu marszałkowskiego odpowiedzialnym za kulturę,ale w kwestii podwyżek dla pracowników usłyszeli stanowcze „nie”. Związkowcy z Teatru Polskiego we Wrocławiu, Opery Wrocławskiej, Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu, Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, DCF oraz Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy powzięli decyzję o oflagowaniu w proteście swoich instytucji. Apelujemy do władz województwa, aby zajęły się poprawą sytuacji pracowników kultury – mówi przewodniczący Hryniewicz.

 

- Nasze pensje od dłuższego czasu nie wzrastają nawet o poziom inflacji, cóż dopiero mówić o realnym wzroście płac – podkreśla Eliza Kucharska, zastępczyni przewodniczącego MOZ NSZZ Solidarność. Pracownicy jeleniogórskiej filharmonii chcieliby zarabiać choćby 2300-2500 na rękę.

 

Związkowcy podkreślają, że np. w Filharmonii Dolnośląskiej pensje pracowników niewiele odbiegają od najniższej krajowej. - Nas zadowoliłaby kwota podwyżki 500 zł na etat, ale jesteśmy gotowi do rozmów. Problem w tym, że pracodawca nie chce z nami rozmawiać. Będziemy zaostrzać protest do strajku włącznie – mówi Wojciech Hryniewicz. W kilkunastu instytucjach kultury (muzea, teatry, filharmonie) podległych marszałkowi województwa zatrudnionych jest około 1800 osób.

pro2.JPG
fi.JPG
pro.JPG
pro1.JPG

Komentarze (41)

Popieram artystów !!!! Uwielbiam ich grę. Powinni zarabiać minimum dwa razy tyle !! Mówiąc wprost, tyle co glazurnik, malarz, hydraulik czy elektryk. Radni i prezydenci lubią tam sobie promocje urządzać. Powinni się teraz zrekompensować !!

Najgorsze w tym wszystkim, że muzykom "obcięto" wynagrodzenie za ćwiczenie utworów - swoich partii w domu i w filharmonii z dyrygentem. To, z czym występują wymaga przygotowań, adaptacji utworów wedle wizji dyrygenta, ale kogo to obchodzi. Najlepiej brać kasę z drogich biletów, a muzyków olać :/

proponuję zmienić pracę.
podobno w NBP nieźle płacą :P

O pensji elektryka mogą tylko pomarzyć .

Ej Kulturni....zmienić pracę ..czeka Biedronka Lidl Dreaxmeier Dr,Schneider ..i tak dalej a nie dmuchać w puzon całe życie...pić kawkę w gabinecie ..

Praca to nie tylko Biedronka itp.Istnieją też filharmonie,biblioteki,teatry,ośrodki kultury.Ale skąd możesz o tym wiedzieć jak potrafisz tylko czytać ulotki reklamowe i nawet nie wiadomo czy ze zrozumieniem.

Bezpartyjni i PiS rządzą w województwie i nic dobrego z tych rządów nie wynika. Płace w instytucjach kultury to skandal, a oni nic sobie z tego nie robia.

Wcześniej misiu kolorowy było PO. Dlaczego nie podnieśli pensji muzykom, pielęgniarkom, nauczycielom … Dlaczego nie pomogli komukolwiek? Dlaczego z budżetu wyparowały miliardy? Teraz takie misie kolorowe wstają i chcą?

Qrwa, następny o miliardach... Pokaż mi kogoś skazanego za te "miliardy". Na razie to twoi idole z pisu idą na ilość, nie na jakość, ale "im się po prostu należało", co nie?

Pajac w dodatku tępy a co twoj ryży idol zrobił , np nazwał sukcesem kradzież 150 miliardow naszych emerytur z 2 filaru. Piekny sukces !

Jeżeli coś wyparowało to tobie mózg!

Typowa zachowanie dla lewego dziecka - obrażanie. Szanuj czyjeś zdanie dziecino.

Mówisz o obrażaniu kogoś (patrz: kaczyński) czy też o obrażaniu się (patrz: kaczyński)?

Cały czas "bo PO", a kto rządzi i ustala budżet państwa od trzech lat? Podobno kraj jest bogaty i na wszystko jest, bo "wystarczy nie kraść", więc jak z tą kasą?

Naród jest już tak wyjałowiony z kultury , że nie robi to na nim wrażenia.

No, no, Eliza... Ładnie, ładnie... Szarpałbym!

O jakiej kulturze mowa? Mam wrażenie, że dla lemingów zaludniajacych galerie handlowe ważniejszy będzie kolejny gniot Vegi w kinie, niż jakakolwiek kultura.

Filharmonia jest ostatnim bastionem kultury i sztuki w naszym mieście. Trzeba o nią dbać !!

Dziwne że CI od "kultury medialnej" Rydzyka nie protestują .

Nie tylko ich to dotyczy. Inne urzedy tez maja nie wesolo. Inspektoraty ochrony srodowiska rdosie mopsy czy inne. W naszym kraju dobrzezarabia kierownik ktory nicnie robi. A zwyklym daja grosze i zrzucaja odpowiedzialosc

Kierownik jest od stękania, a nie od roboty. Gdybyś tak stękał na wszystkich cały dzień to też byś chciał uczciwie zarabiać.:)

Ludzie nie mają pojęcia, że praca artysty jest piękna, ale czasami bardzo niewdzięczna! Piątek, świątek, wigilia i Boże Narodzenie w pełnej gotowości! Wynagrodzenia są niczym kiepski żart! Ile jeszcze osób zarabia 2000 zł?!

Płytkarz w lutym wziął odemnie na czysto 15tys.a pracy ma tyle że inwestorzy proszą go o terminy za pół roku.Gość nawet nie jest wykształconym glazurnikiem.Współczuję magistrom co zarabiają 1800 i pragną podwyżkę 500zł.Dramat.Jak wyżyć za takie pieniądze kiedy bak paliwa kosztuje 300zł a rata za samochód 3tys. gdzie inne opłaty?

Wszyscy zostańmy glazurnikami. A szkoły, szpitale, kina, teatry, opery zamknijmy i po kłopocie.

Wszyscy zostańmy artystami.

Szkoda, że miasto ma wywalone na to, co się dzieje! Mimo tego, że nie spowodują Filharmonii, powinni zainteresować się jej losem! W końcu nie każde miasto do 100 tyś mieszkańców może pochwalić się takim zapleczem kulturalnym! Ale oni pokazują się na widowni i estradzie tylko przed wyborami! Taka to ekipka...

Szkoda, że miasto ma wywalone na to, co się dzieje! Mimo tego, że nie sponsorują Filharmonii, powinni zainteresować się jej losem! W końcu nie każde miasto do 100 tyś mieszkańców może pochwalić się takim zapleczem kulturalnym! Ale oni pokazują się na widowni i estradzie tylko przed wyborami! Taka to ekipka...

Jak zabieraliśmy kasę z emerytur podnosiliśmy VAT "pinienzy" na nic nie było to wszyscy cicho siedzieli cicho i chwalili, ale jak w Polsce są pieniądze to wtedy są niezadowoleni ciekawy naród.

No właśnie...podejście chyba zgodnie z powiedzeniem..."Gdy słyszę słowo »kultura«, odbezpieczam rewolwer".
A kto to powiedział ?

Dziki kraj. Zamiast urealnić płace tym co pracują lepiej rozdawać łapówki przedwyborcze. Biedny i tak zostanie biedny a rządzący będą mogli dalej opłacać blondynki i łupić budżet.

No łupiło budżet PełO. W sumie nie każdy potrafi zarypać miliardy z naszych składek z OFE.

Pokaż winnych OSKARŻONYCH. Nie potrafisz? To stul pysk. Albo zajmij się podkradaniem z PCK, tak jak twoi idole. Na więcej cię pewnie nie stać.

Sprywatyzować i niech kombinują. Będzie więcej widzów to i pęsje wyższe, a nie do kasy państwowej daj i daj. To że ludzie nie biorą w tym udziału to 2 kwestie
1. Nie mają pieniędzy na tak zwaną kulturę bo zarabiają za mało
2. Repertuar do du..y
Więc od Państwowej kasy wara bo nazwę jak tych co żyją z socjalu

Znalazła się zgraja cwaniaków, chcą socjalizmu, daj i daj, wypłaty z dotacji z moich podatków. Byle co robicie i byle jak macie. Weście się do społecznie użytecznej roboty to więcej zarobicie.

To co według Ciebie powinni robić Ci artyści? Jak ktoś nie przewala kamieni i piasku łopatą, to znaczy że robi "byle co"???

"Weście" i wszystko jasne.

Repertuar jes bardzo dobry. Faktycznie, nie dla gawiedzi ...

Pik kolejny ciemniak po podstawówce zabrał głos. Tak to jest jak się nie wyniosło kultury ani z domu ani ze szkoły.

Może zamiast strajkować warto ściągnąć więcej ludzi do tych instytucji? Jak rzeczony glazurnik nie ma klientów to też nic nie zarabia.

Z artystami jest jak z politologami, nauczycielami, specjalistami od czegokolwiek. Pełno ich a jakość pracy marna. Ocena obywateli jest znana. Na dodatek tworzy się jeszcze wrażenie że ich praca nie dla roboli.
Dlatego wszyscy szukają murarzy, tapeciarzy, glazurników i wszelkich rzemieślników. Bo to ich praca jest najbardziej potrzebna. Ale nie jest lekka.
Taki tancerz, muzyk to przynajmniej musiał uczyć się i ćwiczyć przez długi czas. Ale reszta? Dostała dyplomy i już wymaga i uważa że dojrzały, wykształcony, zna swoją wartość. Właśnie ta wartość jest oceniana. I dlatego takie są ich zarobki. Jak ktoś zdecydował się na takie życie to na co liczył? Na dużą kasę za przeciętność? A strajki teraz to jak nic ustawka polityczna. Jak się okaże że obywatele nie muszą mieć tej kultury to dopiero będzie ból.

k-m, proszę bardzo:
Lewandowski i Bielecki - to oni mnie i nas okradli. Najpierw NFI potem OFE. Wymyślili, okłamali publicznie i okradali. A Tusk okradł wszystkich. Masz winnych. A co ? Myślisz że winny to dopiero jak jest skazany? Stalina też nie skazali - czyli według Twojej racji - nie winny.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.