Premiera "Ślubu" Gombrowicza online

Fot. Zuza Barc

Kto stęsknił się za teatrem, nie może przegapić premiery w Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida. Wprawdzie jeszcze nie na żywo, ale  online, z rozmachem, filmowymi scenami, nowatorskim spojrzeniem. "Ślub" Witolda Gombrowicza obejrzymy 20 grudnia o godz. 19.00. Przedstawienie będzie dostępne za darmo na stronie teatru oraz Facebooku.

Teatr im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze zaprasza na spektakl online "Ślub" Gombrowicza - fikcja czy rzeczywistość?

Spektakl zobaczycie Państwo na facebooku teatralnym oraz na stronie www.teatrnorwida.pl 20 grudnia 2020 r. o godz. 19:00.

Ślub bez teatru jest jak ryba bez wody - tak, bo to nie tylko dramat pisany dla teatru, ale przynajmniej w zamierzeniu swoim, to sama wyzwalająca się teatralność istnienia”, to zdanie z Dzienników Gombrowicza jest dla nas motywem przewodnim w myśleniu o współczesnej realizacji tego utworu. Henryk w naszym ujęciu jest reżyserem miejsca, w najbardziej teatralnym ujęciu, a jego reżyseria nie jest poddana kategoriom racjonalnym, lecz stwarza się, komponuje podług jego działań, emocji i myśli. Stąd Teatr jako przestrzeń gdzie cała materia tkwi w nieustannym dynamicznym potencjale, gotowa by zmienić się w coś zupełnie odmiennego od tego czym była.

Retrospekcje i flashbacki z przeszłości Henryka są naszym spoiwem konstrukcyjnym, którego naczelnym zadaniem jest próba rozdzielenia racjonalnego od irracjonalnego. Ślub bywa interpretowany jako tragedia psychoanalityczna (J. Błoński), w którym niewiedzę musi zastąpić stan posiadania wiedzy, i do tego może właśnie służyć, lub w tym pomagać użycie onirycznego ornamentu, który usadza Henryka w sferze podświadomości. Wydaje nam się, że nie potrzebujemy zamykać Henryka w tak wąskim tropie interpretacyjnym.

Henryk marzy o bezpośredniości, o świecie w którym panują jasne zasady i doskonałe zrozumienie, ale jednocześnie wie, że to niemożliwe. Bo świat jest światem, w którym wszystko zostało Przeinaczone. Wykręcone. Zrujnowane. Wypaczone. Jest to świat po ontologicznej katastrofie. Świat sprzed upadku jest światem niezapośredniczonych relacji, które określają wszystko co jest, i to w jaki sposób jest" - piszą o spektaklu realizatorzy.

 

Obsada: Henryk 1 Filip Toroński Henryk 2 Robert Mania Henryk 3 Dariusz Maj (gościnnie) Władzio 1 Andrzej Kępiński Władzio 2 Piotr Konieczyński Władzio 3 Kazimierz Krzaczkowski Ojciec Jacek Grondowy Matka Iwona Lach Mania Marta Kędziora Kanclerz Anna Ludwicka-Mania Pandulf - Sługa Magdalena Kępińska Szef Policji Agata Darnowska Pijak Elżbieta Kosecka Dostojnik - Zdrajca Małgorzata Osiej-Gadzina

Reżyseria – Karolina Szczypek

Reżyseria filmu – Wojciech Jastrzębski

Dramaturgia – Andrzej Błażewicz

Prace nad tekstem – Paweł Sablik

Choreograf – Tobiasz Sebastian Berg

Muzyka – Karol Osman

Scenografia, kostiumy – Paula Grocholska

Kierownik planu – Zuzanna Barc

Opieka artystyczna – Tadeusz Wnuk

Pion operatorski: Zdjęcia – Rafał Gieroń, Maciej Przedzinkowski, Michał Wawrzonek

Mastershoot – Michał Wawrzonek Ostrzyciel – Rafał Gieroń Montaż - Wojciech Jastrzęski, Michał Wawrzonek

Zgranie dźwięku: LDB Studio Postprodukcja: 8k Studio Kierownik produkcji – Paweł Stefanowicz

Inspicjent – Grażyna Mieczkowska

Koordynacja projektu - Jolanta Adamczyk

Audiodeskrypcja – Fundacja Na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji “KATARYNKA”

Konsultacja i nadzór audiodeskrypcji – Dorota Fruba Promocja i marketing – Małgorzata Popek

Realizator światła – Mieczysław Oleksyk

Realizatorzy dźwięku - Sławomir Sobieski, Krystian Kobus Charakteryzacja-fryzjerka – Małgorzata Spanier Garderobiane – Jadwiga Kotowska, Danuta Maj

Obsługa techniczna sceny – Wiesław Rymarowicz, Daniel Datkun, Michał Dudek, Marcin Świątek, Andrzej Zapała Rekwizytor – Łukasz Dudek

Obsługa instalacji p.poż – Ryszard Pałac Obsługa planu (przygotowanie sceny, garderób, sprzątanie) – Małgorzata Grzech, Grażyna Mrugasiewicz, Maria Karpińska, Małgorzata Wąsowicz

Podziękowania dla Dyrekcji Basenu Miejskiego MOS w Jeleniej Górze za udostępnienie obiektu.

Produkcja: STRIMEO.TV 2020

fot zuza barc.jpg
fot zuza barc1.jpg
fot. zuza barc.jpg

Komentarze (1)

Taka tu cisza. Chyba jednak nikt nie tęskni za teatrem.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.