„Prezent urodzinowy” R. Hawdona na zakończenie sezonu w Norwidzie

Fot.: Teatr C.K.Norwida

Przed premierą w Norwidzie trwają – jakżeby inaczej - intensywne próby! Zaskoczenia nie ma – komedii Robina Hawdona pt.„Prezent urodzinowy”. Robin Hawdon urodził się w 1939 roku w Newcastle-upon-Tyne. Jest bardzo popularnym brytyjskim aktorem teatralnym, telewizyjnym i filmowym. Ponadto jest dramatopisarzem, scenarzystą, powieściopisarzem i reżyserem.

Jego twórczość przyniosła mu uznanie krytyków i publiczności na całym świecie. Po dwudziestu latach kariery aktorskiej skoncentrował się wyłącznie na dramatopisarstwie i reżyserii. Był również dyrektorem The Theatre Royal Bath - najlepszej angielskiej sceny objazdowej.

Podczas przedpremierowego spotkania reżyser Jerzy Bończak i aktorzy występujący w spektaklu, podzielili się wrażeniami z pracy nad spektaklem – oczywiście – pozytywnymi wrażeniami.

„Prezent urodzinowy” Hawdona, to farsa i powinna w zasadzie wzbudzać śmiech i reżyser ma nadzieję, że to się w tym spektaklu uda. Nie zdradził treści sztuki, poza lapidarną informacją, że jeden z bohaterów otrzymuje prezent urodzinowy, który okazuje się bardzo dwuznaczny. Być może po obejrzeniu spektaklu widzowie zaczną się zastanawiać, czy warto taki prezent przyjmować. To wszystko, co o tym spektaklu powiedział. I nic dziwnego – to ma być wciągająca historia, więc nie można zdradzać całej intrygi.

Jerzy Bończak bardzo dobrze wspomina współpracę z zespołem jeleniogórskiego teatru, a że wówczas pracował wyłącznie z aktorkami (przypominamy, wyreżyserował „Osiem kobiet”), więc teraz postanowił popracować także z męską częścią zespołu. „Fajni są” – stwierdził i wyraził nadzieję, że będzie miał jeszcze kiedyś okazję popracować z nimi.

- Jesteśmy rozgrzani. Nie mogliśmy tej naszej energii przelać na widza z wiadomych powodów. Teraz sytuacja zaczyna się krystalizować. Na razie obowiązuje nas jeszcze reżim sanitarny i ograniczenia do 50 procent na widowni, ale wierzę, że już od września będzie inaczej, że będziemy grać dla stuprocentowej widowni. Ta premiera, to komedia – to nam się należy. To był bardzo trudny czas dla nas wszystkich - ludzi sztuki, aktorów i widzów, więc myślę, że tego rodzaju lekka rzecz, która niesie też pewne przesłanie, jest nam potrzebna.

Nie będę zdradzał pointy, ale nam uśmiechu i zabawy nie zabraknie - mówił dyr. Tadeusz Wnuk. Wspomniał także, że przygotowywany jest Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych, który w tym roku odbędzie się w dniach 13 – 15 sierpnia i Jeleniogórskie Spotkania Teatralne, zaplanowane na 2,3,4 i 5 października. Robin Hawdon,

„Prezent urodzinowy”, przekład - Elżbieta Woźniak, reżyseria - Jerzy Bończak, scenografia - Klaudia Solarz, kostiumy - Sylwester Krupiński, opracowanie muzyczne – Marian Szałkowski. Aktorzy: Marta Kędziora, Magdalena Kępińska, Jacek Grondowy, Piotr Konieczyński, Robert Mania. Premiera 12 czerwca

Komentarze (2)

Wygląda na to, że w GRU Polska stała się krajem, do którego wysyła się kandydatów na pierwszy etap selekcji, dopiero kiedy coś tu zdziałają, co jest - jak po raz kolejny widać - wyjątkowo proste, mogą przystąpić do egzaminów wstępnych.

Leszek Miller
@LeszekMiller
Pan minister Dworczyk nie musi się martwić. Przecież Janusz Cieszyński został ministrem od cyfryzacji zatem bezpieczeństwo sieci będzie niezawodne. Co najmniej tak jak respiratory kupione od handlarza bronią.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.