To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Procesje wiernych i utrudnienia w ruchu

Procesje wiernych i utrudnienia w ruchu

Jutro (20 czerwca) ulicami Jeleniej Góry przejdą procesje wiernych uczestniczących w uroczystościach Bożego Ciała.  W tym czasie ruch samochodów będzie wstrzymany.

W związku z procesjami Bożego Ciała chwilowych utrudnień w ruchu należy spodziewać się od około godz. 10.00  do godz. 14.00.

W parafii pw. św. Erazma i Pankracego  procesja wyruszy ok. godz. 10.30. Przejdzie ulicami: Boczną, Konopnickiej, pl. Ratuszowym, Długą, Niepodległości, Wolności i Morcinka. Tam w kościele odbędzie się druga msza święta. Uroczystości zakończą się o godzinie 13. 30. Procesja odbędzie się bez względu na warunki pogodowe. Wierni będą się modlić przy czterech ołtarzach. Podczas każdego z przystanków czyta się po kolei fragmenty ewangelii św. Mateusza, św. Marka, św. Łukasza i św. Jana.

W parafii św. Wojciecha  początek procesji zaplanowano ok. godz. 10. Wierni przejdą ulicami Zabobrza.

W parafii Podwyższenia Krzyża Pańskiego Msze święte w kościele sprawowane będą o godz. 7.00  i 10.00 wraz z procesją do czterech ołtarzy, która wyruszy ok. godz. 11.00.  Procesja przejdzie z placu Kościelnego, ul. 1 Maja, ul. Klonowica, ul. Okrzei do kościoła.

W parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty ok. godz. 12 rozpocznie się msza z procesją do czterech ołtarzy. I ołtarz na pętli ul.Kiepury i Paderewskiego, II ołtarz na skrzyżowaniu ul Kiepury 22 i Wiłkomirskiego 5, III ołtarz na skrzyżowaniu Kiepury 42 i Wiłkomirskiego 9, IV ołtarz na skrzyżowaniu Kiepury 60 Wiłkomirskiego 15 i Sygietyńskiego.

Kościół pw. Jana Chrzciciela -  procesja o godz. 10, przejdzie ulicami Cieplic od pl. Piastowskiego.

Kościół pw. Najświętszego serca Pana Jezusa – msza święta o godzinie 10.30. Po mszy procesja. Trasa procesji jak co roku (ulica Sądowa, Kamiennogórska, Ogrodowa).

 Parafia pw. św. Judy Tadeusza – msza święta o godzinie 9.00, następnie o 11.00 i po mszy procesja (ulice Czarnoleska, Nowa, Jaśminowa i Czarnoleska).

Miłków, parafia pw. św. Jadwigi – msza święta o godzinie 10.00, po mszy procesja (trasa jak co roku, główną ulicą).

Łomnica, parafia pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – msza święta o godzinie 10.30, następnie procesja ulicami wioski. Zakończenie około godziny 12.30.

 

Handel

W Święto Bożego Ciała większość sklepów będzie zamknięta.  Mniejsze sklepy mogą być czynne jedynie wtedy, kiedy za ladą stanie właściciel bądź osoba pracująca na umowę-zlecenie. Czynne także będą sklepy sieci Żabka. Niezbędne towary będzie można także zakupić na stacjach benzynowych, które będą pracować w swoich standardowych godzinach otwarcia.

Komunikacja

Wszystkie autobusy będą kursowały wg niedzielnych rozkładów jazdy. MZK  uprzedza, że w związku z procesjami Bożego Ciała odbywającymi się na terenie miasta Jelenia Góra i gminach ościennych mogą wystąpić opóźnienia i utrudnienia w kursowaniu autobusów komunikacji miejskiej.

 

Boże Ciało to jedno z najważniejszych świąt w Kościele katolickim, w którym wierni wyznają wiarę w obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Boże Ciało zostało ustanowione po objawieniach Julianny z Cornillon (1193-1258) z Francji. W 1209 roku wielokrotnie ukazywała się jej jasna tarcza księżyca z zarysowaną na jego tle ciemną plamą. Zinterpretowano to jako znak, że wśród świąt kościelnych brakuje dnia poświęconego Najświętszemu Sakramentowi. Papież Jan XXII w 1317 r. ustanowił uroczystość Bożego Ciała dla całego Kościoła, a jego termin wyznaczył na czwartek w oktawie Zesłania Ducha Świętego, wypadający zawsze 60 dni po Wielkanocy.

Ta uroczystość liturgiczna ma charakter radosny i dziękczynny. Jest świętem ruchomym, ściśle zależnym od tego, kiedy wypada Wielkanoc.

Od swojego początku charakterystyczne dla Bożego Ciała są procesje. Pierwsza w Polsce przeszła ulicami Krakowa w 1320 roku. Zwyczaj ten przetrwał do dziś, dlatego w ten czwartek ponownie ulicami polskich miast przejdą procesje Bożego Ciała. Jak zawsze pojawią się cztery ołtarze, odświętnie ubrani wierni oraz sypiące na trasie procesji kwiaty dzieci, które w tym roku przystąpiły po raz pierwszy do Komunii.

Komentarze (20)

Średniowiecze

To był nieuku wyjątkowy okres rozwoju cywilizacji. Trzeba było uważać na historii...

Przecież CI manifestanci to schizmatycy !

won z tymi zabobonami za miasto! nie chcę być budzony waszymi zawodzeniami! mam dzień wolny i chcę odpocząć! nic jak wasza religia się tak nie narzuca...

Gdyby nie nasze zawodzenia, kopał byś dzisiaj rów, a tak masz dzień wolny. Uszanuj :)

procesje sresje

bonów srono

Śpij jeden z drugim do 13.potem wstań wyjdź i masz teren dla siebie. Trochę luzu.

masz dzień wolny kołku bo jest święto kościelne, jakby święta nie było to byś zapierda...ł od 7:00

Klechy myślą że jak wyjdą na ulice to pokażą jaki to kościół jest wielki i mocny .
To są ich ostatnie podrygi ,muszą zapłacił za lata krzywd wyrządzonych Bożemu Ludowi.

Pamiętasz hasło "a na drzewach zamiast liści wisieć będą komuniści" ? Czesi im trochę przykrócili, nasi nie. My tych czarnych pasożytów już się chyba nie pozbędziemy, naród mamy g****...

Co ty teraz pislamistow będziesz wieszal. To niczym od stalinistow się nie różni.

Starsi ludzie myślą, że modląc się do księdza, wykupią sobie podniebną parcelę. Ludzie bardziej rozumni, nie zahukani wierzą w Boga, a nie w kościół. Kiedy starsza generacja odejdzie, czasy się zmienią. Nic nie trwa wiecznie.

Święta były są i będą. Ludzie idą w procesji nie dla księdza. Nawet w komunie nikomu to nie przeszkadzało. Co się z narodem naszym stało.

Platforma ich nastawiła w ten sposób. Wrogo do wszystkiego co nie leży w myśli PO. Ta sławna tolerancja wychodzi właśnie w komentarzach. Tolerancja według PO to nienawiść.

Przejdą ,nabrudzą,powyją i kto to później posprząta a mohery już stare przeżarte przez mole sukienki z krępliny wyciągają z szaf by pokazać się na spędzie....

A ja tam lubię ten folklor . Nie poddawajcie się i chodźcie dalej ;). Za kilka lat na takie wydarzenia zaczną specjalnie przyjeżdżać do Polski turyści.Wytrwajcie!

To o czym PiSzesz ma miejsce w Hiszpanii ale tam kościół katolicki przestał odgrywać jakąkolwiek rolę, procesje są naprawdę atrakcjami turystycznymi, Polskę dzieli od tego era

Jeszcze przed przeczytaniem artykułu byłem pewien, że poniżej zobaczę wysyp wypocin czerwonych frustratów. I nie pomyliłem się

Bo oni wierzą tylko w mamonę. Żadnych wartości, żadnej tolerancji, zero empatii, zero zrozumienia. Liczą się stanowiska, kasa i Unia Europejska ( która próbuje nas wykorzystać, ale sieroty pełowskie tego nie ogarną).