Prokurator chce kasacji w sprawie śmiertelnego potrącenia

Prokurator chce kasacji w sprawie śmiertelnego potrącenia

Jest kasacja od wyroku Sądu Apelacyjnego z grudnia 2017 r. w sprawie śmiertelnego potrącenia na pasach pieszego. Uciekający przed policją 18-latek na skrzyżowaniu ul. Wojska Polskiego i Wolności zabił przechodzącego przez przejście 37-letniego jeleniogórzanina. Sąd Okręgowy skazał sprawcę na 20 lat pozbawienia wolności, ale Sąd Apelacyjny obniżył wymiar kary do 15 lat. Z tym ostatnim rozstrzygnięciem nie zgadza się prokuratura.

Do zdarzenia doszło wieczorem 28 stycznia 2016 roku. 18-latek, Wojciech P., z Łomnicy, na parkingu przy ul. Kilińskiego w Jeleniej Górze sterroryzował siedzącą za kierownicą swojego auta kobietę. Strasząc kawałkiem szkła zabrał jej 110 złotych i kazał się zawieźć w kierunku Zgorzelca. W pewnym momencie kobieta uciekła i zawiadomiła policję. Funkcjonariusze skradzione auto zauważyli w Goduszynie. Rozpoczął się pościg ulicami miasta. W jego trakcie Wojciech P. wjechał, na czerwonym świetle na skrzyżowanie ul. Wolności i Wojska Polskiego i śmiertelnie potrącił 37-letniego Rafała K., przechodzącego przez przejście dla pieszych. Po potrąceniu mężczyzny pirat drogowy nie zatrzymał się lecz kontynuował ucieczkę, jadąc pod prąd ul. Sudecką. Tam zderzył się ze skodą octavią. Po opuszczeniu auta próbował jeszcze uciekać pieszo, jednak został zatrzymany przez funkcjonariuszy policji.
Okazało się, że nastolatek już wcześniej popełnił rozboje, przestępstwa przeciwko wolności seksualnej, doprowadził też do zagrożenia katastrofą w ruchu lądowym. Oskarżono go łącznie o siedem przestępstw, a śmiertelne potrącenie na pasach zakwalifikowano jako zabójstwo.
Sąd pierwszej instancji uznał Wojciecha P. za winnego popełnienia wszystkich zarzucanych mu czynów, w tym zabójstwa i w maju 2017 roku skazał go na karę łączną w wymiarze 20 lat pozbawienia wolności.
Wyrok został zaskarżony przez obrońcę oskarżonego, a Sąd Apelacyjny we Wrocławiu, w grudniu 2017 r., obniżył kary jednostkowe i orzekł karę łączną 15 lat pozbawienia wolności. Sąd kierował się przede wszystkim młodym wiekiem oskarżonego.
- Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny skierował do Sądu Najwyższego kasację od wyroku jaki zapadł 19 grudnia 2017 roku przed Sądem Apelacyjnym we Wrocławiu w sprawie dotyczącej zabójstwa, do którego doszło 28 stycznia 2016 roku w Jeleniej Górze. Wojciech P. stanął pod zarzutem zabójstwa, polegającego na tym, że uciekając kierowanym przez siebie samochodem przed pościgiem policyjnym, poruszając się z prędkością nie mniejszą niż 105 km na godzinę, uderzył w przechodzącego prawidłowo po oświetlonym przejściu dla pieszych mężczyznę powodując jego zgon. Prokuratura Rejonowa w Jeleniej Górze zarzucała także 18-latkowi popełnienie rozbojów z użyciem niebezpiecznego narzędzia, przestępstw przeciwko wolności seksualnej oraz spowodowanie niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym – informuje rzecznik Prokuratury Okręgowej Tomasz Czułowski.
- W tej sytuacji, Prokuratura Rejonowa w Jeleniej Górze, skierowała za pośrednictwem Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze wniosek do Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego o skierowanie kasacji do Sądu Najwyższego.
Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny podzielił argumenty Prokuratury Rejonowej w Jeleniej Górze i skierował do Sądu Najwyższego nadzwyczajny środek zaskarżenia domagając się uchylenia wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania w postępowaniu odwoławczym. W kasacji wskazano między innymi, że kara 15 lat pozbawienia wolności orzeczona przez Sąd Apelacyjny we Wrocławiu jest rażąco niewspółmiernie łagodna w stosunku do stopnia społecznej szkodliwości czynów i winy oskarżonego. Prawidłowo ustalając stan faktyczny, Sąd Apelacyjny w sposób niedostateczny uwzględnił liczne okoliczności obciążające oskarżonego, a zbyt dużą wagę przyłożył do jego młodego wieku i uprzedniej niekaralności. Według Prokuratury, powyższe nie uzasadnia wymierzenia za zbrodnię zabójstwa i szereg innych przestępstw kary w wymiarze zbliżonym do najniższego przewidzianego w ustawie karnej za tego rodzaju czyny.
 

Komentarze (4)

Oby interwencja Ministra Sprawiedliwości okazałą się skuteczna, bo ten wyrok wygląda jak kolejna kpina i pogarda w stosunku do społeczeństwa ze strony "nadzwyczajnej kasty"? Młody wiekiem i dlatego za siedem przestępstw w tym zabójstwo ma być traktowany łagodnie?!To nie był przypadek, bo ten Wojtuś aniołkiem nigdy nie był i już od wielu lat sprawiał spore problemy wychowawcze, więc nie rozumiem tego łagodnego traktowania.

PO to rozumie i będzie wnosiło o kasację...

PO to rozumie i będzie wnosiło o kasację...

Z takim obniżeniem wymiaru kary zapewne nie zgodzi się nie tylko prokuratura, ale też zasadnicza większość społeczeństwa. Dziwna jest wyrozumiałość sądów dla bandyctwa i zwyrodnialstwa. Nie wierzę w resocjalizację takich indywiduów i jak najdłuższa izolacja jest jedynym rozsądnym wyjściem.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.