Przekształcenie własnościowe. Duża bonifikata dla jeleniogórzan

Przekształcenie własnościowe. Duża bonifikata dla jeleniogórzan

99–procentową bonifikatę w opłatach za przekształcenie prawa wieczystego użytkowania w prawo własności planuje wprowadzić prezydent Jeleniej Góry. To jedna z największych ulg w Polsce. W Warszawie bonifikata wynosi 98 procent, we Wrocławiu 90 procent.

Projektem uchwały w sprawie bonifikaty jeleniogórscy radni zajmą się na najbliższej sesji.

Ulga dla gruntów komunalnych

- W moim projekcie będzie to bonifikata w wysokości 99 procent - zapowiada Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry. 

Przypomina jednak, że uchwała Rady Miejskiej dotyczy jedynie nieruchomości posadowionych na terenie działek będących własnością komunalną.

60 procent dla gruntów Skarbu Państwa

W przypadku obiektów na gruncie Skarbu Państwa obowiązują inne regulacje.

Mimo wniosków samorządów, by Skarb Państwa także stosował możliwie wysoką bonifikatę, ulga na gruntach państwowych sięga tylko 60 procent.

-W praktyce oznacza to, że nie można zachować równości praw wobec mieszkańców Jeleniej Góry mieszkających na terenach komunalnych i Skarbu Państwa – wyjaśnia prezydent.

Duża bonifikata w Jeleniej Górze

1 stycznia 2019 r. prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe zastąpiło prawo własności tych gruntów. Za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności w pierwszym roku przysługują jednak dopłaty.

Na gruntach Skarbu Państwa ustawowo bonifikata wynosi 60 proc., ale samorządy mają możliwość wprowadzenia własnych ulg.  Najczęściej samorządy przegłosowują 60 proc. bonifikaty. Na tak duże, jak będą w Jeleniej Górze, decyduje się niewiele miast. W Warszawie wprowadzono 98 -procentową bonifikatę, we Wrocławiu- 90-procentową. Są miasta, gdzie do tej pory wcale nie ma ulg np. w Gorzowie Wielkopolskim czy Toruniu.

Ustawa przekształceniowa

Ustawa umożliwia przekształcenie we własność gruntów na rzecz właścicieli domów jednorodzinnych i samodzielnych lokali położonych w budynkach wielorodzinnych wraz z budynkami gospodarczymi, garażami i innymi obiektami budowlanymi i urządzeniami budowlanymi umożliwiającymi prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków mieszkalnych.

Przekształcenie staje się automatycznie, nie trzeba chodzić do żadnego urzędu, nie można z tego zrezygnować. Przekształcenie jest odpłatne. Można uiszczać opłatę co roku przez 20 lat lub wnieść opłatę jednorazowo i wówczas w przepisach określono wysokość bonifikaty.

60 proc. bonifikata ustawowa obejmuje przekształcenia użytkowania na gruntach Skarbu Państwa. Jak się oblicza, z nowych przepisów skorzysta blisko 2 mln właścicieli mieszkań i domów,którzy mają umowy użytkowania ustanowione na gruntach samorządowych oraz około 500 tys.na gruntach Skarbu Państwa.

Najpóźniej w ciągu roku od przekształcenia prawa użytkowania wieczystego stosowne zaświadczenia mają być wysyłane na adres, który współużytkownicy wieczyści wskazali w ewidencji gruntów i budynków.

Komentarze (8)

Super Panie Prezydencie

a czy wiadomo ile bedzie kosztowała opłata za przekształcenie prawa wieczystego użytkowania w prawo własności? Jeśli wniosę taką opłatę to czy dalej będę płacić podatek od nieruchomości za budynek na ziemi której będę właścicielem? czy dalej będę musiała składać wniosek o pozwolenie na budowę budynku jeśli stanę się właścicielem ziemi. Śmierdzi mi to jakimś przekrętem, czyżby szukamy pieniędzy do łatania dziur w budżecie?

przekształcenie nie zwolni ciebie z podatków,te najprawdopodobniej wzrosną.Warto aby w tym zakresie pan Łuzniak sie pochwalił czy tez wypopowiedział

użytkownik wieczysty opłaca podatek za grunt i jak stanie się właścicielem nadal będzie go opłacał. Tu się nic nie zmienia. Natomiast po przejęciu gruntu na własność nie będzie już musiał płacić "dzierżawy" czyli opłaty w wysokości mniej więcej 1/100 wartości gruntu co rok. Jeżeli bonifikata ma wynieść 99 procent to za wartość dzierżawy dostanie go na własność. Wydaje się to być bardzo korzystne. Możliwe jest jednak że ten przepis "porządkujący" jest preludium do wprowadzenia nowego podatku katastralnego( np.ok. 2 procent wartości nieruchomości ) wówczas okaże się że działa na minus. zobaczymy jak będzie. Z tego co mówiono z podatku katastralnego maja zwolnić 1 nieruchomość mieszkalną wraz z działką ale za każdą następną już Morawiecki będzie naliczał podatki pod hasłem wyrównywania szans biednych z bogatymi :)

w tej sytuacji nie cieszcie sie za bardzo, bo jest to działanie celowe i przemyslane i miasto wydoi z was wszystkich kase w podatku i sie osramy

Hit na dzisiaj: LP-Forever For Now

To sie Radny druh dobrodziej emeryt Ładzinski ucieszy,,,,,i ułoży na lata...

I co na to pani Zakrzewska z Kowar? Może warto wziąć przykład, a nie tylko zarabiać

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.