„Przemytnik” na lato - rozkład jazdy

Do korzystania z "Przemytnika" zachęca Lenka Brożowa z Informacji Turystycznej w Malej Upie

Od lipca rusza cyklobus łączący Przełęcz Okraj z Kowarami i Karpaczem. To czeska inicjatywa, gminy Mala Upa. Eksperymentalna próba skomunikowania systemu tras rowerowych po obydwu stronach granicy. W każdą wakacyjną i wrześniową sobotę z Pomeznich Boud do kościółka Wang będą ruszać dwa takie kursy (o 9.00 i 16.00, kursy powrotne spod Wangu – o 10.00 i 17.00). Po drodze będzie osiem przystanków, w tym przy kowarskim Parku Miniatur i smażalni ryb. Cyklobus ma prześmiewczą nazwę Paserak (przemytnik).

- Jakiś czas temu zgłosili się do nas Czesi w sprawie uruchomienia takich kursów. Razem z burmistrzem Karpacza przyklasnęliśmy pomysłowi. Wskazaliśmy miejsca przystankowe i zadbaliśmy o informacje w tej sprawie – mówi Bożena Wiśniewska, burmistrz Kowar.

Bilety bez względu na ilość przystanków kosztować będą 8 zł dla dorosłych i 4 dla dzieci (opłata za rower – 4 zł). Płacić też będzie, oczywiście, w czeskich koronach.

- Przypuszczam, że z tej oferty korzystać będą tylko rowerzyści z naszej strony. Będą zjeżdżać w dół na polska stronę a wracać będą cyklobusem – mówi Lenka Brożowa z Informacji Turystycznej w czeskiej Malej Upie. Dodaje, że transgraniczne cyklobusy miały ruszyć jeszcze w maju, ale załatwianie formalności okazało się bardziej czasochłonne niż przypuszczano. Lenka Brożowa wskazuje też, że pewnym ograniczeniem jest ograniczenie tonażu po polskiej stronie. Większe autobusy jeździć tu nie mogą. W grę więc wchodzą jedynie 20-osobowe busy. Na początek to nie przeszkadza. Gdyby jednak „Przemytnik” z czasem zyskał popularność będzie pewien kłopot z dostaniem się. Bożena Wiśniewska zapowiada, że jeśli cyklobus będzie się cieszył dużym zainteresowaniem, to będzie rozważane zwiększenie ilości kursów i rozszerzenie oferty na inne dni.

Mala Upa to duży „węzeł” turystyki rowerowej. Docierają tutaj cyklobusy z całych Karkonoszy - z Harrachova, Trutnova i innych miejscowości. Stąd wielu rusza na trasy rowerowe.

ROZKŁAD JAZDY CYKLOBUSA "PASERAK":

kursy odbywają się w soboty w miesiącach lipiec, sierpień i wrzesień:

nazwa przystanku -  godziny odjazdu

Pomezní Boudy / Przełęcz Okraj 9.00 16.00
Kowary – Park Miniatur – ul Zamkowa 9.28 16.28
Kowary – Dworzec – ul Dworcowa 9.32 16.32
Ściegny – Smażalnia Ryb Flipper 9.40 16.40
Karpacz Dolny 9.46 16.46
Karpacz – ul Parkowa 9.50 16.50
Karpacz – Biały Jar 9.54 16.54
Karpacz – Wang 9.58 16.58


Karpacz – Wang 10.00 17.00
Karpacz –Biały Jar 10.04 17.04
Karpacz – ul Parkowa 10.08 17.08
Karpacz Dolny 10.12 17.12
Ściegny – Smażalnia Ryb Flipper 10.18 17.18
Kowary – Dworzec – ul Dworcowa 10.26 17.26
Kowary – Park Miniatur – ul Zamkowa 10.30 17.30
Przełęcz Okraj / Pomezní Boudy 10.58 17.58


Szczegółowy rozkład jazdy "Przemytnika" także w  "Nowinach Jeleniogórskich" z 30 czerwca 2015. 

Komentarze (5)

A u nas w Polsce...

fajnie ze mamy takich zaradnych sasiadow.... bez Czechow i niemcow...bylibysmy druga Albania :(
to oni napedzaja nasza gospodarke

To wszystko załatwił Pan Janusz Kowalski ps Baca
gospodarz Amelkowej Chaty na Okraju.

"Lenka Brożowa wskazuje też, że pewnym ograniczeniem jest ograniczenie tonażu po polskiej stronie."

W Polsce generalnie jest problem z OGRANICZENIEM oraz kompletną INDOLENCJĄ decydentów... siedzą całymi rodzinami po urzędach i pierdząc w stołki popijają ze szklanek w słomianych koszyczkach kofeinową lurę i tak do emeryturki o ile ich wcześniej żylaki i hemoroidy od tego siedzenia i pierdzenia pod siebie nie zabiją.

Szkoda że władze nie pOmyślą żeby w sezonie połaczyć karpacz z Pecem pod Snieżką ,można by wtedy nowym z Pecu wyciągiem wjechać na Snieżkę i wrócić do Karpacza . Aktualnie ktoś musi się poświęcić żeby dowieżć towarzystwo do wyciągu i wrócić na polską strone

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.