Przybywa zakażeń. W jednym powiecie dramatycznie.

infografiki: serwis rządowy, stan z 6 marca

Gwałtowne wzrosty ilości zakażeń w ostatnich dniach nie omijają Dolnego Śląska, gdzie w poprzednich dniach diagnozowano powyżej 1000 nowych zachorowań, a dziś było potwierdzono ich 909. W regionie jeleniogórskim, na razie, w skali województwa te przyrosty są najniższe. Z jednym wyjątkiem – powiat kamiennogórski jest dziś (niedziela, 7 marca) powiatem z największym przyrostem zakażonych w Polsce.

Dzisiejsze potwierdzone zakażenia w powiatach regionu to: 6 w powiecie bolesławieckim, 16 wkarkonoskim, 32 w Jeleniej Górze, 2 w lubańskim, 3 w lwóweckim i 9 w zgorzeleckim. Razem to 78 przypadków. Do tego jednak trzeba dodać 55 przypadków z powiatu kamiennogórskiego. To niewiele mniej niż w pozostałej części regionu.
W powiecie kamiennogórskim takie wzrosty utrzymują się już od kilku dni. Dzisiejszy wskaźnik zakażonych na 10 tys. mieszkańców wynosi dla Kamiennej Góry 12,77. W skali Polskie tylko pięć powiatów ma współczynnik powyżej 10,3: legionowski 11,99; lęborski 10,9; mławski 10,77; piaseczyński 10,44. Dla porównania w Jeleniej Górze, która ma drugi po powiecie kamiennogórskim najwyższy wskaźnik w regionie, wynosi on 4,06. W powiecie karkonoskim to 2,52. W najlepszej sytuacji pod względem zachorowań, w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców, jest powiat lubański. gdzie wskaźnik wynosi 0,37.
W kamiennogórskim magistracie odbyła się narada samorządowców i medyków szukających rozwiązania dla tej dramatycznej sytuacji. Celem numer jeden jest zintensyfikowanie szczepień, których – w przeciwieństwie do ilości zakażeń – przeprowadzono najmniej w regionie, bo niewiele ponad 3,5 tys.
Pytaliśmy rzecznika urzędu, Rafała Święckiego, czy są jakieś hipotezy o przyczynach tego gwałtownego wzrostu zakażeń. Przyznał, że to zagadka.
- Można było podejrzewać, że aktualne wzrosty mogą być spowodowane zmniejszeniem obostrzeń w turystyce. Ale przecież powiat kamiennogórski do najpopularniejszych, do tego w powiecie karkonoskim, podobnie jak w tatrzańskim , czy nowotarskim takiego przyrostu nie ma. Inny kierunek, to granica z Czechami i ruch pracowniczy. Ale znowu nie potwierdza tego sytuacja w powiecie zgorzeleckim i innych przygranicznych miejscowościach – mówi rzecznik. - Na pewno jednak wpływ na to ma niski przyrost zaszczepionych. Szczepienia na poziomie kilkudziesięciu tygodniowo na pewno nie zahamują tej lawiny. Wspólnie, samorządowcy i medycy, wystąpimy o zwiększenie przydziału szczepionek dla powiatu, ale czy się uda? Starania burmistrz Lubawki, Ewy Kocemby o uruchomienie dodatkowego punktu szczepień w tej gminie nie przyniosły rezultatu.
Mimo, że porównywalnie w regionie, z wyjątkiem powiatu kamiennogórskiego, sytuacja pod względem ilości zachorowań nie jest dramatyczna, to jednak z leczeniem ciężkoobjawowych chorych na miejscu jest już duży kłopot. W szpitalach brakuje miejsc. Nie ma ich w Bolesławcu, Lubaniu, Jeleniej Górze. Chorzy wożeni są nawet do Wrocławia.
Niestety to skutek zakażeń nowymi mutacjami koronawirusa, które są bardziej zjadliwe i większy odsetek chorych trafia do szpitali, co skutkuje brakiem miejsc – tłumaczą lekarze.


 

Przybywa zakażeń. W jednym powiecie dramatycznie.
Przybywa zakażeń. W jednym powiecie dramatycznie.

Komentarze (12)

I zapędzili "gadzinę" do limuzyny o zaciemnionych szybach. Zaciemnionych, aby jedna przewożona komórka umysłowa nie naświetliła się. Nie wymieniam tu komputera pokładowego. Rolnicy chcieli zapytać: "Premierze, jak żyć" a on? A on, uciekając pokazał "mateuszową rzyć". Bohater powstań, wojen, rewolucji a salwował się rejteradą, jak tchórz? Stefek Burczymucha? Pinokio.

U ciebie choroba się pogłębia współczuje jak by coś to mogę skrócić twoje męki wtym okropnym kraju

W Kamiennej Górze nie wieżę w koronowirusa, wieku chodzi bez maseczek, wielu nie pamięta o dystansie a w niedziele kościoły mają frekwencję jak za dawnych dobrych czasów.

1) brak maseczek wide dziś na giełdzie.2)Jednorazowe od tygodnia nie zmieniane ,w Lidlu 10 szt. chyba 4 zł. tyle co piwo a za paczkę papierosów na cały tydzień.3)Starzy ,starsi nie wierzą a wierzą w leczeniem wódą .

Piwo w Lidlu kosztuje 2zł a jak jest promocja to jeszcze taniej.Albo 8 piw w cenie 4. Wiem bo jestem alkoholikiem. Najlepsza faza jak zjem tabletki psychotropowe i zapije piwem.

Jeżeli w trutnovie czeskim jest najgorsza sytuacja w europie i cala masa mieszkańców powiatu tam pracuje codziennie dojeżdżając to chyba odpowiedź nie jest trudna dlaczego tak się dzieje

JG 32 i powiat 16 to mi wychodzi 48, raczej dużo.

jest sezon grypy....te wasze badania na koronkę są są tak wiarygodne jak wygrana w totka. Pozytywny w środę, negatywny w sobotę

Maseczkowcy, wybiła wasza godzina, schronić się do kanałów, zaspawać włazy.

COVID to nie bajka łapiesz i zdychasz, o teście zapomnij bo czeka cię izolacja 10 dni i antybiotyk. Po 10 dniach jak będziesz chciał test to drugi antybiotyk, a może 3 - z rozpędu dają dwa odrazu na Phone wizycie. Więc jakie test i gdzie? W tej chwili Połów dyrchla w mieście.

Cześć ciemny ludku,religia ci mózg wypaliła.
Przy covidzie nie podaje się antybiotyków pacanie z Kłaja a może z Pcimia.

Tobie nie mogę dać plusa, a głąba powyżej zminusować - zablokowali. Odwrotnie można.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.