Radni przegłosowali wyższe ceny za odbiór śmieci

Radni przegłosowali wyższe ceny za odbiór śmieci

Zgodnie z przewidywaniami na dzisiejszej sesji (środa, 10 lipca) jeleniogórscy radni przegłosowali uchwałę podnoszącą wysokość opłat za odbiór śmieci. Od 1 września mieszkańcy będą płacić 27 zł miesięcznie od osoby, jeśli segregują odpady i 54 zł od osoby, jeśli ich nie segregują.

To podwyżka o 80 proc. stawek za odbiór odpadów segregowanych (obecnie 15 zł) i o ponad 100 proc. dla odpadów zmieszanych (obecnie 25 zł). Bardziej dolegliwa podwyżka dla mieszkańców, którzy nie segregują odpadów, to skutek niedawnych zmian ustawowych. Zobowiązano w niej samorządy do wprowadzenia dla takich osób minimum podwójnej, a maksymalnie poczwórnej stawki bazowej.
Za przyjęciem uchwały głosowało 12 radnych Koalicji Obywatelskiej, przeciw uchwale zagłosowało 6 radnych opozycyjnych.
Władze miasta i prezes MPGK przedstawili wiele argumentów uzasadniających wprowadzone podwyżki. W Jeleniej Górze opłaty nie były zmieniane od 2013 r., a w tym czasie koszty zagospodarowania odpadów rosły, w ostatnich miesiącach lawinowo. Wzrosły ceny prądu, paliw, opłaty środowiskowe, płace, wyższe są koszty przyjmowania odpadów przez składowisko w Kostrzycy. Do tego rośnie też ilość zbieranych śmieci, a ilość deklaracji śmieciowych nie wzrasta. Z drugiej strony maleje (z przyczyn koniunkturalnych) ilość odpadów, które można sprzedawać. W efekcie opłaty wnoszone przez mieszkańców nie wystarczają na zagospodarowanie odpadów, a systemowym założeniem polityki śmieciowej w Polsce jest finansowanie zagospodarowania odpadów przez tych, którzy je wytwarzają (czyli mieszkańców). Samorządom nie wolno finansować tej działalności z innych źródeł niż opłaty.
Radni opozycyjni zdecydowanie sprzeciwiali się zmianom, a nad niektórymi ich uwagami warto się chyba zastanowić. To np. głos Huberta Papaja, podnoszącego że przy propozycji podwyżek wiele się mówi o wzrostach kosztów, a nic o tym, co przez ostatnie lata gmina zrobiła i co zamierza zrobić by obniżyć koszty zagospodarowywania odpadów. Trudno też nie przyznać racji Mariuszowi Gierusowi, który zauważył, że poza systemem opłat pozostaje duża grupa mieszkańców oraz obcokrajowcy napływający do Jeleniej Góry, a brak informacji o działaniach, które skłoniłyby ich do płacenia. Był też propozycja Mariana Dębskiego (poparła ją Gabriela Zawiła), by wprowadzić system ulg (np. na bazie Karty Dużej Rodziny) dla rodzin wielodzietnych i najuboższych.
W kontekście tych głosów ważne były zobowiązania prezydenta Łużniaka. Prezydent obiecał ewentualne obniżenie stawek, jeśli obecnie wprowadzone (ich wysokość określono na podstawie szacunków) okażą się nadmierne. Zapowiedział też, że w miarę możliwości zostaną wprowadzone ulgi dla rodzin wielodzietnych (choć z zastrzeżeniem, że różnicę będą musieli sfinansować pozostali mieszkańcy). Miasto chce też zrobić wszystko, żeby jak najwięcej mieszkańców płaciło za odbiór śmieci. Temu ma służyć abolicja dla tych, którzy nie płacili, a po jej ogłoszeniu złożą deklaracje śmieciowe, zaś opornych mają wyłapać zespoły kontrolne złożone m.in. ze strażników miejskich i urzędników.
Na sesji pojawiła się dość liczna grupa mieszkańców z jasnym postulatem „Stop podwyżce cen śmieci”, co oczywiście nie wpłynęło na wyniki głosowania przeprowadzonego po trzech godzinach dyskusji.
 

Komentarze (30)

Poseł Marzena Machałek powinna na posiedzeniu Rady Miasta bronić mieszkańców przed 100 % podwyżką. Niestety, ona tylko siebie potrafi bronić.

Pani Machałek powiedziała w telewizji, że są przekonani, że NIGDZIE, dla NIKOGO nie zabraknie miejsc w szkołach średnich. Są PRZEKONANI, nie że WIEDZĄ o tym.

Marzena Machałek często wykazuje się niewiedzą. Przykład: Polecam artykuł o Machałek na Wirtualnej Polsce "Kompromitacja wiceminister edukacji. Internauci: to skandal"

Pisanie komentarzy i odpowiadanie na nie to rozdwojenie jaźni, czyli osobowość wieloraka - psychiatria się tym zajmuje.

Bzdury. Miejsca są tylko jak ktoś z prowincji pcha się do dużego miasta to tam robi się tłok.

Se wybraliśta, to teraz mata!
A to jeszcze nie koniec (podwyżek)...

Panie Łużniak?, to niech Pan już -ewentualnie...- obnieży stawki, gdyż szacunki na podstawie których to wyskokość stawek JUŻ OKAZUJĄ SIĘ NADMIERNE!!!
No ale, niestety już jest wszystko w tabelkach-prawda?
No i są ważneijsze sprawy, np.otwarcie kolejnego ronda -prawda?

Panie luzniak a co ludzie maja zrobić ze swoimi dziećmi które wyjechały za granicę a są zameldowane, wymeldowac żeby nie płacić, a starsi ludzie co mają niskie emerytury bo kolesie prezesi z takimi zarobkami spokojnie zapłacą podwyżka o 100% to jest karygodne rozumiem 30% jeszcze takich cwaniaków w jelonce mieszkańcy nie uswiadczyli

Skoro dziecko wyjechało to nie podaje się go w deklaracji.Jeżeli ktoś nie mieszka to po co płacić.Zameldowanie nic nie ma do tego ile osób faktycznie zamieszkałych podajesz w deklaracji.

wielodzietni będą wiedzieli na co wydawać 500+

Za 500+ i inne szaleństwa płacą wszyscy i to jeszcze nie jest koniec.

Biedne lasy - teraz jeszcze więcej śmieci tam wyląduje!!!
Ale ktoś musi zapłacić za te wszystkie "pincet +".
Kiedy poprzednio rządził PIS, też wszystko drożało

Typowe dla KO - podnoszenie podatków , cen, czynszy. Kogo wy wybraliście na włodarzy Jeleniej Góry? To tak jakby nałożyć sobie sznur na szyję i powoli zaciskać. W Warszawie jest to samo - obiecanki przed wyborami, a po wyborach Trzaskowski i jego koryto podwyższają opłaty i "zapominają" o tym co obiecali mieszkańcom. Brawo dla debilnego elektoratu.

Typowe dla pisowców jest, ze ciemny lud taki jak kalmar, bezmyślnie powtarza kłamstwa z partyjnej tvpis

od trzech lat rządzi PIS, to w tym czasie zostały podpisane zmiany w ustawach i rozporządzeniach czego efektem dziś są tak duże podwyżki w skali całego kraju a efektem ubocznym jest kryzys w branży recyklerów odpadów gdyż wiele firm nie było lub nie jest wstanie ponieść tak wysokich inwestycji kosztów dostosowania. Zabezpieczenia roszczeń (często to są miliony złotych dla firm i składowisk odpadów), monitoring wizyjny,dostosowanie firm w bardzo krótkim czasie do nowych wymogów, nowe pozwolenia, wzrosty opłat za składowanie, zmiana sposobu zagospodarowywania frakcji wysokoenergetycznych,(na zachodzie proces trwał blisko 10 lat), do tego wzrost nośników energii, płacy minimalnej, ceny paliw czy opłat środowiskowych. Co zrobiono? Beznamiętnie przerzucono koszty dostosowania na podmioty, samorządy i społeczeństwo. Tak przez trzy lata PIS i podejmowanych przez decydentów decyzji dziś jest to co jest i nie jest to koniec podwyżek! To nie jest wina samorządów że muszą budżet zamknąć w ilości pobranej opłaty od mieszkańców lecz przepisów, które taki obowiązek narzucają. Warto przypomnieć że w trosce o nasze finanse domowe nikt z obecnych samorządowców PIS nie zagłosował przeciw. Taka drobna konkluzja na koniec: chyba ktoś z nami nie jest szczery...
pozdrawiam

ko**** senatora robie to z jego zdjęciem

Jak zwykle nie głosował Ładziński może pora zrezygnować i przekazać temu ten kto chce pracować w radzie a nie być figurantem....

Gdzie są KODziarze? Dlaczego nie było żadnego przedstawiciela jeleniogórskiego KOD na wczorajszej sesji Rady Miasta? Dlaczego nie protestują? Czyżby miejscowi KODziarze zgadzali się z podwyżkami jakie zafundowali mieszkańcom lokalni POwscy włodarze?

Noo jasne, faktycznie, pomyślałem i olśniło mnie. Przecież KOD nie będzie organizował protestu przeciwko POwskim władzom, które nie raz od 2016 roku wspierały ich w czasie antyrządowych demonstracji.

Qrwa, inteligent...

Sam jesteś lodziarz.

dobże ze stara podała tylko jednom osobe w deklaracji to spoko mi nie zabierze z mojich piniendzy a ona i tak chyba targa siano z mopsu na rachunki . trza kombinować to i na kustosza albo argusa jest

Wszystko drożeje. Polityka gospodarcza dojnej zmiany zbiera swoje żniwo.

Na terenie dawnego basenu Rakownica coraz to jakies bmw lub inne modne marki wjeżdżaja i ich szanowni właściciele myja auta w strumyku oraz pozostawiaja co sie da. Miasto ma to w d.... Łużniak tam nie mieszka.

A ty jak zwykle ślinisz się przed monitorem... Chusteczki przygotowałeś?

Artykuł jasno oznajmia, że za podwyżką cen śmieci głosowali tylko ci z Koalicji Obywatelskiej. Koalicja Obywatelska po raz kolejny zafundowała mieszkańcom podwyżki. Czy elektorat tego koryta jest dumny?

A co z ludźmi wynajmującymi swoje mieszkania kilkuosobowym rodzinom . Płacą tylko za 1 osobę a reszta wcale nie płaci. Służby powinny zweryfikować deklaracje śmieciowe , wtedy może się okazać , że jest nas 90 tysięcy a nie 62 tys.

A czy Ukraińcy pracujący na czarno i mieszkający na terenie gminy płacą za śmieci?Przecież jest ich już tylu i również produkują śmieci.Gdyby i oni płacili może podwyżki nie byłyby konieczne.

500+ brać łatwo, ale po 6 latach bez podwyżki ciężko przetrawić, że aż 12 zł miesięcznie trzeba będzie wydać?! Stop zacofanym pisiorom, wyjedźcie na Podlasie/Podkarpacie tam wasze miejsce.

Chyba nigdy tam nie byłeś? Teraz Jelenia to jak przysłowiowa dziura zabita de****i przy niektórych miastach Podlasia czy Podkarpacia.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.