Ratują w górach nieodpowiedzialnych turystów

Fot. GK GOPR

Mimo apeli o pozostawanie w domach, mimo zamkniętych schronisk, w górach turystów nie brakuje. Także tych nieodpowiedzialnych, którzy wchodzą na niebezpieczne szlaki lub uprawiają ryzykowne sporty. A to oznacza akcje ratunkowe prowadzone przez ratowników Grupy Karkonoskiej GOPR. Tylko wczoraj (14 marca) przeprowadzili dwie takie akcje.

- Przeprowadziliśmy dwie techniczne akcje ratunkowe. W Karkonoszach 5 ratowników ewakuowało turystę, który zsunął się około 80 metrów w Rynnie Śmierci na zboczu Śnieżki. Mężczyzna nie był w stanie samodzielnie wrócić na szlak. Po wyposażeniu w raki i przy asekuracji ratownika został wyciągnięty przy użyciu technik linowych. W Świeradowie na Stogu Izerskim zespół ratowników ewakuował paralotniarza, który w trudno dostępnym terenie zawisł na drzewie informuje GOPR.
I apeluje:
- Pomimo zaleceń pozostawania w domach, wiele osób wyruszyło dziś na górskie szlaki. Dołączamy się do apelu „zostań w domu”. Odpalcie zdjęcia z narciarskich i wspinaczkowych wyjazdów, zaplanujcie nowe trasy, linie zjazdów, drogi, zróbcie przegląd sprzętu. Im więcej nas będzie w domach tym szybciej wrócimy na szlaki….

GOPR.jpg
gopr4.jpg
gopr5.jpg
gopr6.jpg

Komentarze (8)

W górach też niszczą przyrodę. Przykładowo wycieli niedawno zdrowe drzewo przy Pizzeria Habanero w Szklarskiej Porębie przy ulicy 1 Maja 22.

Bez zezwolenia nikt nie wycina drzew. Musiało stwarzać zagrożenie.

Wycięto zdrowe drzewo przy Pizzerii Habanero w Szklarskiej Porębie przy ul. 1 Maja 22. Rosło wiele lat, to drzewo.

Drzewa produkują darmowy tlen.
Jedna 60 letnia sosna wydziela tyle tlenu ile zużywają 3 osoby, a hektar lasu zaspokaja potrzeby 45 osób,
Zdrowe 10 m wysokie drzewo produkuje średnio ok. 118 kg tlenu rocznie, człowiek zużywa go 176 kg – dwa drzewa średniej wielkości zaspokajają potrzeby jednej osoby,
100-letni buk „wytwarza” w ciągu godziny 1200 litrów tlenu – taką ilość jest w stanie „wytworzyć” ok. 2700 młodych drzewek.

Dlaczego nie obciążają tych ludzi.Jak dostaną gorzko po kieszeni to może nauczą się rozumu

Ratują w górach nieodpowiedzialnych turystów. Tylko po co ich ratować. Powinno się pozwolić aby sami się wyeliminowali.

Taka nieodpowiedzialność powinna być karana jak zagrożenie. Najwyższy czas zmienić prawo jeśli chodzi o takie sytuacje. Wysokie kary wyeliminują patologię intelektualną.

To już się robi nudne. Zaraz się zaczną lamenty, że straż pożarna musi wyjeżdżać i żeby im za to ekstra płacić.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.