Remont Wieży Brackiej w Lubaniu

fot. Łużyckie Centrum Rozwoju

Jedna z największych atrakcji turystycznych Lubania czyli Wieża Bracka idzie do remontu. Prace, dzięki którym zabytek odzyska swój blask mają potrwać do końca tego roku.

Remont Wieży Brackiej rozpocznie się już za kilka dni i zostanie podzielony na dwa etapy. W pierwszym, który zakończy się do końca czerwca zostanie odnowiony hełm wieży. Potem przez dwa miesiące budowla, będąca punktem widokowym zostanie udostępniona zwiedzającym. Od września ekipy remontowe ponownie zajmą się renowacją zabytku. Zakres prac jest dość znaczny, gdyż obejmuje między innymi: wymianę tynków wewnętrznych, pokrycia dachowego, remont gzymsu, wymianę instalacji elektrycznej, remont stropu i schodów.
Wieża Bracka jest najstarszym zabytkiem Lubania, powstałym w 1318 roku podczas przebudowy fortyfikacji miejskich przez margrabiego Waldemara. Połączona z Bramą Bracką, wraz z murami stanowiła ważny element fortyfikacji miasta. Wzmacniała obronę najważniejszej bramy miejskiej i znajdującego się w jej bezpośrednim sąsiedztwie klasztoru franciszkanów. W jej wnętrzu mieściło się miejskie więzienie, skład broni i wartownia.
Ośmiokondygnacyjna budowla o wysokości 45 metrów została zbudowana z kamienia bazaltowego na planie koła. Grubość jej murów do piątej kondygnacji wynosi około 3 metrów. Pozostała cześć wieży ma grubość ścian około 2,5 m.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.