Remonty ulic dają nam w kość. Jak długo jeszcze?

Fot. ALKA, FB UM Jelenia Góra

Kierowcy poruszający się po Jeleniej Górze narzekają na duże korki, spowodowane remontami dwóch ważnych ulic Ogińskiego  i Wojska Polskiego oraz mostu na osiedlu Czarne. Zwłaszcza rano i po godz.16.00 przejechanie przez miasto to czasami prawdziwy dramat.  Dobra wiadomość jest taka, że drogowcy pracują planowo i przed zimą ruch wróci do normy.

Najszybciej powinniśmy przejechać mostem przy ulicy Mickiewicza na osiedlu Czarne.

Most na osiedlu Czarne pod koniec października.

Prace idą pełna parą. Została już wylana płyta i trwają roboty wykończeniowe. Ich planowe zakończenie to 23 listopada, ale jest szansa, że most zostanie oddany szybciej.

Przeprawa będzie szersza niż poprzednia. Będzie także wytyczona trasa dla rowerzystów. Na czas remontu w tym rejonie miasta obowiązuje zmieniona organizacja ruchu. Kierowcy jadący od centrum Jeleniej Góry na osiedle Czarne kierują się na ulicę Sudecką, a następnie skręcają w ul. Kalinową (ruch jednokierunkowy). Wyjeżdżający z osiedla Czarne podróżują ulicą ks. Gniatczyka (także teraz jednokierunkową). Na skrzyżowaniu ul. ks. Gniatczyka i ul. Sudeckiej jest ustawiona tymczasowa sygnalizacja świetlna. Korki tworzą się najczęściej przy dojeździe do ulicy Sudeckiej.

Ulica Ogińskiego pod koniec grudnia

Duży ruch panuje także na Zabobrzu, gdzie po rozpoczęciu remontu ulicy Ogińskiego wprowadzono objazdy. Są jeszcze kierowcy, którzy rozpędzają się i na wysokości sklepu Biedronka wykonują na jezdni skomplikowane manewry zakręcania, zamiast jechać wyznaczonym objazdem.

Ulica Ogińskiego jest zamknięta  dla ruchu pojazdów w kierunku od centrum miasta aż do wylotu na obwodnicę. Ruch do centrum odbywa się jedną stroną ulicy. Objazdy zostały tak wytyczone, żeby klienci sieciowych sklepów spożywczych i targowiska mogli bez większych przeszkód dojeżdżać do sklepów i ryneczku od strony ulicy Wiejskiej, nadkładając kilkadziesiąt metrów. Planowany termin zakończenia remontu ulicy Ogińskiego to koniec grudnia.

Odnowiony zostanie odcinek ulicy o długości około 1,4 km od skrzyżowania z ulicą Wiejską do węzła drogowego z obwodnicą. Wykonawca ma położyć nową nawierzchnię, wyremontować chodniki, zamontować nowe oświetlenie. Przeprojektowana będzie sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu z ulicą Elsnera. Wszystkie skrzyżowania i zjazdy zostaną przebudowane, a na skrzyżowaniach z ul. Elsnera i Moniuszki wydzielone zostaną pasy do lewoskrętu.

Ulica Wojska Polskiego w połowie grudnia

Najbardziej dokuczliwy dla kierowców jest remont ulicy Wojska Polskiego. Dziennie przejeżdżało nią ponad 20 tysięcy samochodów. Ostatni remont ta trasa przeszła ponad 20 lat temu i był już najwyższy czas na naprawy. Ulica zostanie przebudowana na odcinku 900 metrów. Kolejne odcinki ulicy Wojska Polskiego będą remontowane, o ile uda się samorządowi zdobyć dofinansowanie.

Jeszcze dwa tygodnie temu prezydent Jeleniej Góry podczas spotkania na facebooku z mieszkańcami, martwił się tempem prac. Jego zdaniem szły zbyt wolno. Teraz nabrały rozmachu i powinny zakończyć się w planowanym terminie, czyli w połowie grudnia.

Zakres robót przewiduje m.in. wymianę nawierzchni jezdni, budowę tras rowerowych po obu stronach, małą architekturę, usunięcie chorych drzew i nasadzenie nowych, a także wymianę oświetlenia.

Dlaczego remontują teraz i jednocześnie?

Kierowcy zdążyli przyzwyczaić się już do wyznaczonych objazdów ulicy Wojska Polskiego  i cierpliwie stoją w korkach.

- Dlaczego jednak te remonty odbywają się w tym samym czasie? – takie pytanie zadają najczęściej jeleniogórzanie pod informacją o pracach na ulicach Ogińskiego i Wojska Polskiego.

Prezydent Jerzy Łużniak wyjaśnia, że zależało to od programów, z których miasto skorzystało, starając się o dotacje na remonty ulic.

Sprawa jest prosta. Dotacje trzeba wykorzystać w tym roku. Jeśli remonty nie zostaną zakończone z wyznaczonych terminach, trzeba będzie zwrócić pieniądze. A to dopiero byłaby katastrofa. Prezydent przeprasza mieszkańców za niedogodności i zapewnia, że warto się przemęczyć, by potem jeździć po dobrych nawierzchniach. Takich chociażby jak przy ulicy Krakowskiej, która z trasy pełnej wybojów i dziur, stała się porządną drogą. 

Krakowska już gotowa

Ulicę Krakowską właśnie oddano do użytku. W ramach inwestycji wykonano min. wymianę sieci wodno- kanalizacyjnej, wybudowano parkingu na 60 miejsc postojowych w tym osiem dla osób niepełnosprawnych oraz zamontowano energooszczędne oświetlenie. Nowa droga skróciła dojazd do Alei Solidarności.

most osiedle czarne.jpeg
most111.11jpg.jpg
ogińskiego .jpg
ogińskiego 1.jpg
ogińskiego 111 (1).jpg
ogińskiego 111 (2).jpg
ogińskiego 111 (3).jpg
ogińskiego 111 (4).jpg
ul ogińskiego 5.jpg
ul.Krakowska 2.jpg
ul.krakowska 3.jpg
ul.krakowska.jpg
ul.Krakowska1.jpg
ul.ogińskiego .jpg
wojska polskiego .jpg
wojska polskiego 1.jpg

Komentarze (13)

Proszę zróbcie coś z oświetleniem w mieście. Wiele punktów nie świeci, dotyczy to także wymienionych w tym roku, wczoraj nawet wjazd w ul. Krakowską był ciemny. Jest Wrzesień Jeleniogórski i kiepska wizytówka miasta po zmroku.

Wykonawca remontu został wyłoniony w marcu .Rozpoczęcie remontu nastąpiło dopiero w sierpniu . Zmarnowany został czas mniejszego natęzenia ruchu na tej ulicy.Okres lockdownu,okres wakacji.Jeżeli miasto zgodzi sie na przedłuzenie terminu wykonania remontu bez kar umownych to kolejny raz przy tym przetargu "zapachnie wałkiem".Na marginesie gdzie sie podziały granitowe krawężniki i czy suma zdemontowanej kostki granitowej jest równa sumie kostki zdeponowanej.Zastanwiajace jest że publicznie nie został udostępniony projekt jak bedzie miała wygadac po remoncie ta ulica.Remoncie za zastronomiczną kwotę 9 000 000 pln.Daje to równy milon za 100m remontowanej ulicy! Mieszkańcy niech się nie zdziwą jak Łuznika pod koniec roku ogłosii wzorem swojego idola z Warszawy że kasa w skarbcu pusta i konieczne podwyzki i ciecia w dotacjach na kulturę,sport,oswiatę w tym przedszkola itp.

Remont Al. Wojska Polskiego miał być gotowy już w czerwcu, a prace ruszyły dopiero teraz.

Do tego ruszyły prace w trzech miejscach w mieście, na wspomnianej wyżej Al.Wojska Polskiego, na Mickiewicza i na ul. Ogińskiego.

Obecnie mamy załamanie pogody i bardzo niskie temperatury. Przy gruncie mogą występować przymrozki, jeśli już nie występują, co skutkuje rozsadzeniem asfaltu, gdy po obfitych opadach deszczu woda w szczelinach zamarznie.

W mieście tworzą się korki, a objazdy, zwłaszcza ten obejmujący ul. Wiejską nie jest wcale oznakowany.

Nie wypowiadam się na temat osiedla Czarne, bo dawno tam nie byłam, ale z uwagi na wyjazd pojazdów z byłej ulicy Strumykowej, obecnie ul. Gniatczyka na ul. Sudeckiej tworzą się korki za sprawą zainstalowanej tymczasowej sygnalizacji świetlnej.

Prace idą pełna parą. Owszem pełną parą tylko że są takie dni gdy pracuje ok. 4/5 robotników na krzyż.

Oczywiście, że pełną parą - widzieliśmy z Sabcią dwie zdrowe w pełni sił osoby zwisające na łopatach.

W "kość" to dają się rządy Łużniaka i spółki

czasem warto wysiąść z wozidełka i zrobić sobie spacer, d*** nie będzie rosła

Nie przejmować się narzekaniem ludzi tylko remontować, bo wyjdzie nam to wszystkim na dobre. A szczególnie zawieszeniom naszych aut....

Foto nr.16 Al.Woj.Polskiego w lewo w kierunku dworca już z gotowym asfaltem ??

zdjęcie przed remontem

900metrow drogi za tyle kasy

Kpina to przede wszystkim brak ronda sudecka-obwodnica solidarności !Kombinowanie kierowców którzy skrecają w prawo na jednostkę i tam włączają się do ruchu na cwaniaka !!Co za debil przyklepał takie skrzyżowanie bez ronda ????!!

Przecie jeleniogorzanie majo dość rondów.
Oni nie chcą malowanych a budowane z kwiatami, i to najlepiej poza mjastem.
Tak jak u nas w Lwówku.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.