Rewolucja... w spojrzeniu na sztukę rosyjską

Kibrik Eugeniusz Adolfowicz,  projekt do spektaklu "Rozłam" w inscenizacji teatru im. Wachtangowa.

W Muzeum Karkonoskim od piątku, 6 września, można oglądać wystawę, która, jak twierdzą znawcy,  zburzy dotychczasowe spojrzenie krytyków na sztukę rosyjską lat 20. - 30. XX wieku. Ekspozycję z Londynu do Jeleniej Góry przywiozła rodzina Żerlicynów - Żarskich. Rodzinną kolekcję sztuki wzbogacali przez 50 lat. Na wernisażu nestorka rodu Walentyna Żarska wzruszająco mówiła o decyzji zamieszkania... w Cieplicach.

Walentyna Żarska, prawnuczka powstańców styczniowych, od niedawna... ciepliczanka, na wernisażu w Muzeum Karkonoskim pojawiła się z córką Olgą i synem Walerym. Fascynującą historię rodziny Żerlicynów-Żarskich opisali w artykule zamieszczonym w  katalogu do wystawy. W kuluarowych rozmowach i podczas konferencji prasowej podkreślali swoje związki z Polską i rodziną... Czesława Miłosza, chwalili piękno naszych terenów i przyjazne przyjęcie w Muzeum Karkonoskim.
- To nie jest pierwsza wystawa z naszych zbiorów w Polsce, ale pierwsza na tych terenach, które pokochaliśmy z całego serca – mówiła córka Walentyny Żarskiej.
- Ta wystawa jest małą częścią naszej rodzinnej kolekcji. Moim marzeniem jest, aby w Jeleniej Górze zorganizować jeszcze inne wystawy. Mamy bogate zbiory nie tylko sztuki rosyjskiej, ale i francuskiej – dzieliła się swoim marzeniem Walentyna Żarska. Przyznała, że pokochała Cieplice od pierwszego przyjazdu:
- Przejechaliśmy 2000 km przez całą Polskę, ale moje serce było ciche, w Jeleniej Górze i Cieplicach moje serce zaśpiewało, lekko i dobrze mi się tutaj żyje.    
Wystawę „Sztuka rosyjska lat 20. - 30. XX wieku” tworzą rysunki, akwarele, gwasze i porcelana propagandowa tego okresu.
- W Muzeum Karkonoskim wcześniej prezentowaliśmy rosyjskie plakaty propagandowe, teraz mamy możliwość zobaczyć zupełnie inne oblicze sztuki rosyjskiej. Nie tylko w Jeleniej Górze, ale i w Polsce z tej perspektywy sztuka rosyjska nie była dotąd pokazywana – podkreśla Aleksandra Krzywicka, kurator wystawy – Ten okres kojarzy się głównie z Malewiczem, konstruktywizmem. Dzięki tej ekspozycji mozemy zauważyć, że był to czas dużo bardziej złożony, nachodziły na siebie różne tendencje.
Artyści rosyjscy czerpali ze sztuki zachodniej, francuskiej, włoskiej, ale także odwoływali się do sztuki rodzimej: ikon, rzemiosła ludowego. Ekspozycję rysunków i akwarel uzupełnia kolekcja sztuki użytkowej, projekty książek, dekoracji do spektakli teatralnych, a nawet porcelany propagandowej.
- W zmieniającej się rzeczywistości pojawia się problem zaangażowania artystów. O ile niektórzy bardzo dobrze się w niej odnajdą, inni zostaną spisani na zapomnienie, wymazanie z historii sztuki. Dziś są odkrywani na nowo – zachęca do odwiedzenia Muzeum Karkonoskiego kurator.
Wystawę można oglądać w Muzeum Karkonoskim do 3 listopada 2013  roku.
     

DSC_0678.JPG
DSC_0621.JPG
DSC_0631.JPG
DSC_0634.JPG
DSC_0639.JPG
DSC_0644.JPG
DSC_0646.JPG
DSC_0648.JPG
DSC_0653.JPG
DSC_0659.JPG
DSC_0660.JPG
DSC_0661.JPG
DSC_0665.JPG
DSC_0667.JPG
DSC_0669.JPG
DSC_0674.JPG
DSC_0675.JPG

Komentarze (2)

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.