Robię wszystko, co można

Robię wszystko, co można

Rozmowa z Jerzym Pokojem z PO, przewodniczącym dolnośląskiego sejmiku


- Panie przewodniczący, jak z Wrocławia wygląda nasz teren?

- Staram się, by nie było u nas gorzej niż gdzie indziej. Mamy zapóźnienia, to prawda, ale robimy wszystko, by je nadgonić. Na pewno nie jest już tak źle jak dwa lata temu, gdy Wrocław miał się stać swoistym promieniującym centrum na inne okręgi. My równoważymy rozwój Dolnego Śląska. Nie po to odwoływaliśmy marszałka Łosia, by nadal pozostawać w tyle. Myślę tu o Jeleniej Górze, Kamiennej Górze, Bolesławcu czy Zgorzelcu. Dziś jesteśmy w Sejmiku tak samo traktowani jak Wrocław.

(...)

- Wiadomo już jednak, że nie ma szans na rozpoczęcie w tym roku budowy południowej obwodnicy Jeleniej Góry. A tak zapewniano, że termin zostanie zachowany…

- Budowa ruszy w tym roku! Wszystko jest do przygotowane. Zrobimy wszystko, by prace rozpoczęły się jeszcze jesienią. Nie widzę zagrożenia. Urząd Miasta wszystkie dokumenty potrzebne do tego przygotował wręcz idealnie.

- Rośnie zadłużenie szpitala wojewódzkiego…

- Rośnie ze względu na to, że nigdy nie było w nim restrukturyzacji. To co zrobiono kilka lat temu to nie była restrukturyzacja. Mam jednak dobre wiadomości. Jeszcze miesiąc temu mówiło się, że w umowach kontraktowych z NFZ zabraknie na drugie półrocze 3 mln zł. Teraz brakuje już tylko 600 tys zł. Następne rozmowy w ciągu „dopinania” kontraktu nastąpią w najbliższych dniach. Myślę, że NFZ weźmie też pod uwagę nasze prośby, by kontraktu w stosunku do pierwszego półrocza nie zmniejszać. Walczymy również o to, by szybciej płacono nadwykonania. Jeśli się to uda, zadłużenie szpitala nie będzie groźne dla jego funkcjonowania. Przy okazji chciałbym zdementować pogłoski o tym, że szpitalowi grozi zamknięcie. To zwyczajna plotka. Zamknięcie szpitala jest niemożliwe.

Cała rozmowa w najnowszych "Nowinach Jeleniogórskich" nr 26/09.

Komentarze (14)

"Aktualizacja: 2009-06-17 9:14 am

Rząd RFN przyjął stanowisko, że każdy Niemiec, który urodził się przed 2 sierpnia 1945 roku na terenach Rzeszy na wschód od Odry i Nysy nie jest uznawany w danych meldunkowych za osobę urodzoną za granicą – informuje dziennik “Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Według gazety “to oznacza tyle, że każdy, kto przyszedł na świat po tej dacie (czyli zakończeniu konferencji koalicji antyhitlerowskiej w Poczdamie) na wspomnianych terenach uchodzi za urodzonego za granicą”.

Gazeta powołuje się na pismo niemieckiego MSW z 19 marca, dotyczące danych meldunkowych na temat miejsca urodzenia. Dokument został uzgodniony z Urzędem Kanclerskim, MSZ, ministerstwem finansów oraz Związkiem Wypędzonych (BdV). Wytyczne rozesłano do resortów spraw wewnętrznych w krajach związkowych.

Pismo ma związek ze sprawą zeszłorocznych protestów BdV, przeciwko błędnym danym dotyczącym kraju urodzenia osób pochodzących z dawnych terenów wschodnich III Rzeszy.

W trakcie procedury nadawania nowych numerów identyfikacji podatkowej mieszkańcom RFN władze meldunkowe uznawały Polskę, Czechy bądź Rosję za kraj urodzenia osób przymusowo wysiedlonych po II wojnie światowej. Władze tłumaczyły, że przyczyną zamieszania są stare rejestry meldunkowe z czasów dawnej NRD, w których miejsce urodzenia określano na podstawie granic po 1945 roku.

Marcowe pismo MSW ma stanowić wykładnię dla urzędów meldunkowych.

“FAZ” zwraca uwagę, że przez kilkadziesiąt lat w praktyce RFN i orzecznictwie Federalnego Trybunału Konstytucyjnego przyjmowano założenie, że państwo niemieckie istnieje dalej w granicach uznawanych w 1937 roku; do czasu traktatowego uregulowania dawne wschodnie tereny Rzeszy opisywano nawet jako obszary pod administracją polską lub sowiecką. Tak działo się również po powstaniu dwóch państw niemieckich RFN i NRD w 1949 roku oraz zawarciu układów wschodnich w 1970 roku między RFN a ZSRR oraz RFN a PRL.

– Federalny Trybunał Konstytucyjny zdecydował wreszcie, że Rzesza Niemiecka istnieje nadal, posiada zdolność prawną, ale państwo jako całość nie jest zdolne do działania. RFN była, zdaniem Karlsruhe (siedziba Trybunału) “państwem identycznym z Rzeszą Niemiecką, jednak biorąc pod uwagę wymiar terytorialny – częściowo identycznym” – pisze “FAZ”.

Jak dodaje, to zmieniło się dopiero wraz z układem 2+4 z 1990 roku oraz traktatem granicznym Polski i Niemiec. Uznano, że terytorialna suwerenność nad terenami wschodnimi (Rzeszy) przeszła na Polskę względnie Związek Radziecki – wyjaśnia dziennik."

PO POgrąz Polskę w problemach i kryzysie, a wszystko w imię przyjaźni z Niemcami i Rosjanami, pod szyldem europejskości...

pipi tu się popisz komentarzem.

Ciekawe komentarze, ale co to ma do rzeczy? Nikt nie rozwiąże problemów regionu za samorządy wsparte programami rządowymi. I to niezależnie od tego, która partia akurat będzie rządzić. Metodą biadolenia i rzucania oskarżeń o zaniedbania niczego się nie osiągnie. Nie tędy droga. Liczą się dobre pomysły i mądre wykorzystanie funduszy, które mamy jeszcze do dyspozycji. Myślę, że można w wielu dziedzinach wzorować się na naszych sąsiadach, którzy co prawda wojnę przegrali, ale daleko im do poskiej mentalności. Pewnie dzięki temu osiągnęli to co mają. A u nas póki co - polski bałagan i bezsensowne spory o to, kto więcej zepsuł w gospodarce... Do roboty gamonie.

Każdy P, który urodził się przed 2 sierpnia 1945 roku na terenach
Rzeszy na wschód od Odry i Nysy - jest ...

Ja, meine libe Luftwafe, urodzony na ziemliach , zachodnich.Czysty Aryjczyk z krwi i kościów. Nigdy , jako obywatel tych ziem nie otrzymałem dodatku strachowego należnego z racji ustanowienia przez bundesmarine. Tak też poddaję się dobrowolnie wszelkim dotacjom dla urodzonych w Jeleniej Górze /CHIRSBERG/. Przyjmuję wszelkie walory pieniężne !!!! Mogą być Dolce, Kopiejki. Wdepne do kantorka i sobie wymienie!!!Jako obywatel świata , już nie mam pojęcia jakiej jestem narodowości czy : Polak , czy Niemiaszek jezdem od urodzenia.???? Tak polska komuna wraz z towarzyszami radzieckimi nakręcili w chistori!!!Amerykańcom to nie przeszkadzło ??A może Zachodnia część Polski/ Landy Zachodnie??/to tylko strefa buforowa przed wschodnim najeźcą???, czyżby najnowsza historia SZCZEPU POLANÓW????? :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :shock: :shock: :shock: :shock: :( :( :( :( :( :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :( :( :( :( :( :(

..Ten mezczyzna ma BRODE i BRZUSZEK !.Moglby zostac moim mezem,ale ON tez..bardziej kocha BUTELKE !!..

:woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :( :( :( :( :( :0 :0 :0 :0 :lol: :lol: :lol: :lol: Jezdem Niemcem polskiej krwi!!!!!!POPATRZTA LUDZISKA , NOWA KRZYŻÓWKA LABORATORYJNA.Nareszcie Polska Ludowa ujawniła fakt istnienia laboratoryjnych Cyborgów Górskich -Sudeckich.Ciekawe co by wyszło z kombinacji genów :Pigmeja +Góral z Gdańska /DANZING/ + Cezarego Alfonsa z klaczą ze stepów Mandżuri.Próbowałem robić takie doświadczenie , wyszedł mi okrutny Dziamdziak wielkouchy , wystraszył mi żonę , teściową , szwagra , sąsiadkę. Troje po roku nieobecności wróciło,troje , teściowa nie !!!,/Jedyna radość z eksperymentu, który robiłem po pijaku / wykorzystał chwilę nieuwagi mojej , dał dyla do lasu, i zapewne tam siedzi okopany / bo zgineła mi z szopy łopata !! Tytan ,tak go nazwałem , po długim okresie rozłąki nawiązałem kontakt telepatyczny przez satelity wojskowe Amerykańskie via Honduras.Trzeba go chyba nakierować na SB-RADIO, to pogadam ze zbiegiem !!!Może On mi wytłumaczy co w tym kraju ie dzieje?????

..do - [~Konfedrat Brazylijski..]..A Ty z jakiej PLANETY..przybyles ??.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :( :( :( :( Ciekawe cz Gebels był też moim dziadkiem ??? bo narąbał tej dziatwy !!Kurna za samo pochodzenie jaką bym trzepał kasę!!!!! Prawdopodobny dziadek był sławny, podobno tylko darł mordę na swoich poddanych na zjazdach Krzyżaków?? A mienia jakoś ciągnie do Jungen.

:0 :0 :0 :0 :0 :0 :0 :( :( :( :shock: :shock: :shock: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :0 Dobrze że miałem schowane plany F -1, F-2, F-3, teraz nadeszła pora swobody ?? to sobie coś wykombinuję , lecę na złom po materiał na budowę, i daję dyla na Kamczatkę do swoich!!!!

:woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: może tera alianty cóś wykombinują z nami, wyżucą nas do Izraela???To teraz jarmółki będą szły jak ciepłe bułki , ??? Wchodzę w ten biznes!!!!!!

:woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: Jestem zapewne Niemcem , bo mam znamię na plecach duże N, chyba to wypalali swoim po cichu!!!! Już się widzę w Merolu!!!

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: Wrocław już oddali czy sprzedali???? , a kiedy Jelonkę ?????? , bo Jeżów to słyszałem już dawno tylko ludziska nie wiedzą bo to tajne ścisłego zarachowania !!!!

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.