Rośnie nadzieja w sercach Bialorusinów

Rośnie nadzieja w sercach Bialorusinów

Mieszkają i pracują w Polsce od kilku lat. Teraz z wielkimi emocjami obserwują, co się dzieje w ich ojczyźnie, na Białorusi. Organizują pomoc, kontaktują się z rodziną i znajomymi. Czasem myślą, że może powinni tam teraz być, w czasie wielkiej zmiany.

Z Weroniką, Ireną, Pawłem i Denisem rozmawiam w ich mieszkaniu w Jeżowie Sudeckim. Na tapczanie leży flaga białoruska, wciąż przeglądają wiadomości ze swojego kraju ze wszystkich możliwych źródeł. Odbierają wiadomości od znajomych, np. Tani i Walerego, których milicja zgarnęła do więzienia. Wierzą, że bunt Białorusinów zakończy się sukcesem, a z odejściem Aleksandra Łukaszenki zaczną się prawdziwe zmiany w kraju. - W stolicy mam przyjaciół i znajomych, rodzina mieszka poza Mińskiem. Jesteśmy w kontakcie, mamy od nich informacje o tym co się dzieje, o przemocy OMON-u, więzieniach, o tym jak dużo ludzi protestuje. Śledzimy informacje w niezależnych mediach jak Nexta i na Telegramie. Czegoś takiego na Białorusi nigdy nie było. Protestują i duże miasta, i małe miejscowości. Wykształceni i robotnicy, jest dużo starszych osób. Część funkcjonariuszy odmawia udziału w akcjach przeciwko protestującym – mówi Paweł. Kierowcy w proteście używają klaksonów, muzycy z konserwatorium w Mińsku śpiewają na ulicach. Często można usłyszeć „Mury” Kaczmarskiego, które teraz dodają sił buntującym się Białorusinom. Przeciwko fałszowaniu wyborów wystąpiły niektóre komisje obwodowe, zwykle organizowane w szkołach. Wywieszono w nich prawdziwe wyniki wyborów, gdzie z miażdżącą przewagą wygrywała Swietałana Cichanouska, opozycyjna kandydatka. Było osiemdziesiąt takich przypadków. Przed punktami wyborczymi, gdzie podano sfałszowane wybory pojawiały się z kolei znicze i kartki z napisem: „tu umarł mój głos” (zdjęcie pod tekstem). Po białoruskich portalach, stronach, mediach społecznościowych krążą zdjęcia ze zniszczonymi kartami wyborczymi, na których poparcie uzyskała kandydatka opozycji (zdjęcie pod tekstem).

 

Koleżankę Weroniki, Tanię, milicja zwinęła wraz z dwunastoma innymi osobami, gdy przed głównym komisariatem w Mińsku próbowała się dowiedzieć, gdzie osadzono ich krewnych. Małym autobusem zawieźli ich do więzienia. I tam trzymali wszystkich prawie trzy doby, nie przedstawiając zarzutów, trzymając w niepewności. Tania nie doświadczyła osobiście przemocy, ale słyszała krzyki i zawodzenia mężczyzn z innych cel. Byli bici i poniżani. Potem dowiedziała się, że część przywożonych uczestników protestów po wyjściu z autobusu przechodziła tzw. ścieżkę zdrowia tj. przez szpaler milicjantów, którzy bili zatrzymanych pałkami, także po głowie. Funkcjonariusze Łukaszenki pobili też koleżankę Tani z celi. Miała zerwane ścięgna, straciła przytomność, a karetki nie wezwano, tylko na drugi dzień wypuszczono do domu.

 

- To jest dla wszystkich takie nieoczekiwane. Ludzie zobaczyli, że rzeczywiście mogą coś zmienić, a władza widzi, że ludzie to siła. Moja mama sama chodziła na białe marsze, protest kobiet – mówi Weronika. Podkreśla, że liderów opozycyjnych Łukaszenka wsadził do więzienia, a i bez tego protest jest coraz szerszy. Ludzie sami się organizują. Na przykład przed więzieniami na wypuszczanych więźniów, często pobitych, wystraszonych, głodnych i okradzionych z rzeczy osobistych, czekają lekarze, adwokaci, psychologowie ,podawane jest jedzenie. Ochotnicy odwożą wypuszczane z „tiurmy” osoby. To ma znaczenie zwłaszcza w sytuacji, gdy więzienie jest daleko od miasta. Pełna solidarność, samopomoc. Białorusini przekazują pieniądze poszkodowanym, potrzebującym. Organizują pomoc za granicą. Moi rozmówcy także angażują się w takie zbiórki, zachęcają do wpłat np. przez zrzutka.pl „Pomoc dla Białorusi”

 

Skąd nagle taka fala protestów przeciwko Łukaszence, który rządzi Białorusią od 26 lat? - To chyba zmiana pokoleniowa, ale też sytuacja gospodarcza się pogarsza. Koronawirus też miał znaczenie. Władze najpierw zaprzeczały, a potem gdy było jasne, że jest pandemia, państwo nic nie robiło żeby jej przeciwdziałać. Ludzie zrozumieli, że władza się nimi nie interesuje – mówi Paweł. Denis opowiada, że coraz ciężej się żyje w Białorusi. Czynsze, media są znacznie tańsze niż w Polsce, ale już żywność i ubrania są zdecydowanie droższe. Tymczasem pensje w przeliczeniu na złote w Mińsku sięgają 900-1000 zł, a na prowincji są jeszcze niższe. Białoruski rubel od dłuższego czasu jest niestabilny, a jego wartość sukcesywnie spada.

 

- Myślimy o naszych bliskich i znajomych tam w kraju, modlimy się za nich, organizujemy pomoc. Liczymy na Europę. Ciągnie nas tam. Takie ważne rzeczy się tam dzieją... – mówi Irena.

bialorus karty.jpg
bialorus.jpg

Komentarze (17)

Białorusini chcecie być gospodarzami we własnym kraju? Chcecie mieć pokój i pracę? To bierzcie przykład z Chin które swoją Solidarność finansowaną z zachodu rozjechały czołgami 30 lat temu.

Łukaszenka ma krew na rękach ...myślę że skończy jak Nicolae Ceaucescu i jego żona Elena.....

jezeli tak skonczy to bialorus skonczy jak urkaina albo nawet gorzej

Białorusini wyjedźcie do Niemiec. Narodowi socjaliści pis.bolszewicy małego kulawego gnoma z bunkra kaczy szaniec przy Nowodworskiej wydadzą was "ciepłemu człowiekowi " Łukaszenku.

A u ciebie bez zmian. Sens, spójność i logika niezmiennie wskazują na ciężkie zwyrodnienia tkanki mózgowej. Mówiłem przyjdź, przebadam zwieracze, bo łeb już można olać...

Zmień płytę, bo już nudna jest.

Trzymamy za Was kciuki Białorusini! Powodzenia.

Zazdroszczę Białorusiną. Widać że to jest mądry naród.Nasi mieszkańcy Jeleniej Góry i okolic nadal w POst-komunie.Czerwona Dolina nadal nie chce być wolna i tkwi w CZERWONEJ ZARAZIE.

Ale kaczy reżim ci się podoba. Czego zazdrościsz Białorusinom, siły uścisku, z jaką ich wódz ich za pyski trzyma?

w realnym "kaczym reżimie" piłbyś ze smakiem siki w celi, a w panującym "kaczym reżimie" zapraszamy tylko serdecznie na wizytę....

"My"? Objawił się następny odważny w tłumie kozak. Gacie ci wyschły, bo poczułeś się częścią większości?

Nie zrozumiałeś? W sumie nie dziwię się... My, tzn. ja z wyspecjalizowanym personelem oddziału psychiatrii. Zapraszamy.....

Naród PRL ciągle nie może przeboleć że jest już PO(st) komunie. Im dalej na wschód tym większe poparcie dla władzy ludowej. Na Podkarpaciu 70 a na Białorusi już 80%.
Ale dla czubków Wschód jest Zachodem a Zachód Wschodem.

A jeżeli chodzi o kaczą niewole to powiedz to tym którzy poszli 5 lat wcześniej na emeryturę, tym co biorą 500+, 300+, tym co biorą 13-tą emerytura, przedsiębiorcą którym obniżono podatki z 20% na 9%, spytaj tych co im zamieniono dzierżawę wieczystą na własność. I spytaj się ich czy czują się w NIEWOLI. Natomiast nie pytaj funkcjonariuszy aparatu ucisku PZPR-KGB bo ich SB-ckie emerytury z 18-tu tysięcy obniżono do 2,500 zł. I to im i mafią okradającym polską rodzinę z podatku VAT i podatku akcyzowego na paliwa co rocznie kradli 90-siąt MILIARDÓW ZŁOTYCH. To im się na pewno kacza NIEWOLA nie podoba. I z tego powodu takie dzikie wycie,że złodziejska demokracja ich upadła.Taka prawda.

Za waszej ZŁODZIEJSKO-MAFIJNEJ demokracji bezrobocie POLSCE było 20% w pracy, jak ją mieliśmy to kazano nam pracować po 10 godzin w świątek, piątek i niedziele i cicho siedzieć bo ponoć na nasze miejsce jest sto chętnych. A w WASZEJ ponoć wolnej telewizji widzieliśmy każdego dnia Ministra Finansów Pana Rostkowskiego i jego codzienny przekaz dla rodziny---PININDZY NIMA I NI BYNDZIE. Zapominał dodać dla POLSKIEJ RODZINY.Taka prawda. Wiwat kacza niewola WIWAT niechaj nas prowadzi 100 lat.

Na pohybel waszej PO-PSL-SLD KGB-TVN złodziejsko mafijnej wolności i demokracji.NA POHYBEL.

Przepraszam byłbym zapomniał wam na pocieszenie dodać, ze taka demokracja jaka wam się bardzo podoba i państwo prawa istnieje w Rosji, to może tam zamieszkajcie. Tylko musicie bardzo uważać bo tam obcych złodziei nie akceptują i można dostać kulkę w tył głowy. Zalecam rozsądek.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.