Rowerowa oś w Górach Izerskich wreszcie do realizacji

mapka z czeskiej strony ER "Nysa"

Licząca 220 kilometrów pętla rowerowa wokół Gór Izerskich wreszcie doczeka się realizacji. Projekt został rekomendowany do dofinansowania przez Komitet Monitorujący Programu EWT Polska-Czechy i przyjęty do realizacji przez beneficjenta, którym jest Euroregion Nysa. – Jeszcze w tym roku nastąpi podpisanie stosownych umów, a przedsięwzięcie będzie zrealizowane do marca 2021 r. – zapowiadają w powiecie lubańskim, który jest koordynatorem realizacji projektu po stronie polskiej.

Projekt „Rowerem wokół Gór Izerskich” ma połączyć obszary i obiekty dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego po obu stronach granicy. Uczestniczy w nim 20 jednostek samorządu terytorialnego, z tego siedem po stronie polskiej: Bogatynia, Zawidów, Sulików, Olszyna. Siekierczyn, Mirsk oraz Gryfów Śląski. Przedsięwzięcie kosztować będzie ponad 3,4 miliona euro, z czego ponad 2,9 mln euro zapłaci Unia Europejska. Za te pieniądze zrobione będą drogi szutrowe i asfaltowe, tablice informacyjne zabytków architektury i przyrodniczych, oznakowanie całej trasy, wykonane zostaną miejsca postojowe, stojaki na rowery, kosze itp. W ramach projektu utworzone zostanie też nowe, pieszo-rowerowe przejście graniczne w Radku n. Nysą.

To długo oczekiwany finał przedsięwzięcia, o którym mówi się od ponad pięciu lat, a które według pierwotnych założeń już od roku powinno być zrealizowane.
 

Komentarze (0)

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.