Rozbudowa drogi z Jeleniej Góry do Bolkowa zatwierdzona

infografika - ministerstwo infrastruktury

215 mln zł kosztować będzie 17 inwestycji drogowych, których realizacja została zatwierdzona przez ministra infrastruktury. Wśród przewidzianych do realizacji przedsięwzięć jest rozbudowa drogi krajowej nr 3 na odcinku Bolków – Jelenia Góra wraz z obwodnicą Kaczorowa. Uwzględnienie tego zadania jest w dużym stopniu zasługą wszystkich parlamentarzystów z regionu, którzy – bez względu na barwy partyjne – konsekwentnie zabiegali o modernizacje drogi.

Zadanie obejmuje odcinek drogi o długości ok. 17,5 km. Inwestycja obejmie wymianę warstw konstrukcyjnych korpusu drogowego, budowę obwodnicy Kaczorowa oraz korektę łuków. W ramach zadania przewiduje się w szczególności rozbudowę drogi do przekroju 2+1 w miejscach umożliwiających uzyskanie planowanego przekroju poza terenem zabudowanym, przebudowę i rozbudowę skrzyżowań, budowę chodników, zatok autobusowych, dróg serwisowych, budowę przejść dla zwierząt oraz przebudowę i rozbudowę obiektów inżynierskich. Ponadto w ramach zadania powstanie kanał technologiczny, oświetlenie i oznakowanie drogi. Zostanie również przebudowane odwodnienie pasa drogowego. Zakres rzeczowy inwestycji obejmuje proces przygotowawczy oraz fazę realizacyjną przedsięwzięcia.
Przedsięwzięcie ma być zrealizowane w latach 2022-24.
Kwota 215 mln zł może się wydawać zbyt mała, skoro ma starczyć na zrealizowanie aż 17 inwestycji. Nie ma jednak powodu do niepokoju – pozostałych 16 przedsięwzięć, to zadania o znacznie mniejszym zakresie; obejmują budowy chodników, zatok autobusowych, czy sygnalizacji świetlnej. Rozbudowa DK 3 to jedyne przedsięwzięcie o tak dużej skali. Podczas prac studyjnych i dokumentacyjnych w urzędzie marszałkowskim szacowano, że taka inwestycja może kosztować ok. 200 mln zł.
 

Komentarze (29)

Wybory wybory

Najlepsze rozwiązanie byłoby wybudowanie drogi ekspresowej z Jeleniej Góry, Grabarowa do Bolkowa z dwoma tunelami. Czyli za obwodnicą Maciejowej droga ekspresowa szła by dalej południową stroną od wsi Radomierz, po przecięciu drogi na Janowice Wielkie ekspresówka wchodziła by w tunel i wychodziła w Kaczorowie przy ul. Kamiennogórskiej drogi nr 328. Dalej droga szła by koło Płoniny w stronę Pastewnika ale przed wsią nie wjeżdżając w górę byłby kolejny tunel pod samym Pastewnikiem który wychodziłby przy nieczynnych torach kolejowych (Bolków- Marciszów) i dalej polami ekspresówka przecinała by wieś Wierzchosławice południową stroną Bolkowa dochodziła by do węzła drogi ekspresowej S3. Dzięki temu dojazd z Grabarowa do węzła w Bolkowie jadąc przepisowo zajęło by nam tylko 10 minut drogi. Niestety jest to niemożliwe mając przy władzy obecne władze które jak słyszą słowo tunel jest dla nich jak beton nie do przebicia. W sumie to przydałby się jeszcze drugi tunel w okolicach Jeleniej Góry z Kowar (obwodnicy) przechodziłby do Leszczyńca dzięki temu nie potrzeba by było wjeżdżać na przełęcz Kowarską przez co znacznie skróciłby się czas przejazdu.

Co not RACHU czy raczej kaźmierz

"Przedsięwzięcie ma być zrealizowane w latach 2022-24." - jeżeli za PIS, to nie będzie już pieniędzy, jeżeli za innej partii, to tez nie będzie pieniędzy i ponieważ był to "pomysł" PIS, to na zasadzie przekory będzie w/g "naszych planów", za jakieś następne 4-6 lat. Nie ma jedności, którą zniszczył PIS antagonizując polaków na dwa wrogie sobie sorty. Ta wrogość dotknęła już samorządy, a nawet niektóre rodziny...

z tego co pamietam pierwszy anatagonizmy zaczął ten co namawiał "schowaj baci dowód" a teraz krzyczy biją kradną!!

biedna bacia! Czym ci zawiniła?!

Za Platformy naród był niby zjednoczony ? Poprawiłeś mi humor kolego... hahahaha

"Niestety jest to niemożliwe mając przy władzy obecne władze ... ". Ale na pewno będzie to możliwe mając u władzy poprzednie władze.
Oj, upały!

Przywróćmy ryżego do władzy i tunel na tunelu będzie :D w naszych fantazjach . Ale za to na każde otwarcie 100 metrów drogi będą ośmiorniczki i drogie alkohole dla otwierających i kamery ulubionej niebieskiej stacji.

Jakoś o prywatnej drodze do domciu ex premier Beatki i stacyjce dla expresu pod jej domem dziwnie nie pamiętasz !!!

no droga i stacyjka dla Beatki się należały - przecież nie mogła w nieskończoność latać wojskową Casą do domu, te turbulencje, ciągłe tam i z powrotem na lotnisko - no w jej wieku trzeba się szanować

I co krzykacze? Zawiła z Łużniakiem obiecywali i nic nie zrobili. Ile czasu Zawiła i Czernow byli posłami i co załatwili dla naszego regionu? A minister z PiS po prostu wybrał najpilniejsze projekty, zatwierdził do realizacji, zarezerwował kasę i przystąpił do działania. Bez bicia piany, reklam i robienia zbędnej kampanii wokół tematu. Tak trzymać!

Zawiła się zawija i dzieje się nowina! :D

To zasługa senatora Mroza i nikogo innego. Dziesiątki posłów i senatorów z okręgu z PO przez tyle lat nie zrobiło nic w tej sprawie albo byli totalnie nieskuteczni...

Zawilec nawet był przeciwny remontowo drogi kolejowej JG Wrocław.Oddali bez walki kasę na S3 dla ratowania dopiero pt HGW.Tych lat straconych nie odda nikt.

A ja myślałem, że senator Mróz to obwodnicę Ostrołęki klepnął. No i jeszcze mur berliński kruszył, trzeba też dodać o tym, że e=mc2 to też teoria pana Mroza.........

Zasługa wszystkich parlamentarzystów? Buhahahaha. Np taka pani poseł Czernow od 8 lat konsekwentnie zabiegała i dopiero pisowski minister przychylił się do jej próśb i błagań... Naprawdę wierzycie że ludzie łykną takie brednie?

Czernow wmawiała że drogi nie ma bo Czesi nie chcą budować po swojej stronie

I tak było. Chodziło wtedy o odcinek z Bolkowa do Lubawki a nie o tym co w w/w artykule. Czesi zaczęli jednak w tej sprawie działać (Budowa D11)to i u nas sprawa się "odświeżyła" bo przetargi na S3 z Bolkowa do Lubawki są już rozpisane.
Masz tu link:
conadrogach.pl/informacje/bedzie-kontynuacja-drogi-ekspresowej-s3-czesi-zbuduja-autostrade-d11.html

no i po co? po szybciej i jeszcze szybciej? a potem będzie narzekanie, że tyle wypadków, bo za szybko. Tylko więcej smrodu spalin i wycięte lasy, zasmrodzone łąki.
Zrobicie pustynie z tego kraju.

czyli za taką kwotę wybudują obwodnicę Kaczorowa i pomalują pasy na pozostałym odcinku. Będzie szybciej może o 3 minuty, czyli bez znaczenia, inwestorów nie przyciągnie obwodnica 1 wioski

A co Ty chcesz tam jeszcze mijać ? Kaczorów to jedyna wioska na odcinku JG - Bolków, przez którą się przejeżdża. Radomier i Mysłów juz mija się bokiem i wystarczy tam dobudować ten jeden pas (2+1) i już będzie dobrze.

Tak naprawdę to jest NAJLEPSZA informacja od bardzo dawna.

W Kaczorowie, jak nie zrobią obwodnicy, to mieszkańcy będą latać na druga stronę ulicy. Już teraz jest duży problem z przechodzeniem, tak duży jest ruch.

Wystarczy na początku ze trzy odcinki z dodatkowymi pasami na trasie do Bolkowa takie po 1,5 km i będzie po problemie.Jest do dużo tańsze ,szybsze i prostsze w wykonaniu. Tunele są bardzo drogie (fajne) ale tylko spowodują zatrzymanie całej inwestycji na lata.

Brawo Panie Senatorze Mróz powiedziane i zrealizowane. Trochę tak po wojskowemu.

I jeszcze jedna dobra wiadomość od września droga s3 od bolkowa do jawor będzie otwarta ale za to odcinek od bolkowa do węzła s3 będzie zamknięty z uwagi na generalny remont i poszerzenie jezdni a więc do Wrocławia będzie objazd przez węzeł s3 pod jaworem

A ja odnoszę wrażenie, że jest to zwykła, przedwyborcza kiełbasa. Planowanie na lata 2022 - 2024 jest w tej chwili o tyle bezpieczne dla władzy, że nic nie kosztuje, nie wymaga od nich zabezpieczania jakichkolwiek środków finansowych. Można sobie po prostu bezkarnie puszczać takie "baki" w świat. Jakoś wpisuje się to w wizje naszego bohaterskiego premiera - negocjatora, który właśnie wczoraj powiedział, że negocjował nasze warunki wstąpienia do Unii. A ja jakoś sobie tego nie przypominam.

Brak normalnej dwupasmowej drogi ekspresowej z Jeleniej Góry do sieci autostrad to ekonomiczne wykluczenie Jeleniej Góry. Dlaczego ciągle wciskają nam jakieś 2+1 z rondami ? Jelenia Góra potrzebuje normalnej drogi ekspresowej. Dla mieszkańców, dla turystów, dla transportu. Za chwilę Wrocław będzie otoczony autostradami z każdej strony, Legnica to samo, Bolesławic również, Zgorzelec też, Kamienna Góra także. Musimy walczyć o normalną dwupasmową drogę ekspresową do Jeleniej Góry.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.