Rusza festiwal mistrzów

Rusza festiwal mistrzów

Już jutro rozpoczyna się XIX Ogólnopolski Festiwal „Gwiazdy Promują”. Od 10 do 17 lutego w jeleniogórskiej filharmonii koncertować będą muzyczni mistrzowie – profesorowie najlepszych polskich uczelni muzycznych oraz ich najbardziej utalentowani wychowankowie. W blasku tytułowych gwiazd prezentować się będą znakomici młodzi artyści stojący dopiero na progu kariery, dostarczający jednak publiczności nie mniej wspaniałych wrażeń niż ich znani promotorzy.

Festiwal „Gwiazdy Promują” jest jednym z najważniejszych i jednocześnie najbardziej znanych, cyklicznych wydarzeń muzycznych organizowanych przez Filharmonię Dolnośląską w Jeleniej Górze. O jego sukcesie i wartości decyduje unikatowa formuła wydarzenia i klasa wykonawców zapraszanych każdego roku do wzięcia w nim udziału. Konfrontacja mistrzowskiego doświadczenia i siły młodości tych, do których należeć będzie przyszłość naszej sceny muzycznej, jest nie lada gratką dla melomanów. Specyficzny charakter wydarzenia jest jednocześnie gwarancją jego wysokiego poziomu. Mistrzowie zawsze siłą rzeczy pragną potwierdzić swoją klasę, a ich wychowankowie nie chcą zawieść zaufania swoich utytułowanych profesorów. Festiwalowa publiczność zawsze liczyć może więc na muzyczne przeżycia z najwyższej półki.

Szczególnego smaku festiwalowi dodaje także jego bogata historia. Dziś często w roli tytułowych gwiazd występują ci, którzy przed laty promowani byli tutaj przez swoich muzycznych profesorów. Tak będzie i w tym roku.

Festiwal rozpocznie w piątek 10 lutego o godz. 19.00 koncert z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Dolnośląskiejoraz grupy skrzypków, którzy występować będą z naszymi filharmonikami jako soliści. Gwiazdami wieczoru będą Marcin Baranowski prowadzący klasy skrzypiec w akademiach muzycznych Poznania i Bydgoszczy oraz Andrzej Gębskiz warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Na scenie zobaczymy też studenta M. Baranowskiego – Stanisława Podemskiego oraz Annę Orlik z klasy A. Gębskiego. Koncert poprowadzi natomiast zza pulpitu dyrygenckiego mistrz batuty – Marek Pijarowski! W programie koncertu zatytułowanego „Mistrz i jego następcy” – Fantazja hiszpańska na skrzypce i orkiestrę Romualda Twardowskiego, I Koncert skrzypcowy D-dur op. 6 Niccolo Paganiniego, Remembrance of Janusz Korczak na skrzypce solo Barbary Kaszuby oraz Koncert skrzypcowy D-dur op. 35 Piotra Czajkowskiego.

W sobotę 11 lutego na tej samej scenie zabrzmią „Perkusyjne Fajerwerki”w wykonaniu Stanisława Skoczyńskiego reprezentującego klasę perkusji Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz jego wychowanków. Wspólnie ze Stanisławem Skoczyńskim zagrają Maciej Świnoga (perkusja), Seo Kyeon Yeon (fortepian) oraz duet perkusyjny Hob-Beat, czyli Magdalena Kordylasińska i Miłosz Pękala. Nieczęste u nas, a przez to podwójnie atrakcyjne koncerty perkusistów, korzystających zazwyczaj z bardzo rozbudowanego i niezwykle efektownego instrumentarium, często zasługują na miano niezwykłych widowisk muzycznych. Sobotni wieczór perkusyjny rozpocznie się o godz. 18.00. W programie: J.S. Bach - Preludium i Fuga B-dur BWV 862, Anna Ignatowicz Glińska – Passacaglia, Javier Alvarez – Temezcal, Gary Burton - The Sunset Bell, Iannis Xenakis –Okho, Thierry Delerouyelle - Face a face, John Throver - Aurora Borealis.

W niedzielę 12 lutego o godz. 10.00 warszawscy perkusiści w ramach festiwalu zagrają też specjalny koncert dla dzieci zatytułowany „Perkusyjne obrazki muzyczne”. W oryginalnym Niedzielnym Poranku Muzycznym dla najmłodszych melomanów wystąpią: Stanisław Skoczyński (perkusja), Krzysztof Niezgoda (perkusja) i Seo Kyeon Yeon (fortepian).

W przyszłym tygodniu druga seria festiwalowych wydarzeń w jeleniogórskiej sali koncertowej. Ze względów organizacyjnych zmianie uległ program festiwalu i w drugim tygodniu imprezy odbędą się dwa koncerty, a nie trzy, jak zapowiadano wcześniej.

W środę 15 lutego o 19.00 koncert kameralny w mocnej obsadzie wykonawców. Zagrają: Szymon Krzeszowiec (skrzypce), Wojciech Świtała (fortepian) oraz młoda, utalentowana skrzypaczka rodem z Jeleniej Góry – Małgorzata Wasiucionek. W programie Rondo brillante h-moll op. 70 F. Schuberta, Sonata (1897) M. Ravela i Sonata d-moll op. 121 Roberta Schumanna.

W piątek 17 lutego koncert finałowy z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Dolnośląskiej pod dyrekcją Tomasza Bugaja. W rolach solistów wystąpi czwórka gitarzystów: Piotr Zaleski, Wojciech Jurkiewicz, Bartosz Wesołowski i Joanna Zawiślak. Program: M. Rimski–Korsakow– Kaprys hiszpański op. 34, J. Rodrigo – Concierto Andaluz, M. de Falla– Trójkątny kapelusz.

Komentarze (1)

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.