Rusza remont Wieży Sołtysiej

FOT. FotoPolska

Zrujnowana wieża widokowa ma szansę ponownie stać się atrakcją Jeleniej Góry. Właśnie rozstrzygnięto przetarg na jej remont.

Wykonawcą remontu jest Zakład Usług Budowlanych z Trzemeszna. Rewitalizacje wieży kosztować będzie 378 tysięcy złotych.

Zakres prac obejmuje m.in. odtworzenie zniszczonej klatki schodowej, remont galerii widokowej, odtworzenie tarasu widokowego nad piątą kondygnacją, odtworzenie wystroju elewacji, zasłonięcie otworów okiennych, oczyszczenie i remontu ścian obiektu, wykonanie oświetlenia wieży lampami OZE.

Sołtysia Góra od zawsze było popularnym miejscem wycieczek przede wszystkim kuracjuszy pobliskiego uzdrowiska Cieplice. Na starych zdjęciach i pocztówkach z XIX wieku można zobaczyć, jak wiele tu było atrakcji. Od parku po restaurację, salę taneczną, strzelnicę, kręgielnię i wieżę widokową. Po 1945 roku na Sołtysiej Górze funkcjonowały skocznia narciarska oraz stok narciarski. Wieża widokowa miała17,5 m wysokości (6 kondygnacji) i roztaczał  się z niej wspaniały widok na Karkonosze i Góry Izerskie. Dzisiaj wieża jest w ruinie. O jej rewitalizację walczyli członkowie Stowarzyszenia Moje Karkonosze. Ich projekt zdobył dofinansowanie z Jeleniogórskiego Budżetu Obywatelskiego 2020.

gora soltysia  (1).jpg
gora soltysia  (2).jpg
gora soltysia  (3).jpg
gora soltysia  (4).jpg
gora soltysia  (5).jpg
gora soltysia  (6).jpg
gora soltysia  (7).jpg
Restauracja_dawna_Jelenia_Gora_4201511.jpg

Komentarze (4)

Czyli jesteśmy ponad 100 lat za...Niemcami.

Rozcierał się widok... na litość, ktoś czyta te teksty przed publikacją???

Ale to by nic nie dało. On uważa że tak ma być..

Szkoda że myśli się o odnowie jednego a niszczy się inne. Las który pamiętam sprzed lat był piękny, teraz mnóstwo drzew wyciętychy i po tej wycince pozostawiony bałagan, ścieżki rozjeżdżone po deszczu pełne błota. Jeszcze parę lat temu było to piękne miejsce spacerowe teraz całkowicie zdewastowane.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.