Ruszyła budowa trasy S3 z najdłuższym tunelem w Polsce

FOT. PORR S.A.

Na odcinku trasy S3 -Bolków-Kamienna Góra, którego budowa właśnie się zaczęła, powstanie najdłuższy tunel w Polsce. Na plac budowy S3 dostarczono jedną z czterech maszyn wiertniczych - Jumbo Drill

Cała trasa S3 będzie miał prawie 520 kilometrów. Jest częścią międzynarodowego szlaku E65 Malmö – Chania. Trasa S3 połączy Świnoujście z granicą państwa z Czechami w Lubawce.

Na odcinku Bolków-Kamienna Góra powstaną dwa tunele dwukomorowe TS26 oraz TS32. To będzie prawdziwe wyzwanie dla drogowców.

Tunel TS26, który powstanie w ciągu trasy S3 będzie miał długość około 2,3 km. Umożliwi przeprowadzenie trasy S3 przez masyw Gór Kaczawskich i Wałbrzyskich, między miejscowościami Sady Górne i Nowe Bogaczowice. 

Austriacka metoda tunelowania

Nawy główne tunelu TS26 będą wykonywane metodą górniczą NATM, tj. Nową Austriacka Metoda Tunelowania. Wybrano ta metodę ze względu na duży przekrój poprzeczny przeprawy. Jednocześnie będzie to najdłuższy tunel drogowy w Polsce drążony w skale z wykorzystaniem tej metody. Tunel TS-26 w ciągu trasy S3

Tunel TS-26 będzie dwunawowy, w każdej nawie odbywać się będzie jednokierunkowy ruch pojazdów na dwóch pasach ruchu. Przy wjeździe do tunelu powstanie Centrum Zarządzania Tunelem z pełną automatyką systemów i urządzeń czuwających nad bezpieczeństwem użytkowników tunelu. Obok znajdzie się miejsce do lądowania dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Tunele będą połączone są ze sobą 9 przejściami ewakuacyjnymi rozmieszczonymi co 250 metrów. Co 125 metrów będą punkty alarmowe z telefonem SOS.

Drążenie tunelu będzie odbywało się przy użyciu czterech maszyn, po jednej na każdą nawę i potrwa ok. 15 miesięcy oraz ok. 3 miesiące na przygotowanie portali.

Jumbo Drill jest na placu budowy

Na placu budowy jest już pierwsza maszyna wiertnicza - Jumbo Drill (ciężar z osprzętem ponad 35 ton) - wyposażona w dwa ramiona z organem wiercącym oraz jedno ramię z koszem dla pracowników. Maszyna będzie używana do wiercenia otworów: strzałowych, pod kotwy skalne oraz drenażowych o długości nawet 24 m. Maszyna zabezpieczy skarpy portali. Wyposażona jest w najnowsze technologie stosowane w tunelach w Europie. Może być zaprogramowana przed rozpoczęciem wiercenia w taki sposób, aby na podstawie punktów geodezyjnych określić swoją pozycje w tunelu i samodzielnie wykonać wiercenie w jak najbardziej efektywny sposób według założonego projektu.

Prace drogowe ruszyły

Po uzyskaniu 21 sierpnia 2020 r. decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) wykonawca (firma PORR S.A.) przystąpił do prac drogowych na budowie ostatniego odcinka S3.  W śladzie trasy głównej, w rejonie tunelu TS-32 i portalu południowego TS-26 oraz MOP-u Jaczków, usunięto prawie 190 tys. m sześć. humusu. Trwa również profilowanie i zagęszczanie podłoża, a w początkowej fazie są wykopy i budowa nasypów. Wykonywane jest zabezpieczanie skarp na portalach przed rozpoczęciem tunelowania techniką górniczą.

722968__700_519.jpg
722968__880_1200.jpg
722969__700_512.jpg
722970__700_525.jpg
722971__700_525.jpg
722972__700_557.jpg
gf-21nG-YSgP-UXHR_trasa-s3-najdluzszy-tunel-w-polsce-664x442-nocrop.jpg

Komentarze (33)

Dobra zmiana.

Bardzo ciężka praca ,mokro, huk maszyn,niebezpiecznie . Kto nie pracował w takich warunkach nie wie co to jest wysiłek ponad normy. Pracują tylko twardziele!

Z punktu widzenia Jeleniej - droga bez znaczenia. Trzeba lobbować za S5 z Bolkowa do Jeleniej Góry i jak się da to dalej na Gryfów, Lubań aż do A4. Bo jeżeli powstanie planowana obwodnica Kaczorowa to o S-ce możemy zapomnieć.

Szkoda tej pięknej przyrody i zwierzat

Narodowi socjaliści pisbolszewicy małego kulawego hitlera Kaczyńskiego zabili 107 Polaków. Prawdopodobnie za tydzień będą zabijać 200 Polaków dziennie. Je*** pis.

[quote=PiS.bolszewik. Czekista.]Narodowi socjaliści pisbolszewicy małego kulawego hitlera Kaczyńskiego zabili 107 Polaków. Prawdopodobnie za tydzień będą zabijać 200 Polaków dziennie. Je*** pis.[/quote]

Zabili 107 Polaków? Szkoda ich ale gdyby zdechł jako 108-y
pewien oszalały ubek to byłoby git...

Byłem w kiosku. Jeszcze nie ma na pierwszej stronie wyborczej jego nekrologu.

Gdzie zniknął pisbolszewicki paraprezydent du.pa? Czyżby zaszył się w mysiej dziurze razem z oposem?

Swoją droga to dość bezczelne, żeby wygrywać głosowanie nie mając większości.

Kaczyński pogrąży tenkraj. To ruski agent, nienawidzący tego kraju i zafascynowany rosyjskim zamordyzmem. I Putinem, do którego czuje fizyczne pożądanie, da Polskę jako wiano. Zresztą Rosja swoich „stref wpływów” nigdy się nie wyrzekła i taktycznie oddając pole zachodowi na tych ziemiach pod koniec poprzedniego wieku, dobrze wiedziała, co nowy system zrobi z ludźmi tutaj. Od lat 90. podsycała i promowała wszystkie kapitalistyczne aberracje. Teraz nadszedł dla niej czas żniw i wykorzystuje takich agentów–śpiochów jak Kaczyński i lejtienant Macierenko do zagarnięcia większych aktywów, niż wcześniej "oddała".

w województwach opolskim i podkarpackim epidemia całkowicie wyrwała się spod kontroli. To tam największy odsetek pacjentów kierowanych na testy, uzyskuje wynik pozytywny. Ponad połowa testów dodatnich, te dane szokują - alarmuje Michał Rogalski, autor najbardziej kompletnej bazy danych o epidemii koronawirusa w Polsce. Od początku epidemii wraz z grupą niezależnych analityków komentuje trendy w zachorowaniach COVID-19.

Tak sutenerski elektoracie narodowych socjalistów pis.bolszewików Kałczyńskiego. Dla ciebie kontenery niczym budy dla wściekłych psów a dla aparatu narodowych socjalistów pisbolszewii szpitale respiro i wielokrotne testy w godzinę.

„Ludzie są tacy g****, że to działa. Niesamowite!” Morawiecki odwołał epidemię i oszukał Polaków

"Niech jadą" wyryczała w sejmie pisoska qurwa. Teraz przestępcy narodowo socjalistyczni pisbolszewicy od kulawego hitlera Kaczyńskiego rozpaczliwie poszukuje lekarzy do walki z COVID-19. A tych brak. W Sejmie złożony został napisany na ostatnią chwilę projekt ustawy, zgodnie z którym władze będą mogły skierować do pracy przy walce z epidemią np. matkę karmiącą piersią. Pierwsze czytanie już w środę. Czy sutenerski elektorat 500plus jest zadowolony?

Ty--- pis-bolszewik--- ty chłopie odstaw te tanie wina, bo one robią dziury w mózgu.A psychotropy mieszane z alkoholem powodują zwidy. Ty przeczytaj na czezwo to co piszesz. Przestań robić z siebie oszołoma.Mam taką nadzieję, że ty nie z tych debili co to wierzą w płaską ziemie i to,że kosmici wydają nam polecenia. Chłopie nie pij tych tanich win, szkoda zdrowia.

Lepiej walnij sobie setkę wódy.

"Gin z tonikiem? Dla mnie to nieważne, byleby sponiewierało."

- Arnold Boczek

Przerażacie mnie ludzie! Przestańcie w każdym artykule pisać o polityce. Nie da się komentarza na temat drogi przeczytać bo zaśmiecacie przestrzeń swoimi marnymi wypocinami, od których normalny człowiek stroni.

Panie Boczku,
Proszę pozdrowić Babkę Kiepską i listonosza Edzia.
Spoczywaj kurde w mordę jeża wspokoju.

Skończyłem czytać druk sejmowy dzisiejszej ustawy. Pisał ją pis.oidiota . Uwaga Uwaga słuchajcie : "Okres pracy przy zwalczaniu epidemii studentów, doktorantów czy osób kształcących się w zawodzie. ... " To epidemia legislacyja pisana przez idiotów pis.owskich.

Jak mawiał Szwejku do porucznika Lukasa "zrobili z idiotów idiotów i mogą ruszać dalej" Czy jest jakiś limes obłędu pisoskiego? Nawet ojczystego języka nie znają "patrioci" z łajna przy Nowodworskiej. Matóra to bzdóra a potem epidemia stódentów. Którą będą dzielnie zwalczać. Pomoże im nazista minister dr profesor magister Czarnek. Je*** pis.

nie wiem czy wiecie że zgodnie z prawem uchwalonym przez pis.oidiotow godziny dla seniora są obowiązującymi także w sklepikach w szkołach. Także podstawowych. Je*** pis. Jutro dzwonię po policję do sklepiku szkolnego.

Czasami zastanawiam się, czy to możliwe aby być takim debilem w sposób nieumyśny... I tak się zastanawiam i dochodzę do wniosku, że PIS robić to musi w sposób UMYŚLNY. Takim idiotą i debilem nie można być w sposób nieumyślny. Po prostu się tak nie da.

Panie "PiS.bolszewik. Czekista"!
Podał Pan, że: Jak mawiał Szwejku do porucznika Lukasa "zrobili z idiotów idiotów i mogą ruszać dalej".
Nigdzie w treści "Przygód dobrego wojaka Szwejka" nie ma takiego tekstu, więc zapewne wziął go Pan z tego samego miejsca co swoje pozostałe rewelacje.
Zachęcam do samodzielnej lektury oryginalnych źródeł!

Zaprawdę powiadam ci. Jest.

Ale TU jest::://tabloidonline.blog/2020/09/26/o-pochodzeniu-idiotow/

"To my codziennie dzień i noc stoimy przy pacjencie, myjemy w łóżku, zmieniamy pościel, karmimy, podajemy leki, trzymamy za rękę, pocieszamy. Ale nie tylko jesteśmy od "dup" jak często się słyszy. To my oglądamy rany, decydujemy jaki plaster, jaką maść, jaki opatrunek. To nas lekarze pytają czy rana jest do opracowania chirurgicznego. To my jesteśmy pierwsi przy reanimacji i przy ostatnim oddechu. (...) To my zamykamy im oczy i zapinamy worek"

- na nich publicznie napluł pis.bolszewik Sasin.

Ustawa ws. mobilizacji lekarzy pod ostrzałem medyków.

- "Zaczyna się łapanka jak na ulicach Mińska"

Koronawirus. Lekarki karmiące piersią będą walczyć z pandemią?
Nazi socjaliści pis.bolszewicy od małego kulawego hitlera Kaczyńskiego chcą takiego prawa.
Oni są obcy. Odrażający. Źli.

a ty jestes chory, chory, chory.....

Z najnowszego rozporządzenia rady ministrów wynika, że w strefie czerwonej nie można organizować kongresów czy konferencji online. "Nasz dzielny rząd doszedł do wniosku, że koronawirus atakuje przez światłowód". PiS.bolszewia obawia się podskakujących niczym pchła zarazków w kabelku. Nie obawia się masowych śmierci ludzi odwiedzających cmentarze. Taca dla czarnych pedofilii to podstawa.

15 października były marszałek Sejmu Stanisław Karczewski poradził, że w walce z koronawirusem pomóc może częste spożywanie owoców i warzyw. „Jedno jabłko z wieczora i nie ma doktora” – stwierdził Karczewski

I na wstępie 2 lata opóźnienia w stosunku do początkowych planów

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.